Hejtmankou Středočeského kraje se stala Jermanová. Navzdory původnímu nesouhlasu Babiše

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 18. 11. 2016 12:55
Hejtmankou Středočeského kraje byla zvolena Jaroslava Jermanová, dosavadní místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za hnutí ANO. Za velkého zájmu veřejnosti jí v pátek dala hlas většina zastupitelů. Jermanová nyní začíná vládnout kraji společně se zástupci Starostů a nezávislých, ODS a třemi politiky TOP 09. Ti odmítli uposlechnout výzvu šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska i dalších členů vedení, kteří je vyzvali, aby do koalice nevstupovali. V opozici se ocitnou dosavadní vládcové kraje ČSSD a KSČM. Sociální demokraté utrpěli ve středních Čechách jednu z největších porážek v zemi, jejich dosavadní hejtman Miloš Petera odchází mimo jiné z místa krajského šéfa strany.
Jaroslava Jermanová z hnutí ANO byla v pátek zvolena novou hejtmankou Středočeského kraje
Jaroslava Jermanová z hnutí ANO byla v pátek zvolena novou hejtmankou Středočeského kraje | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Být to na původním plánu šéfa hnutí ANO Andreji Babišovi, zvolili by v pátek dopoledne zastupitelé Středočeského kraje za svého hejtmana někoho jiného než Jaroslavu Jermanovou. Jenže tato bývalá občanská demokratka se Babišovi vzepřela, spojila se s politiky z ODS a byla zvolena hejtmankou kraje. Nová koalice má v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 hlasů. "Jsem připravena na komunikaci, stejně jako celá koalice," prohlásila po zvolení Jermanová.

Novinářům pak řekla, že za své prvořadé úkoly považuje sestavení rozpočtu nebo integraci dopravy. "Naším úkolem je střední Čechy zvednout, aby se rozvíjely, aby byly moderním krajem, kde lidé doopravdy chtějí žít a kde je bezpečno," řekla.

V hlasování ji podpořilo 42 z 64 přítomných zastupitelů. Dva byli proti a 20 se zdrželo. Z koalice se podle hlasovacího zařízení při veřejné volbě zdržela sama Jermanová a dvojka na kandidátce STAN, šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. "Nebyla to chyba. Využila jsem svého práva hlasovat podle svého přesvědčení a v souladu se svým svědomím," vysvětlila Drábová ČTK.

Hnutí ANO se podařilo v okolí Prahy porazit sociální demokraty drtivým způsobem. Kromě Babišova hnutí slavili velký úspěch také Starostové a nezávislí, kteří bodovali především díky ředitelce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Daně Drábové a starostovi Kolína Vítu Rakušanovi.

Výsledky voleb zároveň přinesly rozkol TOP 09, protože tři její zastupitelé odmítli usnesení strany, aby do koalice nevstupovali. Lídr TOP 09 v kraji Petr Tiso do koalice nešel, a jak potvrdil Aktuálně.cz na začátku pátečního zasedání zastupitelstva, bude se soustředit na opoziční práci. "Nemám důvěru v hnutí ANO a jeho zástupkyni Jaroslavu Jermanovou, nedodržela povolební dohody a zachoval se jinak, než v jednáních po volbách slíbila," vysvětlil Tiso. 

Jermanová přišla na zastupitelstvo společně s končícím hejtmanem Milošem Peterou a působila velmi spokojeně. Její cesta vzhůru pokračuje, tato dřívější členka ODS byla v minulosti řadovou zastupitelkou kraje. Následně z ODS odešla, byla zvolena šéfkou středočeského ANO, následně poslankyní a místopředsedkyní sněmovny. Nakonec se rozhodla být lídrem ANO v krajských volbách, přestože šéf ANO Babiš tomu nebyl nakloněn. Ten také po volbách "nabídl" místo hejtmana Vítu Rakušanovi ze Starostů a nezávislých, což se Jermanové nelíbilo. "S panem předsedou jsme si to už vyříkali," prohlásila později, když Babiš názor změnil.  

Jermanová oznámila, že k prvnímu lednu 2017 opustí místo místopředsedkyně sněmovny, ale ponechá si post radní Benešova. Podle svých slov chtěla i toto místo opustit, ale kolegové ve městě chtěli, aby zůstala. "Já jsem kolegům nabízela, že odejdu z rady, oni mě nicméně nechtějí pustit. Takže já se budu snažit to skloubit, a pokud zjistím, že to je neúnosné, tak prostě z rady odejdu. Ale teď mi to nepřijde fér vůči kolegům," uvedla Jermanová.

O páteční zasedání zastupitelstva byl obrovský zájem. Na jednání se přišli podívat i někteří komunální politici. "Jak vidím, je vyprodáno," pronesl s úsměvem jeden z nich.

Změny ve Středočeském kraji jsou jedny z největších v zemi. Léta tady vládli sociální demokraté, jejichž vládu nenarušilo ani zatčení hejtmana Davida Ratha. I přes jeho korupční kauzu sociální demokraté před čtyřmi lety opětovně volby vyhráli.

Výsledky voleb přinesly i zemětřesení ve středočeské sociální demokracii. Například dosavadní hejtman Miloš Petera rezignuje i na post šéfa ČSSD v kraji, nahradit ho chce předseda sněmovny Jan Hamáček. "Přijal jsem za výsledek voleb politickou odpovědnost a budu na řádné konferenci ČSSD rezignovat na funkci předsedy a už nebudu kandidovat," avizoval Petera, který před funkcí hejtmana dělal starosta Nymburka.

Rezignaci oznámil také jeden z blízkých Peterových spolupracovníků, jeho náměstek Marek Semerád. Ten sdělil, že se rozhodl rezignovat na post zastupitele kraje. Semerád patřil k nejznámějším krajským politikům ČSSD, a to především proto, že jeho Cerhenice získaly v minulosti mnoho dotací.  

 

Právě se děje

před 57 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy