Člověk v tísni šetří útok a zvažuje působení v Afghánistánu

ČTK ČTK
3. 6. 2015 13:28
Organizace nezačne v Afghánistánu znovu pracovat dřív, než bude také zaručena bezpečnost jejích pracovníků.
Útok na spolupracovníky Člověka v tísni v Afghánistánu
Útok na spolupracovníky Člověka v tísni v Afghánistánu | Foto: Reuters

Praha - Humanitární organizace Člověk v tísni zvažuje své další působení v Afghánistánu, kde neznámí ozbrojenci v noci na úterý zabili devět jejích afghánských zaměstnanců.

Organizace svou práci v zemi zatím na týden zastavila. Svou činnost obnoví, až se prokáže, že ozbrojenci neútočili na Člověka v tísni cíleně. Uvedl to ve středu v tiskové zprávě ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička.

"Dokud nevyloučíme méně pravděpodobnou variantu, že se jednalo o cílený útok na naši organizaci, a hrozba se tedy vztahuje i na ostatní lokality a zaměstnance, činnost nebudeme obnovovat," uvedl Mrkvička.

Největší tragédie pro organizaci od roku 1992

Doplnil, že v samotné oblasti, kde ozbrojenci útočili, organizace nezačne znovu pracovat dřív, než bude zaručena bezpečnost jejích pracovníků.

Zástupci organizace dodali, že úterní zabití pracovníků Člověka v tísni v Afghánistánu je největší tragédií od vzniku organizace v roce 1992.

Ozbrojenci útočili v odlehlé hornaté části provincie Balch, kde vtrhli do ubytovny, v níž spali zaměstnanci Člověka v tísni, a postříleli je.

Vyšetřování na místě neštěstí zatím neurčilo totožnost útočníků, ale podle dostupných informací nepocházeli z oblasti, ve které Člověk v tísni působí 13 let. Podle představitelů organizace útoku nepředcházela žádná varování, výhrůžky či jiné signály, které by mohly určit vzrůstající hrozbu.

Stojí za útokem Tálibán?

Do Afghánistánu odjel podpůrný tým Člověka v tísni včetně ředitele organizace Šimona Pánka. "Prioritou je minimalizovat ohrožení dalších zaměstnanců a postarat se o oběti, jejich rodiny a ty, kteří přežili," uvedl Mrkvička.

Zástupce policejního náčelníka provincie Balch i úřad guvernéra provincie z útoku obvinili bojovníky islamistického hnutí Tálibán.

Podle šéfa afghánské mise Člověka v tísni Rosse Hollistera zahynulo pět humanitárních pracovníků, dva řidiči a dva neozbrojení strážci. Mezi zabitými humanitárními pracovníky byli dva inženýři, dva komunitní pracovníci, včetně jedné ženy, a vedoucí okresního týmu.

Organizace v oblasti pomáhá od roku 2002 se stavbou škol, klinik, vodních mikroelektráren, zavlažovacích systémů a vrtáním studní. Její tým tam také zasahoval po povodních a sesuvech půdy.

 

Právě se děje

Další zprávy