Rok po CzechTeku: Policisté bez trestu

Pavel Baroch
29. 7. 2006 0:00
Tachov - Přesně před rokem rozprášili policisté CzechTek. A vítězí i dál: u soudu skončilo sedm technařů, policista ani jeden. Uvnitř: Fotogalerie

Čtyři policisté kopou do mladého muže, který leží na zemi a nebrání se. Dívka musí do nemocnice, protože jí policisté prorazili plíci, takže v krajním případě mohla i umřít.

Žádný z policistů ovšem za tyto zákroky z loňského CzechTeku u Mlýnce na Tachovsku neskončil u soudu.

Z dvaceti osmi trestních oznámení na policejní zásah už sedmadvacet skončilo v archivu. Inspekce ministra vnitra případy odložila a státní zastupitelství toto rozhodnutí potvrdilo.

Největší nebezpečí letošního CzechTeku? Čtěte ZDE

Ve hře tak zůstává poslední trestní oznámení na velitele zásahu na loňské technoparty. I to ovšem nejpíš skončí stejně jako předchozí podání.

 Podívejte se vedle na fotoreportáž z CzechTeku, který se právě koná ve vojenském újezdu Hradiště.

Plzeňská státní zástupkyně Antonie Zelená totiž v podobném případě rozhodla, že policejní velitel nenese za případné excesy svých podřízených odpovědnost.

Zlomená ruka a proražená plíce

Čtrnáctiletá dívka utrpěla při policejním zákroku komplikovanou zlomeninu ruky. Podala okamžitě trestní oznámení, ovšem inspekce případ odložila, protože se jí nepodařilo najít policistu, který vážné zranění způsobil.

Romanu Krátkou policista udeřil tak silně, až jí žebro prorazilo plíci a způsobilo pneumotorax.
Romanu Krátkou policista udeřil tak silně, až jí žebro prorazilo plíci a způsobilo pneumotorax. | Foto: Aktuálně.cz

Proto Liga lidských práv podala trestní oznámení na konkrétního důstojníka - velitele zásahu.

Podobně postupovala i Romana Krátká, která po CzechTeku skončila s pneumotoraxem v nemocnici. Jenže velitel zásahu za toto zranění podle státního zastupitelství nemůže.

"Velitel zákroku je osobou, která byla na místě přítomna, ale nemohla zaregistrovat případné jednotlivé excesy. Z tohoto důvodu nelze vyvozovat trestněprávní odpovědnost vůči veliteli zásahu," zdůvodila své rozhodnutí žalobkyně Antonie Zelená, podle níž český trestní zákon umožňuje stíhat pouze konkrétního pachatele trestného činu.

Sedm technařů před soudem

Právě to, že se nepodařilo zjistit konkrétní pachatele, kteří několik technařů vážně zranili, je podle Zelené jedním z důvodů, proč se trestní oznámení nakonec odložilo.

Útoky technařů proti policistům ovšem zdokumentovány byly. Z devíti obviněných jich u soudu zatím skončilo sedm.

"Nevím, co v tom shledáváte za zvláštnost," řekla Zelená.

Ve třech případech už soudy pravomocně rozhodly - dva technaři dostali podmínku, u jednoho soud rozhodl o podmíněném zastavení trestního stíhání.

"Obviněný se doznal, řekl, že svého činu lituje a písemně se omluvil i policejnímu prezídiu," uvedlo tachovské státní zastupitelství.

Dva technaře soud zprostil viny, ovšem žalobce se odvolal. V jednom případě už krajský soud rozhodl, že se provinění musí znovu posoudit.

Žalobkyně: Udělalo se vše, co se dalo

U soudu neskončila ani čtveřice chebských policistů, kteří před televizní kamerou kopali a tloukli do ležícího mladíka.

Podle inspekce ministra vnitra šlo ovšem o zákrok podle zákona a žalobkyně Zelená dala tomuto vysvětlení za pravdu.

"Žalobkyně zamítla moji stížnost, kterou napadla rozhodnutí inspekce. Proti tomu už není žádný opravný prostředek," řekla Právu zmocněnkyně mladého muže Michaela Pavlíková.

Právě skutečnost, že se nepodařilo prokázat porušení zákona, je podle státní zástupkyně dalším důvodem, proč nakonec žádný z policistů neskončil u soudu.

Antonie Zelená odmítla, že by vyšetřování policistů nebylo tak důkladné jako technařů. "Dělalo se, co se dalo," tvrdí žalobkyně.

Dalším problémem bylo podle Zelené to, že někteří technaři, kteří podali na policisty žaloby, s vyšetřovateli nespolupracovali. Na adresách, které uvedli, se totiž nevyskytují.

"Někteří museli už předem vědět, že na nahlášené adrese nebudou," dodala Zelená.

Ombudsman kritizoval policii i technaře

Policejním zásahem na louce u Mlýnce na Tachovsku, po němž byly na obou stranách zraněny desítky osob, se zabýval i veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Policejní zásah označil za nepřiměřený, policie podle něj ani nevyužila všechny možnosti, jak situaci řešit bez použití síly.

Motejl zároveň uvedl, že pochybili i technaři. Například tím, že si organizátoři akce pronajali příliš malý pozemek. Dalo se tedy předpokládat, že se účastníci technoparty dostanou i na nepronajaté pozemky.

 

Právě se děje

Další zprávy