Ústavní soud zůstává kompletní, prezident jmenoval Josefa Fialu novým soudcem

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2015 14:26
Novým ústavním soudcem bude Josef Fiala. Do funkce jej ve čtvrtek jmenoval prezident Miloš Zeman. Fiala ve funkci nahradí Vladimíra Kůrku, kterému tento týden vypršel desetiletý mandát. Patnáctičlenný tým ústavních soudců tak zůstane kompletní. Na Právnické fakultě Masarykovy univerzity vede Katedru občanského práva, je členem Legislativní rady vlády a působí také jako rozhodce a člen rozkladových komisí.
Josef Fiala s prezidentem Milošem Zemanem při jmenování.
Josef Fiala s prezidentem Milošem Zemanem při jmenování. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek jmenoval novým ústavním soudcem Josefa Fialu, který dosud působil na brněnské právnické fakultě.

Fiala ve funkci nahradí Vladimíra Kůrku, kterému tento týden vypršel desetiletý mandát. Patnáctičlenný tým ústavních soudců tak zůstane kompletní.

Specialista na občanské právo

Profesor Fiala je specialistou na občanské právo. Na Právnické fakultě Masarykovy univerzity vede katedru občanského práva, je členem Legislativní rady vlády a působí také jako rozhodce a člen rozkladových komisí.

Byl asistentem několika ústavních soudců, má i advokátské zkušenosti a je vedoucím autorského kolektivu učebnic občanského práva hmotného.

Fiala v týmu ústavních soudců doplní početnou skupinu akademiků, jichž je mezi ústavními soudci téměř polovina. Druhá polovina přišla z justice, případně z advokacie.

Rychetský: Fiala snadno aklimatizuje

U Ústavního soudu se Fiala zařadí do třetího senátu, kde bude zasedat s Janem Filipem a Radovanem Suchánkem. Už na něj čeká 170 ústavních stížností. Jako soudce zpravodaj dostal na starost také dvě plenární kauzy, uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Plénum se zabývá návrhy na rušení zákonů.

Podle předsedy soudu Pavla Rychetského se Fiala jistě snadno aklimatizuje. Fungování soudu totiž zná z dřívějšího asistentského působení. "Je to člověk, který nepochybně splňuje všechny předpoklady pro to, aby do našeho soudcovského sboru zasedl," řekl nedávno Rychetský.

Zeman dal Fialovi přednost před několika dalšími kandidáty. Jedním z nich byl Zdeněk Kühn z Nejvyššího správního soudu. Pro Fialu se prezident rozhodl například kvůli jeho erudici v oblasti insolvenčního práva, které pokládá zejména do budoucna za důležitou náplň práce Ústavního soudu, ale také kvůli vyšší akademické hodnosti. Nominaci Fialy v tajné volbě podpořilo 52 ze 71 hlasujících senátorů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Výroba nábytku v Česku loni vzrostla na rekordních 48,5 miliardy korun

Nábytkářské firmy v Česku loni vyrobily zboží za rekordních 48,5 miliardy korun, meziročně o 1,1 procenta více. Tržby z prodeje nábytku klesly o 3,1 procenta na 38,62 miliardy korun. Vývoz stoupl o 13,6 procenta, dovoz se zvýšil o 10,6 procenta. Ve čtvrtek to sdělil tajemník Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáš Lukeš.

"Výkon výroby nábytku zaznamenal další růst v řadě. Loni na podzim jsme odhadovali, že bude zhruba stagnovat. Méně potěšitelnou zprávou je, že podíl dovozu na prodejích meziročně vzrostl téměř o osm procentních bodů na 61,3 procenta. To znamená, že čeští nábytkáři ztratili významnou pozici na tuzemském trhu," uvedl Lukeš. Podle něj to pravděpodobně souvisí s rozvojem on-line prodejů, kdy většina takového nábytku je právě ze zahraničí, zejména z Polska a Číny.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy