Schizofrenii odhalí počítačová hra, zjistili čeští vědci

Jan Homolka
10. 9. 2014 15:44
Pokusy na potkanech vědci převedli do počítačové hry. Předběžné výsledky slibují pokrok v léčbě některých psychických poruch, například schizofrenie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: IKEM

Praha - Nové léky na duševní nemoci by se ke svým pacientům mohly dostávat rychleji. Studie českých vědců z Národního ústavu pro duševní zdraví ukázala, že pokusy dosud prováděné na potkanech se dají použít i na lidi, což umožní snazší testování léků a lepší diagnostiku nemocí.

Při testech na potkanech vědci zjistili, že schizofrenní zvířata hůře hledají cestu z bludiště a hůře se vyhýbají zakázané zóně v rotující aréně. Oba tyto pokusy vědci spolu s kolegy z Akademie věd a Karlovy Univerzity převedli do prostředí počítačové hry Unreal Tournament.

Schizofrenici mají až třikrát horší výsledky

"Obě úlohy v současnosti testujeme se svolením našich dobrovolníků: u skupiny pacientů po první epizodě psychózy a u skupiny zdravých osob. Oba virtuální testy již ukázaly přítomnost deficitu prostorového učení a paměti u osob po první epizodě schizofrenie," popisuje Irena Fajnerová, jedna z autorek výzkumu.

V prvním testu mají podle ní schizofrenici zhruba o 20 procent horší výsledky a ve druhém jsou dokonce dvakrát až třikrát horší. Stejně jako u potkanů, tak i u lidí, je příznakem psychických poruch narušení kognitivních funkcí, tedy pozornosti, paměti a myšlení.

"Právě narušení těchto funkcí, je příznakem u pacientů trpících např. Alzheimerovou demencí, Parkinsonovou nemocí, mozkovou mrtvicí, ale také u psychiatrických diagnóz, jako je schizofrenie. Proto je vyšetření kognitivních funkcí důležitou součástí diagnostického procesu,“ dodává Fajnerová.

Výsledky studie odpovídají změnám v chování sledovaných u potkanů. Nové metody by se tak podle vědců mohly dobře uplatnit ve srovnávacích studiích testujících účinek léčiv a při diagnostice psychických poruch.

Autoři studii publikovali v časopise Frontiers in Behavioural Neuroscience a získali za ni ocenění České Neuropsychofarmakologické společnosti v oblasti Nového výzkumu za rok 2013.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy