Budoucnost fungování školy se začala řešit po diplomatické roztržce mezi Českem a Ruskem, která byla vyústěním zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.
Školu velvyslanectví otevřelo i pro žáky mimo okruh rodin členů ruské diplomatické mise. České ministerstvo zahraničí na jaře uvedlo, že není možné, aby učitelé byli akreditovaným personálem podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích.
Rusko bylo podle české diplomacie opakovaně upozorněno, aby převedlo fungování školy do režimu takzvané zahraniční školy na území ČR. V takovém režimu podle ministerstva funguje dalších 18 škol, některé také při ambasádách v Praze. Jedná se například o školu bulharskou, americkou nebo japonskou.
"Česká strana důrazně odmítá tvrzení, že nese jakýkoliv díl odpovědnosti za ukončení činnosti uvedené školy. Je odpovědností zřizovatele školy, tedy v tomto případě ruské strany, aby škola plnila veškeré podmínky a povinnosti plynoucí z právních předpisů přijímajícího státu v oblasti školství," uvádí se v diplomatické nótě.
Zástupci ministerstva jednali na toto téma několikrát se zástupci ambasády, velvyslanectví podle resortu odmítlo i nabídky MZV na zprostředkování jednání o urychleném vyřešení situace s pracovníky ministerstva školství. "Na základě jeho rozhodnutí by mohlo být umožněno žákům plnit ve výše uvedené škole povinnou školní docházku podle právních norem České republiky," uvedla v pondělí česká diplomacie.
Ministerstvo znovu ruské straně nabídlo součinnost při převodu školy do postavení totožného s ostatními zahraničními školami v Česku.