Hejtmankou Středočeského kraje se stala Jermanová. Navzdory původnímu nesouhlasu Babiše

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 18. 11. 2016 12:55
Hejtmankou Středočeského kraje byla zvolena Jaroslava Jermanová, dosavadní místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za hnutí ANO. Za velkého zájmu veřejnosti jí v pátek dala hlas většina zastupitelů. Jermanová nyní začíná vládnout kraji společně se zástupci Starostů a nezávislých, ODS a třemi politiky TOP 09. Ti odmítli uposlechnout výzvu šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska i dalších členů vedení, kteří je vyzvali, aby do koalice nevstupovali. V opozici se ocitnou dosavadní vládcové kraje ČSSD a KSČM. Sociální demokraté utrpěli ve středních Čechách jednu z největších porážek v zemi, jejich dosavadní hejtman Miloš Petera odchází mimo jiné z místa krajského šéfa strany.
Jaroslava Jermanová z hnutí ANO byla v pátek zvolena novou hejtmankou Středočeského kraje
Jaroslava Jermanová z hnutí ANO byla v pátek zvolena novou hejtmankou Středočeského kraje | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Být to na původním plánu šéfa hnutí ANO Andreji Babišovi, zvolili by v pátek dopoledne zastupitelé Středočeského kraje za svého hejtmana někoho jiného než Jaroslavu Jermanovou. Jenže tato bývalá občanská demokratka se Babišovi vzepřela, spojila se s politiky z ODS a byla zvolena hejtmankou kraje. Nová koalice má v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 hlasů. "Jsem připravena na komunikaci, stejně jako celá koalice," prohlásila po zvolení Jermanová.

Novinářům pak řekla, že za své prvořadé úkoly považuje sestavení rozpočtu nebo integraci dopravy. "Naším úkolem je střední Čechy zvednout, aby se rozvíjely, aby byly moderním krajem, kde lidé doopravdy chtějí žít a kde je bezpečno," řekla.

V hlasování ji podpořilo 42 z 64 přítomných zastupitelů. Dva byli proti a 20 se zdrželo. Z koalice se podle hlasovacího zařízení při veřejné volbě zdržela sama Jermanová a dvojka na kandidátce STAN, šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. "Nebyla to chyba. Využila jsem svého práva hlasovat podle svého přesvědčení a v souladu se svým svědomím," vysvětlila Drábová ČTK.

Hnutí ANO se podařilo v okolí Prahy porazit sociální demokraty drtivým způsobem. Kromě Babišova hnutí slavili velký úspěch také Starostové a nezávislí, kteří bodovali především díky ředitelce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Daně Drábové a starostovi Kolína Vítu Rakušanovi.

Výsledky voleb zároveň přinesly rozkol TOP 09, protože tři její zastupitelé odmítli usnesení strany, aby do koalice nevstupovali. Lídr TOP 09 v kraji Petr Tiso do koalice nešel, a jak potvrdil Aktuálně.cz na začátku pátečního zasedání zastupitelstva, bude se soustředit na opoziční práci. "Nemám důvěru v hnutí ANO a jeho zástupkyni Jaroslavu Jermanovou, nedodržela povolební dohody a zachoval se jinak, než v jednáních po volbách slíbila," vysvětlil Tiso. 

Jermanová přišla na zastupitelstvo společně s končícím hejtmanem Milošem Peterou a působila velmi spokojeně. Její cesta vzhůru pokračuje, tato dřívější členka ODS byla v minulosti řadovou zastupitelkou kraje. Následně z ODS odešla, byla zvolena šéfkou středočeského ANO, následně poslankyní a místopředsedkyní sněmovny. Nakonec se rozhodla být lídrem ANO v krajských volbách, přestože šéf ANO Babiš tomu nebyl nakloněn. Ten také po volbách "nabídl" místo hejtmana Vítu Rakušanovi ze Starostů a nezávislých, což se Jermanové nelíbilo. "S panem předsedou jsme si to už vyříkali," prohlásila později, když Babiš názor změnil.  

Jermanová oznámila, že k prvnímu lednu 2017 opustí místo místopředsedkyně sněmovny, ale ponechá si post radní Benešova. Podle svých slov chtěla i toto místo opustit, ale kolegové ve městě chtěli, aby zůstala. "Já jsem kolegům nabízela, že odejdu z rady, oni mě nicméně nechtějí pustit. Takže já se budu snažit to skloubit, a pokud zjistím, že to je neúnosné, tak prostě z rady odejdu. Ale teď mi to nepřijde fér vůči kolegům," uvedla Jermanová.

O páteční zasedání zastupitelstva byl obrovský zájem. Na jednání se přišli podívat i někteří komunální politici. "Jak vidím, je vyprodáno," pronesl s úsměvem jeden z nich.

Změny ve Středočeském kraji jsou jedny z největších v zemi. Léta tady vládli sociální demokraté, jejichž vládu nenarušilo ani zatčení hejtmana Davida Ratha. I přes jeho korupční kauzu sociální demokraté před čtyřmi lety opětovně volby vyhráli.

Výsledky voleb přinesly i zemětřesení ve středočeské sociální demokracii. Například dosavadní hejtman Miloš Petera rezignuje i na post šéfa ČSSD v kraji, nahradit ho chce předseda sněmovny Jan Hamáček. "Přijal jsem za výsledek voleb politickou odpovědnost a budu na řádné konferenci ČSSD rezignovat na funkci předsedy a už nebudu kandidovat," avizoval Petera, který před funkcí hejtmana dělal starosta Nymburka.

Rezignaci oznámil také jeden z blízkých Peterových spolupracovníků, jeho náměstek Marek Semerád. Ten sdělil, že se rozhodl rezignovat na post zastupitele kraje. Semerád patřil k nejznámějším krajským politikům ČSSD, a to především proto, že jeho Cerhenice získaly v minulosti mnoho dotací.  

 

Právě se děje

Další zprávy