reklama
 
 

Největší hrozba CzechTeku? Letos požáry

27. 7. 2006
Doupovské hory - V pátek začne technoparty CzechTek. Policisté se připravují jako nikdy předtím. Velké obavy mají kvůli extrémnímu suchu hasiči.
Doporučujeme

Největším nebezpečím, které letošní technoparty CzechTek hrozí, jsou totiž podle úřadů požáry.

K obavám o bezpečnost účastníků technoparty i obyvatel okolních obcí vede vedení Ústeckého kraje extrémně suché počasí.

Infobox

Infobox

   POHLÍDEJTE POLICISTY,
       PODÍVEJTE SE JAK

 • Policejní zasáh na festivalu CzechTek 2005 vyvoval demonstrace, objevily se plakáty s premiérem Paroubkem v roli řezníka.
 • Kameraman Aktuálně.cz natočil situace, které se policisté učí zvládnout. Podívejte se a během víkendu můžete porovnávat.

       VIDEA NAJDETE ZDE

Riziko vzniku požáru je velké, potvrdil deníku Aktuálně.cz ředitel Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Zdeněk Teplý: "Ohněm může být ohrožena příroda i životy technařů," říká. Stačí nedopalek cigarety. Na technoparty je přitom kouření i rozdělávání ohňů obvyklé.

Karlovarský hasičský sbor zřídí v Doupovských horách detašované operační středisko, které bude přijímat tísňové zprávy a zajistí spojení mezi hasičskými jednotkami. Přímo ve vojenském prostoru bude připravena jednotka Karlovarského kraje, místní vojenská hasičská jednotka a na pomoc přijedou také požárníci z Rakovníka. Na místě vznikne takzvaná mobilní hasičská stanice.

Vojenský prostor leží na území dvou krajů, na místě proto bude operovat i jednotka z Ústeckého kraje.

"Dojezdové časy by měly být minimální," prohlásil Zdeněk Teplý.

Podle meteorologů by o víkendu mohl území Česka svlažit déšť. Půda bude přesto vyschlá.

Armáda slíbila, že ve vojenském prostoru v Doupovských horách, kde se akce uskuteční, zajistí průjezd pro hasiče a záchranáře, připravit by měla i místo pro vrtulník.

Zástupci armády už technařům území předali. Pozemek mají pronajatý do 7. srpna. Podle informací České televize je na místě zatím klid.

Policie nechce opakování loňského roku

Na akci se připravuje také policie. Její vedení nechce za žádnou cenu připustit opakování problémů při průběhu loňského CzechTeku.

PŘEČTĚTE SI

Policisté prošli speciální přípravou, opatření jsou desítky.

V květnu se policejní pořádkové jednotky na akci připravovaly na obřím cvičení v Balkové na rozhraní Plzeňského a Karlovarského kraje.

Na místě bude poprvé připraven i takzvaný antikonfliktní tým. Jde o vybrané policisty, kteří se v případě problémů v civilu a beze zbraní v případě nutnosti vydají k účastníkům akce a pokusí se s nimi domluvit a předejít zásahu těžkooděnců. Policisté z antikonfliktního týmu se na CzechTek připravovali na berlínské party Love Parade. Školili je němečtí kolegové, kteří mají s podobným postupem zkušenosti.

Antikonfliktní týmy mají za úkol také informovat veřejnost, například při dopravních problémech.

"Tyto týmy budou připraveny, aby zasáhly v případě konfliktu. My však s vyhrocením situace nepočítáme," říká Pavla Kopecká z policejního prezidia. "Ze strany organizátorů probíhá zatím vše naprosto bez problémů," dodala..

Policie pohlídá dopravu

Na průběh akce bude dohlížet nejméně 20 členů vojenské policie, která bude hlídat, aby technaři nepronikali do zakázaného prostoru. Policisté budou hlídkovat také v okolních obcích, aby technaři nenarušili veřejný pořádek.

Dopravu budou hlídat policisté na silnicích ve třech krajích - v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém. "Policisté budou dohlížet na plynulost provozu na všech předpokládaných přístupových cestách k místu konání akce," řekla mluvčí západočeské policejní správy Ilona Týmlová.

Co si myslí o CzechTeku herec Tomáš Hanák?

"Z loňského zásahu policistů šel mráz po zádech. Ale totéž cítím, když technaři řeknou, že nikoho z vesnic neobtěžují, protože reprosoustavy otočili k lesu. Dejte srnkám jed, ať se mohou bránit!"

Policie bude sledovat také provoz od hraničních přechodů s Německem, protože očekává značný počet zahraničních účastníků. Na hranicích dostanou mapky s doporučenými trasami z hraničních přechodů do místa akce ve čtyřech světových jazycích.

Technaři také obdrží mapu vojenského újezdu Hradiště, aby nezabloudili do sousedního vojenského výcvikového prostoru.
Újezd Hradiště je největším vojenským územím v Česku a armáda jej stále využívá k ostrým střelbám.

Dohodu o pořádání CzechTeku podepsali zástupci technařů s ministerstvem obrany v červnu. Vojáci tanečníkům louky pronajmou za 24 000 korun. Pořadatelé musí zajistit provoz hygienických zařízení a úklid odpadků.

Na místě tanečníci budou moci přispět pořadatelům k financování akce zakoupením samolepek v hodnotě 50 korun..

Je legální techno to pravé techno?

Spolupráce organizátorů letošního CzechTeku s úřady příznivce technohudby rozdělila.

Jeden z pořadatelů protestů proti zásahu policie na loňském CzechTeku David Čermák tvrdí, že letošní akce ukáže, že technařům nejde o vzpouru, ale o zábavu.

Tvrdší jádro subkultury s organizovanou party nesouhlasí. "Podle mě přesně o tu vzpouru jde. Tím mám na mysli odpor vůči tomuto systému, což vylučuje jakoukoli spolupráci s úřady," píše v reakci na Čermákův výrok na stránkách www.czechtek.bloguje.cz tanečník s přezdívkou Krtek. Myslí si, že část technařů ztratí o letošní CzechTek zájem

Podle příspěvků v diskusích však jde o menšinový názor. Většina účastníků s legalizací akce souhlasí.

Část příznivců tohoto specifického hudebního žánru naznačuje, že by se mohla konat utajovaná party na jiném místě. Policisté to ale nepředpokládají.

Techno proti chřástalům

S konáním CzechTeku nesouhlasí obyvatelé okolních obcí, kteří proti technoparty sepsali petici. Proti jsou také ochránci přírody.

Ve vojenském újezdu se nachází chráněná ptačí oblast a Český svaz ochránců přírody upozorňuje na riziko ohrožení hnízdícího druhu ptáka chřástala polního a jeho mláďat. Na svých internetových stránkách informuje, že technaři mohou ohrožovat i další vzácné druhy

Chřástal polní hnízdí v období června a července. Doba pořádání CzechTeku vychází tedy přesně na ukončení hnízdění.
Podle ornitologů však jde z hlediska ochrany přírody o nejlépe vybrané místo z celého vojenského prostoru. Pozemek pronajatý organizátorům CzechTeku používají jako tábořiště stovky vojáků se svou pásovou i kolovou technikou.

"Konání technoparty se v podstatě neliší od aktivit, které na pozemku obvykle probíhají. Ve vojenském újezdu se běžně hromadně přesouvají lidé i technika, probíhají zde střelby," sdělil magazínu Econnect tiskový mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Letos potřinácté

CzechTek se od roku 1994 konal v Česku už dvanáctkrát, vždy poslední víkend v červenci a často za asistence policie. Technaři do poslední chvíle tajili místo setkání.

Letos se z Česka přesunou na další podobné akce, které se uskuteční na Slovensku, na Ukrajině a v Bulharsku.

autor: Zdeněk Mihalco, ČTK

Související

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama