Uherský Brod - Pokud bude policie podezírat majitele pistole, že je psychicky nemocný a mohl by legálně drženou zbraň proti někomu použít, bude mu ji nově smět okamžitě zabavit. A klidně u něj doma a bez povolení soudce.
Přísnější návrh zákona o zbraních, který v prosinci schválila vláda a nyní leží u poslanců, je jednou z nejviditelnějších reakcí státu na tragédii, k níž došlo přesně před rokem: vyšinutý důchodce Zdeněk Kovář spáchal v Uherském Brodě největší masovou vraždu v novodobých českých dějinách. V restauraci Družba postřílel osm obědvajících hostů a pak zabil i sebe.
"Kdyby mu policie mohla zbraně sebrat, nemuselo k neštěstí dojít," říká uherskobrodský starosta Patrik Kunčar (KDU‑ČSL).
Přísnější zákon
Policie to tehdy udělat nesměla. Podle dosud platných pravidel musela čekat na rozhodnutí lékaře, zda je majitel zbraně zdravý a smí střílet. Právě tahle časová prodleva byla osudná. Rodina dlouhodobě varovala před duševní nemocí příbuzného Zdeňka Kováře. Jenže než lékař stačil rozhodnout, došlo k masakru. Vraha přitom podle poznatků vyšetřovatelů vyprovokoval právě dopis, který ho vyzval k lékařské prohlídce. Sám střelec si těsně před činem stěžoval na šikanu úřadů.
Schvalování přísnějšího zákona, který reaguje na loňskou hromadnou vraždu, však zřejmě neprojde úplně hladce. Naznačil to minulý týden, kdy návrh projednával bezpečnostní výbor. Většině poslanců vadila právě možnost policie zabavit zbraně doma už při pouhém podezření. Argumentovali porušováním domovní svobody. Podle šéfa výboru Romana Váni z ČSSD navíc žádný zákon nemůže úplně zabránit opakování podobných tragédií.
Nový zákon o zbraních zpřísňuje i další podmínky pro necelých 300 tisíc majitelů zbraní. Největší změnou je zkrácení platnosti zbrojního průkazu. Zatímco dnes ho úřady vydávají na 10 let, nově se počítá jen s poloviční dobou. "Všichni majitelé zbraní budou muset projít lékařskou prohlídkou každých pět let," vysvětlil už dříve ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).
V novém systému se počítá s větším zapojením lékařů, kteří dnes hrají spíše formální roli a spolupráce mezi nimi a policií příliš nefunguje. Zejména proto, že nemají jak zjistit, jestli pacient má, nebo nemá povolení vlastnit zbraň. Nově získají přístup do registru zbraní, a v případě závažné zdravotní změny budou moct policii upozornit okamžitě.
Družba zůstane zavřená
Případ z Uherského Brodu výrazně poučil i českou policii, která si těsně po zákroku vyslechla silnou kritiku za laxní a neprofesionální přístup a také za několik taktických chyb. Ty později prokázala i inspekce a dva operační důstojníky zlínské krajské policie, kteří podle inspektorů vnášeli do zákroku chaos, nadřízení kázeňsky potrestali. Oba slouží na operačním středisku dosud.
Policie rovněž uznala, že v krizové situaci nedostatečně a pomalu komunikovala s vedením města a s novináři. Teď už slibuje, že předá důležité informace v řádu minut.
Nadto začala postupně vybavovat jednotlivá okresní oddělení novými samopaly a štíty. Dostanou je speciálně vycvičené hlídky, jež mají na místo zásahu přijet do deseti minut jako první. Zlínský kraj je jedním z prvních regionů, kde takzvané prvosledové hlídky fungují. "Zavedli jsme je na začátku letošního roku," řekla mluvčí zlínské policie Lenka Javorková. Už by se tak nemělo stát, že střelec donutí policisty s obyčejnými pistolemi k ústupu.
Restaurace Družba, kde se tragédie před rokem odehrála, je stále zavřená. Objekt nedávno změnil majitele. Koupila ho developerská firma Tekoo Reality. Do patrové budovy přistaví ještě jedno poschodí, kde bude sama sídlit a současně pronajímat další kanceláře nebo obchody. "Restauraci otvírat nebudeme, není to teď vhodné. V budoucnu to ale nevylučuji, možná za pár let," řekl jednatel firmy Miroslav Borák.
Tragická událost vyvolala vlnu solidarity a lidé posílali peníze do sbírky na pomoc pozůstalým. Spolu s příspěvky kraje a místní radnice se vybraly téměř tři miliony korun. Většina peněz se rozdělila loni, desítky tisíc zbyly ještě do letošního roku.