Schizofrenii odhalí počítačová hra, zjistili čeští vědci

Jan Homolka
10. 9. 2014 15:44
Pokusy na potkanech vědci převedli do počítačové hry. Předběžné výsledky slibují pokrok v léčbě některých psychických poruch, například schizofrenie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: IKEM

Praha - Nové léky na duševní nemoci by se ke svým pacientům mohly dostávat rychleji. Studie českých vědců z Národního ústavu pro duševní zdraví ukázala, že pokusy dosud prováděné na potkanech se dají použít i na lidi, což umožní snazší testování léků a lepší diagnostiku nemocí.

Při testech na potkanech vědci zjistili, že schizofrenní zvířata hůře hledají cestu z bludiště a hůře se vyhýbají zakázané zóně v rotující aréně. Oba tyto pokusy vědci spolu s kolegy z Akademie věd a Karlovy Univerzity převedli do prostředí počítačové hry Unreal Tournament.

Schizofrenici mají až třikrát horší výsledky

"Obě úlohy v současnosti testujeme se svolením našich dobrovolníků: u skupiny pacientů po první epizodě psychózy a u skupiny zdravých osob. Oba virtuální testy již ukázaly přítomnost deficitu prostorového učení a paměti u osob po první epizodě schizofrenie," popisuje Irena Fajnerová, jedna z autorek výzkumu.

V prvním testu mají podle ní schizofrenici zhruba o 20 procent horší výsledky a ve druhém jsou dokonce dvakrát až třikrát horší. Stejně jako u potkanů, tak i u lidí, je příznakem psychických poruch narušení kognitivních funkcí, tedy pozornosti, paměti a myšlení.

"Právě narušení těchto funkcí, je příznakem u pacientů trpících např. Alzheimerovou demencí, Parkinsonovou nemocí, mozkovou mrtvicí, ale také u psychiatrických diagnóz, jako je schizofrenie. Proto je vyšetření kognitivních funkcí důležitou součástí diagnostického procesu,“ dodává Fajnerová.

Výsledky studie odpovídají změnám v chování sledovaných u potkanů. Nové metody by se tak podle vědců mohly dobře uplatnit ve srovnávacích studiích testujících účinek léčiv a při diagnostice psychických poruch.

Autoři studii publikovali v časopise Frontiers in Behavioural Neuroscience a získali za ni ocenění České Neuropsychofarmakologické společnosti v oblasti Nového výzkumu za rok 2013.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy