Drábová porušila koaliční smlouvu, ale chápu ji. S Babišem jsme si vše vyříkali, tvrdí Jermanová

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
18. 11. 2016 16:15
Chtěla jsem se raději věnovat komunální politice než poslanecké práci, sdělila Jaroslava Jermanová Aktuálně.cz v rozhovoru, který vznikal krátce po jejím zvolení hejtmankou Středočeského kraje. Jermanová měla jisté křeslo první místopředsedkyně sněmovny, ona se ale rozhodla vést ANO do krajských voleb, ve kterých slavila nakonec vítězství. Vládnout bude společně se zástupci Starostů a nezávislých, ODS a části TOP 09.
Novou hejtmanku Jaroslavu Jermanovou nepodpořila koaliční zastupitelka Dana Drábová.
Novou hejtmanku Jaroslavu Jermanovou nepodpořila koaliční zastupitelka Dana Drábová. | Foto: Radek Bartoníček

Už jste byla zastupitelkou, radní, starostkou, poslankyní, místopředsedkyní sněmovny, teď jste pár minut hejtmankou. Jaké jsou vaše další ambice, třeba vzhledem k volbám do Poslanecké sněmovny v příštím roce?

Samozřejmě jsou pro mě v tuto chvíli prioritou střední Čechy, proto jsem se také rozhodla složit poslanecký mandát. Co bude příští rok, teď vůbec neřeším, protože úkolů tady na kraji máme více než dost.

A co post místopředsedkyně ANO?

Přiznám se, že mám jedno soukromé přání. Pokud bude vůle členů hnutí ANO, tak bych chtěla obhájit toto místo v jeho vedení. Chtěla bych se věnovat práci v ANO směrem dovnitř, ke členům.

Hned po krajských volbách to vypadalo tak, že ani hejtmankou nebudete, předseda ANO Andrej Babiš oslovil lídra Starostů a nezávislých Víta Rakušana, aby on byl hejtmanem. Jaké máte s panem Babišem vztahy? Jistě řeknete, že jsou nejlepší, jaké můžou být.

Ale já v našich vztazích opravdu žádný problém nevidím.

Přesto po volbách prosazoval původně na hejtmana Víta Rakušana, který je nakonec vaším prvním zástupcem...

To, co vzniklo kolem kolegy Rakušana, byl důsledek nedostatku informací mezi mnou a předsedou. Vyříkali jsme si to a v tuto chvíli žádný problém nemáme.

Takže všechno v pořádku...

Žádný rozkol, normálně mezi sebou komunikujeme. Já po něm nejdu. On po mně nejde. Nic takového tam není.

Drábovou chápu, chtěla jiného hejtmana

Říká se o vás, že jste možná až příliš ambiciózní, že máte hodně "ostré lokty". Je to tak?

Ne, to není o ostrých loktech. Ale když mám svůj názor a jsem o něm přesvědčená, tak si za ním stojím. Ale ráda si vyslechnu všechny argumenty. Naslouchám lidem.

Stále známější ředitelka Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová vás při páteční volbě nepodpořila, zdržela se hlasování. Není to předzvěst budoucích problémů v koalici?

Ani jsem si jejího hlasování nevšimla. Byla to její volba, byť jsme se v koalici dohodli, že se navzájem podpoříme. Porušila koaliční smlouvu, ale já z toho nevyvozuji důsledky. Máme spolu velmi dobré vztahy. Dovedu její chování pochopit, je zklamaná, protože jejich lídr Vítek Rakušan není hejtmanem, jak si přála.

Budete si se svým prvním zástupcem panem Rakušanem rozumět? Hned na první tiskové konferenci to vypadalo, že z jeho vystoupení úplnou radost nemáte. Mluvil déle než vy, občas vás doplňoval nebo korigoval, třeba v názoru k Číně...

Věřím, že si budeme rozumět. Jen jsem mu říkala, aby nemluvil tak dlouho, protože tiskovou konferenci přenášela Česká televize, která potřebovala stručnost. Určitě najdeme s Vítkem Rakušanem způsob, jak spolupracovat co nejlépe.

Jsem hnutí ANO oddaná, k ODS nepůjdu

Proč jste vlastně tolik usilovala o místo lídryně ANO ve středních Čechách a potom o post hejtmanky? Domnívám se, že ve funkci místopředsedkyně sněmovny vám nebylo až tak zle...

Pracovat ve vedení kraje znamená věnovat se exekutivní práci, komunálu. A to mám částečně naučené. Je to mnohem rychlejší práce s živější odezvou, můžete víc věcí ovlivnit. A střední Čechy jsou můj domov. Samozřejmě jsem to zvažovala, ale o návratu do komunálu jsem byla přesvědčená. Tady mám opravdu větší prostor věci změnit.

Takže v křesle první místopředsedkyně sněmovny jste nebyla šťastná?

Jsem vděčná, že jsem mohla na takovém místě být a takovou práci dělat, je to vysoká ústavní funkce.

Svým způsobem i pohodlnější než šéfovat kraji...

Říká se to, ale věřte mi, že jsem se nezastavila. Záleží, jak se takové funkce zhostíte. V té práci jsem se našla, ale práce na kraji je mi přece jen bližší.

Vést Středočeský kraj není určitě nic jednoduchého. Věříte si na takové místo, z čeho máte největší obavy?

Není to tak, že bych sem vlétla a tvrdila, že jsem král, který všechno zvládá. K té funkci mám obrovský respekt a pokoru. Kdybych ale měla obavy, že bych kvůli nim nespala, tak bych do této funkce nešla.

V minulosti jste byla členka ODS, ze které jste následně odešla. Teď poznáváte poměry v hnutí ANO, při povolebních jednáních jste svým způsobem vzala ODS do koalice. Neláká vás to občas zpět?

Jsem v hnutí ANO naprosto spokojená, jsem mu oddaná a nemám v úmyslu nikam utíkat. Byť se objevily spekulace, že se vracím do ODS: To v žádném případě, v hnutí ANO mám prostor pro své názory.

I při debatě s Andrejem Babišem.

I při debatě s ním, byť máme mnohdy jiné názory, ale jsme schopni si je vyříkat.

Takže ANO není stranou jednoho muže, jak se říká?

Určitě ANO nevnímám jako hnutí jednoho muže. Máme výrazného předsedu, ale takoví lídři většinou bývají. Rozhodně nemám pocit, že bychom byli méně demokratičtí než jiné strany či hnutí.

Pan Babiš vás v minulosti jmenoval jako někoho, kdo by jednou mohl proti němu kandidovat na místo předsedy hnutí ANO. Prý jste mu to sama řekla. To jste asi nemysleli vážně...

To byl ode mě vtip.

Jak jinak.

Ale třeba někdy někdo proti panu předsedovi bude kandidovat. Ale v nejbližší době to asi nebude.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy