Rozvodněné řeky zaplavují domy, lidé prchají z domovů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 8. 2010 11:56
Sledujeme, kde velká voda ohrožuje lidi a jejich majetek
Aktuální povodňová mapa - sobota 7. 8. 11.00 hod. Zelená kolečka označují první povodňový stupeň (bdělost), žlutá druhý povodňový stupeň (pohotovost), červená třetí povodňový stupeň (ohrožení).
Aktuální povodňová mapa - sobota 7. 8. 11.00 hod. Zelená kolečka označují první povodňový stupeň (bdělost), žlutá druhý povodňový stupeň (pohotovost), červená třetí povodňový stupeň (ohrožení). | Foto: Repro: ČHMÚ

Praha - Neustávající déšť zvedá hladiny řek, voda už vyplavila první domy, desítky lidí musely utéct  ze svých domovů

Nejvíce postiženým místem je zatím Mníšek na Liberecku, kde se voda z potoka Jeřice vylila z břehů a zaplavila minimíálně 25 domů a také tamní náměstí. Jeden dům se nejspíš bude muset strhnout.

Hladina v potoce stoupala mimořádně rychle. Běžně je v Jeřici okolo jednoho decimetru vody, v sobotu ráno se ale během půldruhé hodiny hladina zvedla po vydatných deštích téměř o pět metrů.

Řeky se vylévají z břehů i na dalších místech Libereckého kraje, výrazně vysoké hladiny hlásí i z Klatovska. "Vydatné srážky jsou během sobotního dopoledne pozorovány v krajích Vysočina, Liberecký, Ústecký a Královéhradecký, " řekla Aktuálně.cz Dagmar Honsová z Meteopressu.

Záplavy přerušily navíc dopravu na frekventované trati z Liberce na Hrádek nad Nisou a dál do německé Žitavy a Varnsdorfu. Vlaky nejezdí také z Frýdlantu do Černous na Liberecku.

Desítky domácností jsou bez elektrického proudu poté, co je hasiči preventivně odpojili od sítě. Frýdlantsko je téměř odříznuté od světa, voda zaplavila část centra města a okolní komunikace.

Lidé utíkají ze svých domovů

Na Jeřici, Smědé i Lužické Nise platí stav ohrožení a desítky lidí už musely opustit domovy. V Mníšku na Liberecku kulminovala řeka v sedm ráno, když dosáhla 4,3 metrů, třeba v Hrádku ovšem ještě čekají, že Nisa ještě o půl metru stoupne.

"Někteří lidé utíkali před vodou okénky domů," popsal ČTK situaci starosta Mníšku Roman Koták. Své domovy podle něj musely opustit na dvě desítky lidí. "Zatím jsou po sousedech, ale máme připravenou i školní tělocvičnu," dodal starosta.

Povodňová vlna postupuje po řekách a potocích dál a připravují se na ni v dalších obcích. V Chrastavě už evakuovali celou Nádražní ulici, protože ji zaplavila voda. Obyvatelé jsou v budově školy, kde obec vybudovala evakuační středisko.

Foto: Repro: ČHMÚ

V Chrastavě voda zaplavila i nedávno dokončený kruhový objezd až do výše jednoho metru. Hasiči budují provizorní hráze z pytlů s pískem a odtahují automobily. Voda z polí se valí i po hlavní silnici I/35 u Chrastavy a řidiči by si tam proto měli dávat pozor.

Také v Hrádku a Bílém Kostele nad Nisou už vyhlásili stav ohrožení a čekají, že tam hladina ještě stoupne. Už ráno byly zaplaveny louky a některé silnice kolem řeky a hasiči proto budovali protipovodňové hráze.

"Voda stoupla na 290 centimetrů, začali jsme s evakuací lidí do základní školy. Zatím jich tam je koplem dvaceti, ale čekáme, že voda bude ještě stoupat. Lidé, dokud nedostanou skutečně strach, nechtějí své domovy opouštět," řekl před polednem Aktuálně.cz starosta Hrádku nad Nisous Martin Půta.

Hasiči také evakuovali dva dětské tábory na Pardubicku. "Naštěstí nikdo nebyl ohrožen na životě," řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Dodala, že voda zatopila desítky domů v kraji, například v Prachovicích, Lánech, Bojanově nebo Slatiňanech.

Druhý stupeň na dalších řekách

Druhý povodňový stupeň platí také na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou a na Smědé v Bílém Kostele. Prvního povodňového stupně dosáhla i Lužická Nisa v Liberci, jejíž hladina se v průběhu několika hodin zvedla na dvojnásobek.

 "Zasahujeme také v Oldřichově v Hájích, v Chrastavě a na dalších místech," citovala ČTK pracovnici operačního střediska Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

V Mníšku to není letos poprvé, co se potok vylil z břehů. Koryto Jeřice nestačí při každém intenzivnějším dešti nebo jarním tání. Voda pravidelně zaplavuje rekreační chalupy na březích a také například mateřskou školu. Na potoce nejsou protipovodňová opatření, i když o ně obec léta usiluje. Potok je zanesený a potřeboval by vyčistit, je ale domovem vzácné mihule potoční. Problémy působí také zarostlé břehy.

Stav ohrožení na Klatovsku

Hladiny se zvedají rovněž v Plzeňském kraji. Nejhorší situace je na řece Úhlavě, konkrétně v Tajanově u Klatov, kde byl po osmé ranní vyhlášen třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení. V oblasti dál prší a déšť má být ještě intenzivnější.

Kvůli situaci v Tajanově už zasedla povodňová komise. "Monitoruje se stav na řece, jako preventivní opatření rozvážíme pytle s pískem, aby se voda nedostala do domů," řekl ČTK starosta Klatov Rudolf Salvetr. Podle něj zatím voda v místních budovách není. Nejhůř je na tom prý vesnička Kal, která leží asi tři kilometry na západ od Klatov blízko Tajanova.

Stupně povodňové aktivity by mohly být dosaženy i na Úslavě a Radbuze.

"Během dopoledne to půjde ještě nahoru," uvedla pro ČTK Lenka Boříková z Českého hydrometeorologického ústavu. Podle ní v oblasti Šumavy, a tedy i Klatovska, pršelo celou noc. Nejvíc srážek v regionu naměřily právě stanice kolem pramenů Úhlavy. "Železná Ruda, Hojsova Stráž, Čachrov, Klatovy, všechny tyto srážkoměrné stanice měly kolem 30 milimetrů," řekla.

Hasiči jsou v pohotovosti, zatím odčerpávali vodu v Nýrsku na Klatovsku.

Prší ve východních Čechách a na Vysočině

Podle meteorologů jsou nyní největší srážky ve východních Čechách a na Českomoravské vrchovině. Prší i na jižní Moravě. Déšť by se měl během dne přesunout do Pardubického kraje.

Výstraha před extrémními srážkami platí od pátku pro Prahu, Středočeský kraj, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický a Liberecký kraj.

"Zejména v Čechách očekáváme během celého sobotního dne místy trvalý a vydatný déšť. Během druhé poloviny noci na neděli budou srážky slábnout a postupně na většině území ustávat," řekla Aktuálně.cz Dagmar Honsová z Meteopressu.

"Podle posledních výsledků numerických modelů se dnes trvalý a vydatný déšť bude vyskytovat zejména na Liberecku a Královéhradecku se srážkovými  úhrny až kolem 80 milimetrů za dvanáct hodin. V ostatních krajích Čech se srážkové úhrny zastaví na 40 milimetrech za dvanáct hodin," dodala Honsová.

Na Moravě a ve Slezsku bude podle ní převážně oblačno, místy s přeháňkami. "V závislosti na předpokládaných srážkách se i nadále očekávají vzestupy hladin řek, a to zejména v krajích Liberecký, Královéhradecký a na Vysočině," dodala Honsová.

Povodňovou situaci v celé zemi nadále sledujeme.

 

Právě se děje

Další zprávy