Brno - Před půlrokem Pavel Rychetský prohlásil, že se chce stáhnout z vedení Ústavního soudu. A to předčasně - během příštího roku. Rychetského desetiletý mandát přitom vyprší až v roce 2023.
Jenže teď už tyhle plány neplatí. Důvodem je velká obměna všech soudců, která začala s příchodem prezidenta Miloše Zemana. Soudcům "starého" soudu skončilo funkční období a nahradilo je patnáct nových tváří.
A podle Rychetského zatím soud nepracuje tak, jak by si jeho jednasedmdesátiletý předseda představoval. "Odejdu, až budu vidět, že soud šlape. Není to spojené s rokem 2017," řekl nyní Rychetský Hospodářským novinám.
Na Ústavní soud, vrcholnou instituci, která může rušit zákony a jejíž rozhodnutí jsou závazná pro všechny, přijde ročně kolem čtyř tisíc případů. Patnáct nových ústavních soudců zatím podle Rychetského nemá takovou výkonnost jako předchozí složení soudu. "Hodně se diskutuje. Ale my musíme také někdy soudit," vysvětlil Rychetský.
Jmenování nových ústavních soudců má v pravomoci prezident, kandidáty ale musí doporučit Senát. Miloš Zeman už dříve zveřejnil, že své favority konzultuje kromě Rychetského také s předsedy obou nejvyšších soudů Pavlem Šámalem a Josefem Baxou.
Rychetský řekl, že se však stali soudci i lidé, s nimiž jako předseda nesouhlasil. Například když loni v létě Ústavní soud rozhodl proti prezidentovi, který stál o zrušení služebního zákona, začal Zeman navrhovat do role ústavního soudce kandidáty, o nichž se Rychetský dozvěděl až z novin.
Rychetský nechtěl jmenovat, ale zřejmě šlo o bývalého místopředsedu Městského soudu v Praze Jaromíra Jirsu nebo experta na ústavní právo Josefa Fialu, který jako poslední před Vánoci doplnil patnáctku soudců.