Foto: V Čapím hnízdě se usadil gentleman. Tak vypadá nejlepší nápad Andreje Babiše zevnitř

Foto: V Čapím hnízdě se usadil gentleman. Tak vypadá nejlepší nápad Andreje Babiše zevnitř
Kousek od rušné mezinárodní silnice u Olbramovic na Benešovsku je vidět rozlehlý areál Farmy Čapí hnízdo. Dřív se jmenoval Dvůr Semtín, býval tu lihovar, po němž zůstal jen komín. Místní se chlubí, že kromě akademických malířů Václava Stárka a Vladislava Kasky prostě mají v Babišovi dalšího významného „chalupáře“.
U vstupu najdete mapku celého areálu. Je tu hotel s 60 lůžky, wellness centrum, celkem čtyři restaurace, kongresový sál pro 120 lidí na podnikové semináře, rybník Slavníč, golfové odpaliště, tenisové kurty, bowling - a pak ekocentrum, což je jakási malá zoo se zvířaty. Nyní se areál rozrůstá o lázně.
Středobodem celého areálu je jízdárna ve tvaru Čapího hnízda. Zvenčí je ověšená kládami z akátového dřeva, které mají zdálky připomínat slámu. Stavba celého areálu v letech 2008 až 2010 vyšla na 450 milionů korun, z toho 50 milionů byla evropská dotace, o níž se rozhodovalo v éře středočeského hejtmana Petra Bendla z ODS.
Na původním komínu po někdejším lihovaru každoročně hnízdí čápi. "Zrovna minulou sobotu na Řehoře přiletěl čáp. Je to gentleman, připravuje hnízdo pro samičku. Už tu máme jaro, ve stájích máme napilno, rodí se spousta mláďat," ukazuje pyšně provozní šéf areálu Jan Gavenda.
Foto: Martin Svozílek
Václav Dolejší
17. 3. 2016 13:45
Farma Čapí hnízdo dostala v roce 2008 padesátimilionovou dotaci, aby se stala navštěvovaným turistickým magnetem středních Čech. Dnes je spíše luxusním místem pro semináře bohatých firem. Nejvíc tu "žije" malá zoo. Podívejte se, jak to v areálu, který ohrožuje politickou budoucnost Andreje Babiše, vlastně vypadá.
 

Právě se děje

před 28 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy