Skoti se bojí, že jim vědci po referendu utečou do Anglie

Jan Hejl Jan Hejl
1. 9. 2014 21:00
Stoupenci nezávislosti vzkazují, že obavy nejsou na místě a slibují lepší přerozdělování peněz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Masarykova univerzita

Edinburgh - Případná nezávislost Skotska by mohla mít neblahý dopad na tamní akademický život.

Přední skotské univerzity se obávají, že je opustí nejlepší výzkumníci a radši se přemístí do Anglie.

Pokud by se totiž ze Skotska po zářijovém referendu stal samostatný stát, tamní vysoké školy by mohly přijít o miliardy liber ze společných výzkumných projektů, napsal britský list The Guardian.

"Od některých kolegů jsem zaznamenal, že by po vyhlášení samostatnosti uvažovali o odchodu," prohlásil například Richard Cogdell, ředitel biologického ústavu na univerzitě v Glasgow.

"Velké obavy"

Akademici navíc varují, že po odtržení by pravděpodobně přišla tvrdá úsporná opatření, která by dopadla také na vědu a výzkum.

Výsledku plebiscitu se obávají zejména vědci z velmi ceněných oborů, jakými jsou genetika, biomedicína či výpočetní technika.

Právě jich by se osamostatnění Skotska dotklo nejvíce.

David Weller vysvětluje, že 80 % jeho práce spočívá ve spolupráci s anglickými vědci.

"Pokud by se Skotsko odtrhlo, není šance, že by se zachovaly takové vztahy," líčí expert na výzkum rakoviny z edinburské univerzity.

"Panují velké obavy,“ popsal náladu v akademické sféře.

„Dáváme víc, než dostáváme“

Skotští politici tvrdí, že ke strachu nejsou důvody. "Dali jsme jasně najevo, že za všech okolností budeme garantovat financování výzkumu v průběhu i po přechodu Skotska k nezávislosti,“ sdělil zdroj blízký skotskému ministru školství Mikeu Russellovi.

Stoupenci odtržení z akademické sféry dokonce tvrdí, že peníze na výzkum, které Skotsko dává do společné pokladny, putují ve velké míře do Anglie.

Ministři slibují zřízení nového peněžního fondu na vědu, který by zajistil spravedlivější přerozdělování peněz. "Zájmy naší země by tak byly lépe a důsledněji reflektovány,“ míní matematik Steven Watson.

Ačkoli Skoti tvoří méně než desetinu obyvatelstva Spojeného království, na jejich univerzity putuje ze společného rozpočtu zhruba 12 % všech grantů. Například pro edinburskou univerzitu to znamená třetinu externích příjmů.

Foto: Reuters

Referendum, v němž budou voliči odpovídat na otázku "Mělo by se Skotsko stát nezávislým státem?", se uskuteční 18. září.

Dosavadní průzkumy ukazují na mírnou převahu odpůrců odtržení. Kampaň za odtržení vede šéf skotské vlády Alex Salmond, proti němu stojí bývalý labouristický ministr financí Alistair Darling.

Pokud se většina hlasujících vysloví pro nezávislost, Skotsko přestane být součástí Spojeného království v březnu 2016.

 

Právě se děje

Další zprávy