Praha - Policie v případu trestního stíhání poslankyně Zuzany Kailové (ČSSD) nepostupovala zcela zdvořile a standardně. V dopisu adresovaném předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) to napsal policejní prezident Tomáš Tuhý. Poslancům, kteří Kailovou odmítli vydat, Hamáček dopis ze začátku května rozeslal v úterý.
Kailová si v úterý před hlasováním o vydání trestnímu stíhání, které skončilo poměrem 42 ku 81, stěžovala, že se o vlastním stíhání dozvěděla až z médií. Hamáčkovi, který se v této věci obrátil na policejního prezidenta, zase vadilo, že ještě než byl požádán o souhlas s vydáním poslankyně, byly informace o plánované žádosti policie zveřejněny.
Vše v souladu s předpisy
Tuhý mu v dopise odpovídá, že postup police v tomto případě "nebyl zcela zdvořilý, a to nejen vůči vám jako předsedovi Poslanecké sněmovny, ale ani vůči členům mandátního a imunitního výboru Poslanecké sněmovny či instituci jako takové".
Zároveň ale Tuhý v dopise uvádí, že zveřejnění jmen trestně stíhaných osob bylo zcela v souladu s právními předpisy. Právo na ochranu soukromí bylo podle policejního prezidenta převáženo veřejným zájmem, "byť standardním postupem policie rozhodně není uplatňování práva veřejnosti na informace v plném rozsahu".
Za nešťastné pak Tuhý považuje neúplné zveřejnění závěrů přezkumu postupu Krajským ředitelstvím policie Ústeckého kraje. "Dovolím si tvrdit, že se v tomto případě zcela jistě nejednalo o standardní postup policie, ale o ojedinělý exces, kterého se policie do budoucna zcela jistě vyvaruje," píše také policejní ředitel.
Podezřelé vítání občánků
Policie podezírá poslankyni a ústeckou radní Kailovou v souvislosti s projektem vítání občánků v Ústí nad Labem z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Zakázka na projekt za více než pět milionů korun odporovala prý požadavku na hospodárnost a byla zbytečná.
Kailová označila obvinění za absurdní, vítání občánků pokládá za velkou společenskou událost a nejúspěšnější projekt v Ústí. V případu už policie obvinila primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a radního Josefa Macíka (oba ČSSD). Mandík proti obvinění podal stížnost.