Kábul - Nový náčelník českého generálního štábu Josef Bečvář poprvé ve své funkci navštívil v úterý a ve středu české vojáky v neklidném Afghánistánu. Bečvář se setkal se zástupci jednotlivých jednotek na základně Bagrám i v Kábulu a prohlédl si nová bezpilotní letadla ScanEagle, která česká armáda dostala od Američanů a od začátku června je nasadila do akce.
"Hovořil jsem tady s vojáky na základně, mám z toho velmi dobrý pocit. Vojáci jsou profesionálové, a rovněž při rozhovoru s americkým generálem, který je velitelem této základny, jsem slyšel samé dobré zprávy. Takže jsem na ně hrdý a přeji jim, aby se mise povedla," řekl Bečvář ČTK a televizi Prima během návštěvy letecké základny Bagrám, na jejímž střežení se podílí přes 165 Čechů.
Jednotka, kterou z velké části tvoří vojáci 42. mechanizovaného praporu z Tábora, působí v Afghánistánu od dubna. Střežit okolí rozlehlé základny bude až do října, tedy v období, na které povstaleci tradičně ohlašují svou letní ofenzivu.
"Podle slov velitele roty (kapitána Marka Jeřábka) již toto období nastalo," poznamenal Bečvář. "Jsou místa, kde situace je řekněme klidná, na druhou stranu jsou i určité oblasti, kde je situace pro jednotky, které se tam pohybují, nepřívětivá, mnohdy nebezpečná," dodal.
Jeřábek řekl, že bezpečnostní situace odpovídá průběhu afghánského léta. Je nyní přibližně stejná jako v minulých letech, snad i o něco mírnější. "To se ale může ze dne na den změnit," zdůraznil. Poznamenal, že afghánské i koaliční jednotky z Bagrámu se nadále potýkají s možnými hrozbami, jako jsou například raketové útoky, nástražné výbušné systémy nebo napadení střelbou.
Čeští vojáci vyjíždějí do přibližně patnáctikilometrového okolí, kde plní řadu úkolů zaměřených na zvýšení ochrany základny zejména při potlačování hrozeb raketových útoků. Na patroly je téměř vždy doprovází i afghánští vojáci. "Jejich jednotka je na profesionální úrovni a znalostí prostředí jsou nám velkou oporou. Se spoluprací jsme spokojeni," podotkl Jeřábek.
Bečvář do Afghánistánu přiletěl několik hodin po útoku, při kterém v noci na úterý zemřelo devět afghánských spolupracovníků české humanitární organizace Člověk v tísni.
Bečvář k návštěvě Afghánistánu využil rotaci českých jednotek. Do hornaté asijské země s ním letěl nový polní chirurgický tým, který po čtyřech měsících střídá své kolegy působící v rámci francouzské nemocnice na kábulském letišti. Dosavadní jednotka se postarala o stovky pacientů. Misi si vzájemně předají během příštích dnů.
Do Česka se s náčelníkem generálního štábu vrátila část příslušníků jednotky, která měla od listopadu na starosti logistickou podporu českých sil v Afghánistánu. "Myslím si, že náš operační úkol byl splněn beze zbytku. Chtěl bych hlavně poděkovat vojákům, protože všichni se vracíme do České republiky po velmi kvalitním výkonu a hlavně se ctí," řekl ČTK její velitel Vratislav Beran.
Vojáci podle něj splnili své povinnosti při zabezpečování dalších jednotek i za dlouhodobě zhoršené bezpečnostní situace. "My jsme na konci ledna zažili i pozemní útok na naši základnu. A musím našim vojákům poděkovat, jak profesionálně přistoupili k plnění úkolů během tohoto útoku," připomněl Beran lednový incident, kdy sebevražedný útočník u kábulského letiště odpálil výbušninami napěchované nákladní auto. Na základně zasažené následnou tlakovou vlnou byl poté vyhlášen poplach a vojáci zaujali obranné pozice.