V Česku bylo k pondělnímu ránu 298 případů nákazy koronavirem. Nejvíce nakažených je v Praze, mezi nimi i dva taxikáři firmy Uber. Jeden z nich leží ve Všeobecné fakultní nemocnici a je připojen na mimotělní oběh. Ve vážném stavu je také řidič taxi, který měl pozitivní test na začátku minulého týdne. Je hospitalizovaný na Bulovce, má zavedenou plicní ventilaci.
Vláda kvůli šíření koronaviru od pondělí do 24. března zakázala provoz taxislužeb s výjimkou taxislužby rozvážející potraviny nebo lidí s oprávněním řidiče taxislužby.
"Oprávnění řidiče musí mít každý řidič taxislužby, to je dle nás klíčové pro aplikaci zmíněného usnesení. Pokud tedy má oprávnění řidiče taxislužby, může jezdit i nadále. Kdo nemá, nemůže. Dále se již nerozlišuje, pro koho jezdí," uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Povolen je podle něj provoz všech, kteří neporušují zákon.
Opatření by tak nemělo zcela zakázat ani provoz služeb Uber či Bolt, řada jejich řidičů totiž licenci má. Jezdit by ovšem nadále nesměli šoféři bez řádné licence.
Zájem o taxíky klesne
Šíření koronaviru bude mít nejspíš vliv i na poptávku po službách taxi a alternativních přepravních služeb. "Dle vývoje poptávky soukromých i firemních jízd je zatím dopad signifikantnější než ten, co měly jarní prázdniny. Vzhledem k zahraničním zkušenostem se dá nejdříve očekávat krátkodobý nárůst zájmu o přepravu taxíky a později útlum, pokud lidi budou více pracovat z domu a omezovat místa s vyšším výskytem osob," řekl šéf Liftaga Ondřej Krátký.
Nové vládní opatření se prý Liftaga nijak nedotkne, společnost totiž využívá výhradně řidiče s licencí. Vedle toho své kapacity používá i pro přepravu zboží.
Taxislužby kvůli šíření koronaviru už v minulých dnech zavedly pro své řidiče ochranná a hygienická opatření. Služby jsou podle svých zástupců také připraveny pomoci s případným vyhledáváním lidí, kteří by mohli mít příznaky nákazy nebo přišli do styku s nemocnými řidiči.