Lidé doteď policii nevěří, měla po střelbě jednat rychleji, říká starosta Uherského Brodu

Radek Nohl Radek Nohl
31. 12. 2015 6:35
V únoru uplyne rok od tragické střelby v Uherském Brodě, která otřásla celou republikou. Muž v místní restauraci Družba zastřelil osm lidí. Událost podle starosty Patrika Kunčara celé město na několik měsíců zcela vykolejila. A dodnes tu místní policii nevěří. Ta podle nich nereagovala dostatečně rychle. Střelba však přinesla změny. Mění se po ní zákon a policie bude mít od začátku roku 2016 v okresech specializované plně ozbrojené policejní jednotky. V den výročí tragédie plánuje město uspořádat tichou pietní vzpomínku.
Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.
Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar. | Foto: Vojtěch Marek

Jak se změnil Uherský Brod za těch deset měsíců od tragédie?

Dlouho bylo město vykolejené. Teď, když se s lidmi bavím, tak mi přijde, že čas už poměrně výrazně zahladil šrámy.

Jak město pomáhalo pozůstalým po obětech střelby?

My jsme s nimi byli v kontaktu prostřednictvím našeho odboru sociálních věcí. Komise, která vznikla bezprostředně po tragédii, jim navrhovala výši odškodnění. Dále, co vím, jsou někteří doteď v pravidelném kontaktu s policejním psychologem.

Kolik peněz jste mezi pozůstalé rozdělili?

Byly to asi 2,5 milionu korun pro několik desítek lidí.

Manželka střelce se již z léčebny vrátila domů?

Mám informace, že byla z léčebny propuštěna. Bylo to zhruba před měsícem. Tehdy mě navštívili sousedé toho střelce a měli obavu zejména o tu paní. Údajně v tom domě byla sama a oni věděli, že není v dobrém psychickém stavu. Dneska by se o ni měl již starat její syn. A nevím o tom, že by se v místě stal nějaký incident.

Otevřela se restaurace Družba, kde se tehdy střílelo?

Ne. Restaurace je stále zavřená, a co vím, tak majitel má zájem prostory pronajmout. Nabízel i bezplatný pronájem, aby případné zájemce nalákal. S ohledem na to, jak velká tragédie se v té restauraci stala, se zatím žádný zájemce nenašel.

Očekáváte, že bude místo uzavřené i další měsíce, nebo dokonce roky?

To lze těžko odhadnout. My jsme již dokončili úpravu pietního místa u restaurace. Spojili jsme ji s úpravou náměstí. Ten prostor se velice prosvětlil a působí hodně příjemným a klidným dojmem. S ohledem na to se může stát, že během půl roku se nějaký zájemce najde.

Střelbě zabránit nešlo

Když se na to teď podíváte s časovým odstupem několika měsíců, dalo se podle vás tomu incidentu nějak zabránit nebo udělat něco proto, aby obětí nebylo tolik?

Ta událost se mi opakovaně promítá v hlavě i z hlediska mého postupu, co jsem kdy řekl, a podobně. Mám za to, že té střelbě se jednoznačně zabránit nedalo. Dal se možná výrazně urychlit postup policie. Kdyby detailně setřídila informace, vyslechla všechny dostupné svědky, ten zásah mohl být mnohem rychlejší. Všechno se ale seběhlo tak rychle, že kdyby policie byla i sto metrů od místa, tak by tomu nezabránila.

Měsíc po tragédii nám lidé v Uherském Brodě říkali, že policii nevěří. Změnilo se to?

Já si myslím, že to je jedna z věcí, která se nepodařila. Pochybností, které tam byly, zůstalo strašně moc. Důvěra v policii se zatím obnovit nepodařila.

Po střelbě policejní špičky mluvily o tom, že by hlídky policie měly být lépe vybaveny. Podařilo se již něco z toho dotáhnout do konce?

V této věci musím naopak vysoce hodnotit spolupráci s ministrem vnitra a policejním prezidentem. Připravili novelu zákona, v níž je klauzule, že je možné odebírat zbrojní průkazy. Je otázka, jak se s tím nyní vypořádá Sněmovna a Senát.

Druhá věc, která bude fungovat už od 1. ledna, jsou hlídky, po kterých jsme volali. Dva vycvičení a plně vyzbrojení policisté budou k dispozici 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Budou mít dlouhou zbraň a balistickou ochranu. Což byla věc, které se fatálně nedostávalo. Zároveň to budou policisté, jež budou prioritně určeni pro výkon této služby. Nebudou zahlcováni zbytečnou administrativou. Přispějí k tomu, aby se podobné věci neopakovaly.

Jak je to s počtem policistů v Uherském Brodě?

Nám počet policistů v ulicích nepřibyl. Fakticky se kapacity odčerpají na provoz této hlídky. Už jsem o tom mluvil s panem ministrem vnitra a chci se tomu dál věnovat, je potřeba určitě personálně policii posílit. Policie je výrazně zahlcena administrativou a policisté pak nejsou vidět v ulicích. 

Hlídka bude v každém okrese? Nebo v menším regionu?

Je to trochu menší region. Já vím, že ve Zlínském kraji má těch hlídek být několik. Jejich dojezdová doba by měla být deset až patnáct minut.

Vzpomínky jitří rány

Co se bude muset udělat, aby lidé v Uherském Brodě znovu policii věřili?

Já si myslím, že tohle je první krok. Když uvidí, že tu máme takovou zásahovou hlídku, tak to budou vnímat velice pozitivně.

V únoru to bude rok od tragédie. Budete si ji nějak připomínat formou vzpomínkové akce?

Budeme, určitě budeme. Já jsem s tím počítal už v průběhu roku. My jsme časově synchronizovali výstavbu toho pietního místa tak, aby se to stihlo k tomu prvnímu výročí. Počítáme s tím, že zejména zájem veřejnosti bude veliký. Chceme udělat tichou pietní vzpomínku a případně pozvat kněze, který by se mohl za oběti a pozůstalé aspoň pomodlit. To je moje představa.

Budete chtít pozvat i nějaké vysoké politiky, například prezidenta, premiéra nebo ministra vnitra?

V žádném případě. Myslím si, že by to ani nebylo vhodné. Nechceme to ani zbytečně medializovat, protože to je další věc, která se jako červená nit táhne Uherským Brodem. Už se k té tragédii lidé nechtějí vracet. Další vzpomínka pro ně znamená otevírání starých ran a není to dobře.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy