Praha - Šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík má jít dnes před soud kvůli zranění britského policisty Iana Knighta.
Ten Brunclíka žaluje kvůli incidentu, který se stal v lednu 2006 na lyžařské sjezdovce v Itálii. Podle žaloby tehdy Brunclík britského občana při nebezpečné jízdě na lyžích srazil k zemi a způsobil mu dvojitou zlomeninu v oblasti ramene.
Případem se bude zabývat soud v severoitalském Tiranu. Brunclík veškerá obvinění odmítá.
Jel rychle, říká Brit
Podle Knighta nejenže Brunclík sjížděl svah nebezpečnou rychlostí, ale po nehodě britskému policistovi ani nepomohl, a naopak sprostě nadával jeho snoubence.
"Jako začínající lyžař jsem pomalu jel v doprovodu své partnerky a instruktora. Náhle se vyřítil pan Brunclík, zezadu mi přejel lyže, strčil do mě a já se při pádu vážně poranil," popisuje svou verzi incidentu Knight.
"Pan Brunclík zastavil o něco níž. Když mu má snoubenka vyčetla rychlou jízdu, křičel na ni, ať drží hubu," tvrdí Knight.
Brunclík: Chtějí jen mé peníze
Brunclík obvinění jednoznačně odmítá s tím, že Britové dělají ze svědka obžalovaného a že nikoho nesrazil.
"Byl jsem přítomen nehodě, kdy anglicky hovořící, podprůměrný lyžař nezvládl v průběhu lekce lyžování sjezd poměrně náročné sjezdovky a způsobil si zranění, kvůli kterému byl posléze ošetřen," říká šéf českých silnic a dálnic.
V žalobě vidí zištné důvody. "Jde o nemorální pokus o bezdůvodné obohacení, kterého chtějí dosáhnout na můj úkor," míní Alfred Brunclík.
To ale Ian Knight, který byl ještě donedávna členem londýnské metropolitní policie, odmítá.
"Nejde mi o peníze, ale o princip. Kdyby kdokoliv udělal takovou věc u nás v Británii, byl by souzen pro těžké ublížení na zdraví. Strávil jsem dost času v nemocnicích a rok jsem byl kvůli zranění omezen ve výkonu své práce," uvádí Knight.
Spor o svědky z branže
Podle Brunclíka je spor ryze soukromou záležitostí a nijak nesouvisí s jeho vysokou funkcí na Ředitelství silnic a dálnic ČR.
Knightova partnerka Sarah Woodová ale poukazuje na svědky, kteří mají u soudu Brunclíkovi dosvědčit, že britského občana nezranil. "Jde o několik osob z české stavební branže, kteří vůbec na místě incidentu nebyli," tvrdí Sarah Woodová, která také působí u londýnské policie.
Podle Brunclíka je zpochybňování jeho svědků naopak snahou Britů ovlivnit soudní proces.
"Považuji za naprosto neuvěřitelné, že ještě před výslechem mnou navržených svědků zasahují do průběhu vlastního řízení ve zřejmé snaze skandalizovat mne a mé kolegy, kteří v kritické situaci nezpochybnitelně byli přítomni na sjezdovce," uvádí Brunclík.
Na dnešní stání se však rozhodl místo sebe poslat jen právníka. "Mám neodkladné pracovní povinnosti," sdělil.
České velvyslanectví v Římě zatím nepotvrdilo, zda se soudního stání zúčastní i český konzul.
"Nemohu to potvrdit ani vyvrátit. Jde o soukromou právní při," sdělila šéfka konzulárního úseku velvyslanectví Elisa Bradáčová.