reklama
 
 

Těžce zraněná na CzechTeku. Viník není

20. 4. 2006 0:00
Tachov - Policisté prorazili loni na CzechTeku mladé ženě plíci. Inspekce vyšetřování uzavřela - viník je neznámý. Žalobkyně to teď potvrdila.

Romana Krátká, těžce zraněná při policejním zásahu na loňské technoparty u Mlýnce na Tachovsku, neuspěla se svým odvoláním proti rozhodnutí Inspekce ministra vnitra, která své vyšetřování ukončila se závěrem, že se viníka nepodařilo vypátrat.

"Zamítám jako nedůvodnou stížnost podanou zmocněncem poškozené proti usnesení policejního orgánu, neboť se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání vůči konkrétní osobě," zdůvodnila v písemném stanovisku své rozhodnutí okresní státní zástupkyně Antonie Zelená, která má vyšetřování policejního zákroku na CzechTeku na starosti.

Proti jejímu verdiktu už není odvolání.

Nejvážnější zranění na CzechTeku

Bylo to nejspíš nejvážnější zranění při policejním zákroku proti technařům. Romana Krátká skončila v nemocnici poté, co ji policista udeřil tak silně, až jí žebro prorazilo plíci a způsobilo pneumotorax.

"Bez včasné specializované chirurgické pomoci by zranění s největší pravděpodobností vedlo ke smrti udušením," konstatovala i žalobkyně Zelená.

Policejní inspekce však podle ní udělala vše pro to, aby pachatele vypátrala. Vyslechla například všechny zasahující policisty, kteří podle svědků mohli dívce těžké poranění způsobit.

"Domněnka poškozené, že celý zásah byl ze strany policie důkladně monitorován, bohužel neodpovídá realitě. Navíc záběry jsou takové kvality, že nelze přezkoumat a prokázat, které družstvo v daný čas na konkrétním místě zasahovalo, neboť v průběhu zákroku došlo k promísení jednotlivých jednotek," uvedla státní zástupkyně.

Dodala, že stan, u něhož se Krátká během zásahu pohybovala, "byl jednoznačně postaven na pozemku vlastníka, který k takovéto akci souhlas nedal a ani jej nepronajal. Této okolnosti si účastníci museli být vědomi, pokud neuposlechli výzvy k opuštění prostoru, začala policie zasahovat".

Velitel nemohl zabránit excesům

Státní zástupkyně odmítla i to, že by za zranění měl nést odpovědnost policista, který akci u Mlýnce na Tachovsku velel.

"Velitel zákroku je osobou, která byla na místě přítomna, ale nemohla zaregistrovat případné jednotlivé excesy. Z tohoto důvodu nelze vyvozovat trestněprávní odpovědnost vůči veliteli zásahu," zdůvodila své rozhodnutí žalobkyně Zelená, podle níž český trestní zákon umožňuje stíhat pouze konkrétního pachatele trestného činu.

Advokátní kancelář Jan Křivánek, která zraněnou Romanu Krátkou zastupuje, se proti rozhodnutí žalobkyně ohradila. Připustila zároveň, že bude po státu požadovat aspoň náhradu škody.

"Lze si jen těžko představit k jak závažnému následku na zdraví či životě by muselo při takovém zákroku dojít, aby se orgánům činným v trestním řízení podařilo vypátrat pachatele nebo aspoň stanovit odpovědnost konkrétní velící osoby," uvedl právník Jakub Schejbal z této kanceláře.

Závěr žalobkyně podle něj vyvolává pochybnosti o tom, jak byl zákrok na CzechTeku zorganizován a zda mu někdo skutečně odpovědný velel.

"Přestože je zde stále možnost domáhat se na státu náhrady škody, z hlediska trestního práva a tedy odsouzení a potrestání konkrétního viníka je věc pro tuto chvíli uzavřena," dodal Schejbal.

Z hlavy jí tekla krev, cítila bolest v hrudníku

Proti rozhodnutí policejní inspekce se už dříve ohradila i sama Krátká. "Že případ odloží, jsem čekala od začátku. Kdyby to bylo naopak, kdybych já zranila policajta, tak bych byla potrestaná hned," řekla Romana Krátká deníku Aktuálně.cz.

Těžce poraněná žena trvá na tom, že útok nijak nevyprovokovala, že proti policistům neházala lahve či kamení, ani jim nenadávala. Její prohlášení potvrdil i svědek, který s Krátkou do policejního protokolu uvedl následující verzi:

Romana Krátká stála u svého stanu, když ji a její kamarády začala vyhánět zásahová jednotka a bít je obušky. Začala utíkat, ale jeden z policistů jí obuškem podrazil nohy a začal ji mlátit do hlavy a do žeber. Z hlavy jí začala téct krev a cítila bolest v hrudníku.

autor: Pavel Baroch | 20. 4. 2006 0:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama