Facebook tajně experimentoval se svými uživateli

Ondřej Chlupáček
30. 6. 2014 20:21
Sociální síť Facebook manipulovala s příspěvky svých uživatelů. Na jejich zdi filtrovala negativní nebo pozitivní zprávy a následně zkoumala, jak se dotyčným změní jejich vlastní aktivita.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Facebook čelí nové vlně kritiky. Vyšlo totiž najevo, že sociální síť použila svých bezmála 700 tisíc uživatelů k psychologickému experimentu. Ti o tom neměli nejmenší tušení.

Pokus měl zjistit, jaký vliv mají na naši aktivitu na Facebooku příspěvky ostatních. Nic netušícím uživatelům byly na jejich zdi filtrovány pozitivní či negativní příspěvky. Na základě toho pak lidé z Facebooku zkoumali jejich následnou aktivitu na sociální síti.

"Facebook tajně manipuluje se svými uživateli, aby je učinil smutnými," napsala na svém Twitteru americká aktivistka Lauren Weinstein, která se zabývá moderními technologiemi. Taková manipulace ale může mít neblahé důsledky, upozornila.

Tweet doprovodila fotografií muže, který chce spáchat sebevraždu.

Mocný Facebook

Mezi právníky, politiky a internetovými aktivisty vyvolal experiment pohoršení. Označili jej za skandální, strašidelný a znepokojivý.

"Pokud zatím neexistuje pro takové věci legislativa, je nutné udělat kroky, které ochrání soukromí lidí," řekl zpravodajskému serveru BBC člen mediálního výboru britského parlamentu Jim Shediran. "Facebook manipuluje s osobními informacemi svých uživatelů. Bojím se, jak moc budou sociální sítě moci ovlivňovat myšlenky lidí například v politice či jiných oblastech," dodal.

Clay Johnson, spoluzakladatel firmy Blue State Digital, která zajišťovala online kampaň americkému prezidentovi Baracku Obamovi při prezidentských volbách v roce 2008, jde ještě dál. Na svém twitterovém účtu napsal: "Může CIA vyvolat revoluci v Súdánu prostřednictvím tlaku na Facebook, který by šířil nespokojenost?"

Chtěli jsme jen zlepšit služby

"Experiment má hlavně zajistit, jak lidé reagují na různé druhy sdělení od svých přátel nebo ze stránek, které sledují. Díky tomu jsme chtěli uživatelům zajistit co nejpříjemnější a nejrelevantnější obsah na jejich zdech," komentovala situaci mluvčí Facebooku.

Facebook se brání i tím, že při pokusu nebyla použita žádná data, která byla spojena se soukromými informacemi uživatelova profilu.

Profesorka psychologie Katherine Sledge Moore z Elmhurts College krom toho v rozhovoru pro BBC upozornila, že Facebook manipuluje s příspěvky svých uživatelů neustále. Nehledě na to, že s tím souhlasili i sami uživatelé při registraci.

Během jednoho týdne v roce 2012 se experimentu nevědomky zúčastnilo na 689 tisíc uživatelů. S Facebookem na výzkumu spolupracovaly i dvě americké vysoké školy – Kalifornská a Cornellská univerzita.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy