Česko nemá moc diplomatů s tak obsáhlým životopisem a zkušenostmi. Nejdříve ministr obrany, pak náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance, později třeba český velvyslanec při NATO a posledních pět let výkonný ředitel Evropské obranné agentury (EDA).
Už za několik týdnů však mise jedenašedesátiletého Jiřího Šedivého v čele EDA skončí. Mandát mu skončí 30. dubna. Podle dostupných informací je nyní největší favoritkou na jeho nástupkyni Kajsa Ollongrenová, bývalá nizozemská ministryně obrany.
V diplomatických kruzích se tak začalo řešit, kam dál Jiří Šedivý po návratu do Prahy zamíří. Jak ale zjistilo Aktuálně.cz od několika zdrojů z ministerstva zahraničí a resortu obrany, Šedivému měl Černínský palác nabídnout pouze místo řadového referenta v úřadu.
"Jiří Šedivý aktuálně na ministerstvu zahraničních věcí čerpá dlouhodobé neplacené služební volno," popisuje mluvčí resortu Daniel Drake běžnou praxi diplomatů v zahraničních službách. "Každý zaměstnanec ministerstva, který je po ukončení neplaceného volna, má nárok na návrat na ministerstvo, kde se může hlásit do vnitřních výběrových řízení v rámci ministerstva," odpovídá Drake na dotaz, jakou konkrétní nabídku Šedivý dostal.
"Je to nenormální a nemorální," zlobí se europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Byl to on, kdo jako ministr obrany v roce 2010 Šedivého přivedl zpátky na resort. "Muž, který dvakrát v soutěži s jinými Evropany získal nejvyšší postavení v mezinárodních organizacích (NATO a EDA), o kterém se 'kinder managmentu' ministerstva zahraničních věcí ani nesní, je stejným managmentem posílán na místo referenta. Ach jo," kritizuje Vondra.
Evropská obranná agentura (EDA)
Jde o jednu z agentur Evropské unie, která vznikla v roce 2004, sídlí v Bruselu a zaměstnává 180 lidí. Jak se dále píše na jejím webu, představuje hlavní centrum evropské spolupráce v oblasti obrany. Konkrétně jde o to, že má na starosti výzkum a inovace při technologickém vývoji obranných technologií, ladí požadavky jednotlivých členských států EU pro budoucí kooperaci na společné obraně. Agentura spolupracuje i se soukromým zbrojním průmyslem.
Sám ministr zahraničí Jan Lipavský (nestraník) se k zaslaným otázkám nevyjádřil. Aktuálně.cz oslovilo také Jiřího Šedivého. Ten ale oznámil, že se ke své budoucnosti zatím nechce vyjadřovat.
Spor mezi ministerstvy obrany a zahraničí
Jiří Šedivý není rozhodně prvním diplomatem, jehož návrat ze spojeneckých struktur domů vzbuzuje pnutí. Nejasnosti byly třeba kolem loňského příchodu Jakuba Landovského, který po pěti letech skončil v pozici velvyslance při NATO.
Podle původních plánů se měl vrátit na místo náměstka ministryně obrany pro strategie, které před odchodem do Bruselu zastával. To se ale zaplnilo a resort pro něj neměl vhodnou tabulku. Jak v roce 2023 zjistilo Aktuálně.cz, šlo i důsledek sporu mezi obranou a Černínským palácem o to, který úřad má právo nominovat nového českého ambasadora při NATO.
Diplomatickou přetahovanou nakonec vyhrálo ministerstvo zahraničí. Na uvolněný post při bruselské centrále aliance zamířil jeho zahraničněpolitický ředitel David Konecký. A Landovský nakonec pro stát přestal pracovat. Od loňského srpna vede středoevropskou pobočku mezinárodní neziskové organizace Aspen Institute.