Pole od státu za sedm korun na metr. Babiš kupoval pozemky pro Čapí hnízdo v době, kdy nebylo jeho

Radek Nohl Radek Nohl
23. 3. 2016 13:29
Nové dokumenty, které získal deník Aktuálně.cz, ukazují, že ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš neměl v projektu Čapí hnízdo jen okrajovou roli. Kupní smlouvy k pozemkům, na kterých farma na Benešovsku leží, ukazují, že na naprosté většině z nich je i Babišův podpis. Ten byl v době rozsáhlého nákupu nemovitostí předsedou představenstva společnosti IMOBA, které dnes parcely v areálu Čapího hnízda a jeho okolí patří. IMOBA přitom spadá do koncernu Agrofert Andreje Babiše.
Čapí hnízdo
Čapí hnízdo | Foto: Martin Svozílek

Praha - Ministr financí Andrej Babiš opakovaně řekl, že nikdy nebyl vlastníkem Čapího hnízda. V době, kdy farma čerpala padesátimilionovou dotaci z Evropské unie, však společnost IMOBA, jež spravuje nemovitosti Agrofertu Andreje Babiše, nakupovala pozemky, na kterých farma na Benešovsku leží.

Deník Aktuálně.cz to zjistil z kupních smluv na katastru nemovitostí. Z těchto dokumentů zároveň vyplývá, že role šéfa hnutí ANO nebyla jen okrajová. Podpis Andreje Babiše, který byl v té době předsedou představenstva firmy IMOBA, je téměř na všech kupních smlouvách.

Společnost IMOBA postupně nakupovala pozemky v lokalitě Čapí hnízdo od roku 2006 až do roku 2011. V době, kdy Čapí hnízdo čerpalo dotaci z Evropské unie, firmě IMOBA osm soukromých osob nebo firem prodalo pozemky o rozloze přes 150 tisíc metrů čtverečních. Například Marie P., která je dnes v důchodovém věku. Ta několik parcel v okolí Čapího hnízda zdědila po své matce a v roce 2011 jeden z pozemků prodala Babišově firmě.

Tehdy se nějaký Babiš neprobíral

"Oslovil mě někdo ze Zemědělského družstva Nova, kterému jsem pozemky pronajímala. Kdo to byl, už nevím," popisuje Marie P.. Za více než dva tisíce metrů čtverečních dostala důchodkyně přes třicet tisíc korun. Kupní smlouvu s ní za společnost IMOBA podepsal Andrej Babiš na konci listopadu 2011. "Jednání bylo slušné. A tehdy se nějaký Babiš neprobíral. Dostala jsem nabídku, která pro mě byla výhodná," vysvětluje, proč pozemky prodala.

Dva rybníky a další parcelu koupila IMOBA od firmy ZZN Pelhřimov, která patří také Agrofertu, za dva tisíce korun. Metr čtvereční stál zhruba jeden haléř. Na kupní smlouvě z 9. května 2011 je vedle Babiše podpis také tehdejšího místopředsedy představenstva a současného šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Rybníky ale společnosti IMOBA nezůstaly doteď, byly poté převedeny zpět na firmu ZZN Pelhřimov. Faltýnek ani Babiš na zaslané dotazy, které se týkají pozemků, nereagovali.

Aktuálně.cz ze smluv vyčetlo, že s nakupováním Babišova firma začala na začátku roku 2006. Tehdy si vedle dvou zemědělských budov pořídila také pozemky o rozloze více než 762 tisíc metrů čtverečních.

Za domy IMOBA zaplatila Maje Bernardové, Haně Kocourkové a Dagmar Lamačové přes šest milionů korun, pozemky stály 4,3 milionu. Dohromady se jednalo o 10,4 milionu. Smlouvu za firmu IMOBA v té době podepsal advokát Václav Knotek. Ten dnes sedí v řadě firem spadajících do koncernu Agrofert.    

Čapí hnízdo jsem nevlastnil, říká Babiš

Farma Čapí hnízdo o padesátimilionovou dotaci z Evropské unie, kvůli níž dnes čelí Babiš kritice, požádala dva roky po tomto prvním nákupu. Kdo byl tehdy vlastníkem, není jasné, majitel se ukryl za anonymními akciemi. Ministr financí však říká, že on majitelem nebyl.

"Já osobně jsem nikdy nebyl akcionářem ani vlastníkem Čapího hnízda. Stejně tak v době podání žádosti na evropskou dotaci v roce 2008 nebyla žádná firma Agrofertu akcionářem nebo majitelem farmy Čapí hnízdo," napsal Andrej Babiš na svém Facebooku.

Babišův Agrofert farmu převzal v polovině roku 2014. Tehdy nový zákon anonymní akcie zakázal. A Agrofert tak vložil Čapí hnízdo právě do své dceřiné firmy IMOBA.

Dokumenty z katastru nemovitostí ukazují, že po roce 2008 IMOBA skupovala další pozemky, které buď do areálu spadají, nebo jsou v jeho těsném okolí. Na deseti kupních smlouvách je i podpis Andreje Babiše.

Stát prodal pozemek za sedm korun za metr

Dva pozemky za 106 tisíc korun jí na začátku roku 2008 prodal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který patří pod ministerstvo financí. Metr čtvereční stál společnost IMOBA necelých sedm korun. "Kupní cena za oba pozemky byla stanovená podle znaleckého posudku, který určil cenu podle platných cenových předpisů ve výši 100 030 korun. Tato cena byla navýšena o náklady vynaložené na zpracování znaleckého posudku," uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Ministr financí tvrdí, že chce poslancům případ Čapí hnízdo vysvětlit na středeční mimořádné schůzi Sněmovny. Na ní prý řekne i jméno investora z doby, kdy žádal o dotaci z Evropské unie.  "Já jsem nepochybil, nic jsem neudělal," prohlásil Babiš. A dodal, že jeho firmy mají v plánu do projektu celkem investovat kolem miliardy korun.

Farma Čapí hnízdo neměla dotaci vůbec dostat, bylo porušeno evropské právo, otázka je, kdo v celé věci pochybil, říká Lukáš Wagenknecht. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy