Den vědy: Talentované středoškolačky představí své projekty

Miroslav Žák
9. 9. 2014 16:22
Studentky Lenka Myslivečková a Tran Thi Thu Giang zaujaly odbornou veřejnost, nyní vystoupí na osmém ročníku Scientia Pragensis.
Lenka Myslivečková a Tran Thi Thu Giang.
Lenka Myslivečková a Tran Thi Thu Giang. | Foto: Archiv Lenky Myslivečkové a Tran Thi Thu Giang

Praha - Na vysokou školu se teprve chystají, přesto už upoutaly svými projekty na posledním ročníku Středoškolské odborné činnosti (SOČ). První z nich je studentka vietnamského původu Tran Thi Thu Giang (její spolužáci jí však říkají českým jménem Monika), která v současné době studuje poslední ročník Prvního českého gymnázia v Karlových Varech. Letošního ročníku SOČ se zúčastnila s prací "Deriváty ferrocenu a titanocenu jako potenciální protinádorová léčiva" v oboru zdravotnictví a ve své kategorii zvítězila.

Druhou studentkou je Lenka Myslivečková ze Střední průmyslové školy stavební v Českých Budějovicích. Její práce se jmenuje "Hlemýžď" (a jedná se o zvláštním způsobem tvarovaný dům). Dostala nápad zpracovat studii na téma soběstačného rodinného domu, který se bude "živit" sám, vydělávat na své vlastní výdaje a nebude škodit životnímu prostřední.

Obě dívky představí své práce na letošním ročníku Dne vědy v rámci stánku Talentcentra Národního institutu pro další vzdělávání MŠMT, které je pravidelným účastníkem této akce. Osmý ročník Scientia Pragensis – Den vědy na pražských vysokých školách se uskuteční ve středu 10. září. Den před vystoupením poskytly obě dívky Aktuálně.cz krátký rozhovor.

Aktuálně.cz: Dosáhla jste vynikajícího úspěchu ve významné studentské soutěži. S touto prací seznámíte veřejnost na Dnu vědy 10. 9. 2014 na ČVUT. O co přesně jde?

Den vědy na pražských vysokých školách
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Den vědy na pražských vysokých školách

Jedná se o unikátní projekt, který na jedné půdě populární formou představí široké veřejnosti vědeckou práci pražských vysokých škol. Návštěvníci se mohou těšit na sérii přednášek, na praktické ukázky vědy i doprovodný program.

Organizátory akce jsou České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU), Univerzita Karlova v Praze (UK), Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT). Akce se uskuteční v Nové budově ČVUT (Thákurova 2700/9, Praha 6).

Tran Thi Thu Giang (Monika): Ve své práci jsem se zabývala dvěma nově syntetizovanými sloučeninami, zkoumala jejich protinádorové účinky a porovnávala je s účinky jednoho z nejvýznamnějších cytostatik – cisplatinou. A výsledky byly velmi zajímavé, ostatně se můžete přesvědčit a seznámit se s nimi na Dni vědy.

Jaké nové pohledy nabízí právě studium problematiky, kterou se zabýváte?

Studium těchto látek dává nové podněty a nabízí nová směřování ve výzkumu nových léčebných metod. Tento výzkum je proto spolu stejně s mnoha dalšími po celém světě nesmírně důležitý pro dosažení pokroků v řešení takového komplexního problému, jakou je například léčba nádorových onemocnění.

Jaký obor byste chtěla studovat u nás nebo v zahraničí? A čím byste se chtěla zabývat v budoucnosti?

Moc bych chtěla studovat farmacii, mám v plánu se hlásit na české univerzity, ale studium v zahraničí mě také láká. V budoucnu bych se určitě chtěla zabývat léky, ať už jejich výzkumem a vývojem, nebo výrobou či distribucí.

Soběstačný dům

Aktuálně.cz: Lenko, vy studujete na SPŠ stavební v Českých Budějovicích. Námět práce, kterou na Dnu vědy představíte veřejnosti, je skutečně všeobecně přitažlivý. "Návrat Zlatého řezu." Co vás vedlo právě k volbě tohoto tématu?

Lenka Myslivečková: Na tuto otázku mám jednoznačnou odpověď: V dnešní době se navrhují domy postrádající řád a harmonii, která nás ve vesmíru všude obklopuje. Přemíra fantazie, vše je dovoleno, snaha přitáhnout pozornost křičí z většiny nových staveb. Když zavřeme oči a sníme o něčem hezkém, nemáme na to předpis, myšlenky létají často po ladných křivkách. Co je to krása a harmonie? Lze ji opravdu vyjádřit principem Zlatého řezu? Pokusila jsem se o to a právě proto vyrůstá můj Hlemýžď na půdorysu Zlatého řezu. V domě se má člověk cítit příjemně, rozhodně ne chladně.

Kde všude se uplatňují principy Zlatého řezu a hlavně jakým způsobem?

Kde všude se uplatňuje Zlatý řez? Otevřeme oči, v přírodě, někde v parku… Vyndejme si z uší sluchátka a raději se rozhlédněme okolo sebe. Člověk – proporce jeho těla. Strom, který má úměrně tlustý kmen pro to, aby mohly větvičky nabrat sílu a rozkvést. Šnek a jeho ulita, proč zrovna ta spirála? Kde se vzaly v přírodě normy na to jak tvořit? Doposud nevyřešená otázka pro člověka …

Čím byste se chtěla zabývat v budoucnosti? A jaký obor byste chtěla studovat na vysoké škole?

Sama nevím, každým dnem se mění mé pocity a rozhodnutí kam dál, je to těžké. Jsem vegetariánka, mohla bych pomáhat lidem, zvířatům, přírodě a být tu pro sebe a zároveň pro všechny. Rozhodně nechci sedět v kanceláři a pozorovat ptáky přes okno, jak létají a jsou volní. Architektura – to zní pěkně, ale bojím se, že bych sama sebe zavřela do klece. Ráda věci organizuji, mám ráda děti, zvířata, pestrý šťavnatý život, a nejspíše půjdu úplně jiným směrem, než je stavebnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy