Praha - Prezident Václav Klaus jmenoval premiérem Karla Schwarzenberga. Mirek Topolánek a Jiří Paroubek se vzdali svých funkcí šéfů partají. Strana Věci veřejné v čele s Radkem Johnem slaví svůj historicky první vstup do sněmovny.
To vše se mohlo stát, kdyby se letos v říjnu konaly předčasné volby a skončily podle přání čtenářů Aktuálně.cz, kteří volili v unikátním projektu Volby na NETčisto.
Deník Aktuálně.cz nabídl čtenářům možnost volit na internetu, protože předčasné volby byly odvolány po zásahu Ústavního soudu.
TOP 09 deklasovala velké strany
Hlasovalo se podle stejných pravidel, jako v reálných volbách, a suverénně vyhrála nová strana TOP 09, kterou založil bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek spolu s ministrem zahraničí Topolánkovy vlády Schwarzenbergem.
Výsledek internetových voleb byl varováním pro dvě nejsilnější strany. ODS na druhém místě získala 24 procent, na třetí ČSSD zbylo třináct procent.
Vždycky vládne Kalousek
Po triumfu TOP 09 by byl další postup logický. Designovaný premiér Schwarzenberg vyzývá k jednání o nové vládě ODS a počátkem listopadu už jsou známi ministři. Ekonomickým vicepremiérem se stává Kalousek, kterému se podaří přemluvit Eduarda Janotu, ať ještě setrvá na ministerstvu financí.
Ten si jako podmínku stanoví přijetí tzv. Janotova balíčku, který snižuje platy státních zaměstnanců, sociální dávky a státní příspěvky na zdravotnictví. Zvýší se dokonce daň z přidané hodnoty, ovšem zvyšuje se pouze dolní sazba z devíti na dvanáct procent. Rozpočet na příští rok je schválen se schodkem 163 miliardy.
Nová vláda dokončí soutěž o ekologickou superzakázku, kterou vítěz získá za nabídku těsně pod 100 miliardámi korun. ČSA získá za miliardu konsorcium Travel Service a Unimex. ČEZ vyhlásí soutěž na dostavbu Temelína.
Topolánek do Bruselu, Schwarzenberg do Vídně
Nástává první spor s ODS, když Janota zveřejní smělý plán na snížení rozpočtového deficitu o 120 miliard během následujících tří let. Občanští demokraté totiž nechtějí za žádnou cenu zrušit rovnou sazbu daně z příjmu. Souboj uvnitř koalice vyostří nový a radikální předseda ODS. Jmenuje se Pavel Drobil, pochází z Ostravska a na kongresu počátkem prosince porazí oba favority Petra Nečase a Petra Gandaloviče.
Nový ministr zahraničí Alexandr Vondra domluví kompromis s prezidentem Václavem Klausem, který nakonec podepíše Lisabonskou smlouvu. Součástí kompromisu se stává místo eurokomisaře pro Topolánka. Vondra nahlas podpoří iniciativu amerického prezidenta Baracka Obamy na posílení vojenského kontingentu v Afghánistánu. První zahraniční cesta premiéra Schwarzenberga míří do Vídně.
Sociální demokracie chystá sloučení se Stranou zelených, kterou reprezentuje nová předsedkyně Olga Zubová. O místo šéfa ČSSD bojují dva primátoři. Liberální křídlo zastupuje ostravský Petr Kajnar, blíž k odborům má brněnský Roman Onderka. Paroubek nastupuje jako poradce u slovenského premiéra Roberta Fica.
Odklad stranického třesku
Realita se od vize čtenářů v několika parametrech liší. Dočasný úřednický kabinet statistika Jana Fischera především zůstane až do voleb v řádném květnovém termínu.
Postup Fischera s Janotou však v zásadě odpovídá strategii předpokládané Schwarzenbergovy vlády, protože zahraniční a rozpočtové agenda nenabízí alternativy. Některá rozhodnutí se pouze odkládají, například o ekologické superzakázce a privatizaci ČSA. Také Janotův plán na rozpočtovou reformu nabere kvůli jarním volbám půl roku zpoždění.
Opravdu velký třesk by přinesly volby čtenářů Aktuálně.cz politickým stranám. Odklad reálných voleb dává vedení ODS i ČSSD šanci obhájit své postavení.
Nezadržitelný vzestup liberálů
Ovšem i preference z listopadu a prosince ukazují, že to velké strany nebudou míst snadné. Podle STEM získá ČSSD 25 procent hlasů a ODS o 2 procenta méně. Dohromady měly strany tak špatný výsledek naposled na jaře 2005. V průzkumu Factum má ČSSD 29 procent a vede před ODS o tři procenta.
Mainstreamu se z výzkumných agentur vymyká CVVM, která předvídá vysoké vítězství sociální demokracie. Naopak podle Medianu vede o dvě procenta ODS.
Volby Aktuálně.cz počátkem října ukázaly, že třetím silným hráčem politické scény se opět stávají liberální voliči. Získají na váze, pokud se převážná většina z nich rozhodne pro jednu stranu.
Potvrzují to volební preference: STEM a Median dávají menším stranám včetně lidovců 20 procent. Ještě o pět procent navíc jim slibují Factum a CVVM, které se shodnou i na tom, že samotná TOP 09 získá důvěru 12 procent voličů.