Někoho nakazíte a ten umře, vysvětloval Hamáček, proč celé Česko potřebuje karanténu

Jakub Heller Jakub Heller
16. 3. 2020 1:08
Vláda v neděli uvalila karanténu na celé Česko, která je zatím vyhlášena do 24. března. Opatření vlády efektivně "uvězní" všechny Čechy v jejich domovech. Opustit je budou moci jen při cestě do a z práce, na nákup, k lékaři, v nezbytných případech na úřady a pokud půjdou za svou rodinou. Výjimkou bude návštěva parků a přírody. Zákaz také nebude platit pro ty, kdo pomáhají ostatním.
Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček | Foto: ČTK

Vláda kromě karantény v neděli Čechům nařídila také omezení kontaktů s ostatními lidmi na nezbytně nutnou míru. Ostatně i při povolené návštěvě parku či přírody mají lidé udržovat odstup od okolních lidí v délce minimálně dvou metrů. "Když lidé nebudou poslouchat to, co jsem si tady dnes odhlasovali, spadneme do toho jako Itálie," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Na dodržování zákazu pohybu na veřejnosti podle něj budou dohlížet státní i obecní policisté. Zejména budou dávat pozor na to, aby se lidé nesrocovali. Šíření koronaviru je od minulého týdne v Česku trestný čin, ale podle Hamáčka stíhání není to nejhorší, co potká člověka, který zákaz poruší a přispěje k přenosu nákazy na jinou osobu. "Těm lidem hrozí to, že někoho nakazí, on pak umře a jim to bude celý život líto," řekl ministr.

Varoval před tím, aby se lidé scházeli na předzahrádkách s pivem v ruce a pořádali ve svých domovech večírky pro desítky lidí. Právě takové chování bylo v posledních dnech vidět po celé republice. "Nechceme lidi šikanovat, ale kontrolovat je budeme," dodal Hamáček.

Premiér Andrej Babiš pak dodal, že vláda se nesnaží Čechy uvěznit doma. "Jen omezujeme volný pohyb osob. Chceme, aby lidi chodili do práce a nic se pro ně nezměnilo," řekl Babiš.

Vláda také povolá na dva tisíce vojáků a čtyři stovky celníků. Jejich úkolem bude převážně ochrana státní hranic ve spolupráci s policií. Kontroly budou na česko-německé a česko-rakouské hranici. Režim na česko-polské a česko-slovenské hranici se řídí rozhodnutími Polska a Slovenska, popsal Hamáček.

Straňte se zákazníků, radí vláda prodavačům

Součástí nařízení je kromě výše zmíněných příkazů také soubor doporučení, kterými by se měli obyvatelé Česka řídit. Vláda například radí, aby lidé co nejvíce využívali bezhotovostní platby, a prodavačům doporučuje, aby v co největší možné míře omezili přímý kontakt se zákazníky.

Současně vláda navrhuje firmám a podnikatelům, aby svým zaměstnancům, pokud je to možné, v co největší míře umožňovali práci z domova a nebránili jim ve vybírání dovolené. Zaměstnavatelé by také podle doporučení vlády měli pozastavit veškeré činnosti, které nejsou pro jejich provoz nezbytné. 

Vláda však nezakáže restaurace, které vydávají jídlo z okének. A to ani ty, které takové okno před zavedením zákazu neměly a vytvořily si ho jen proto, aby nařízení vlády obešly. "Nemůžeme zabránit restauraci, aby to dělala, ale můžeme zabránit tomu, aby se lidé před těmi okny neshlukovali," řekl ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Uber a Bolt dojezdily

Naproti tomu vláda zakáže provoz alternativních taxikářů, jako je Uber či Bolt, autoškol, prodejen elektroniky a téměř všech ubytovacích zařízení. Omezuje také prodej nebaleného pečiva. To bude možné zakoupit jen v místech, kde nedochází ke shlukování osob a která jsou současně vybavena pomůckami osobní hygieny. 

Vláda naopak obnovuje provoz autoservisů, odtahů vozidel, prodeje náhradních dílů, provozoven pro vyzvednutí zásilek, prodeje zahrádkářských potřeb, pohřebních služeb nebo výdeje a prodeje zdravotnických prostředků.

Pro studenty 5. a 6. ročníku lékařských fakult se zavádí pracovní povinnost. Rozšíří řady lékařů z povolání. Všem lékařům a dalším zdravotnickým povoláním pak vláda zakázala čerpat dovolenou.

Vzniknou specializované nemocnice

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly by dvě české nemocnice měly brzy léčit už jen pacienty nakažené koronavirem. "Ve středu by pak měly být k dispozici rychlé testy, je snaha, aby ta kapacita byla dostatečně vysoká," dodal Prymula. Ten také povede nově aktivovaný Ústřední krizový štáb, který má lépe koordinovat snahy, které mají zabránit šíření koronaviru. 

Ke koronaviru začíná fungovat nová telefonní linka 1212. Jejím úkolem je odlehčit linkám 112 a 155, které jsou určeny jen pro vážné případy.

V úterý by na řadě míst republiky měly také ve vybraných školských zařízení vznikat třídy, ve kterých bude postaráno o děti od tří do deseti let, jejichž rodiče pracují v bezpečnostních službách, zdravotnictví a školství. Pohromadě by v každé skupině mělo být maximálně 15 dětí.

Orgány veřejné a správní moci pak podle vlády do týdne zahájí omezený provoz. Zjednodušeně to podle premiéra znamená, že úřady budou mít otevřeno jen v pondělí a ve středu a to jen po dobu tří hodin. Vláda také rozhodla o odložení doplňovacích voleb do Senátu na Teplicku.

Usnesení vlády k zákazu volného pohybu osob

Usnesení Vlády České republiky

ze dne 15. března 2020 č. 215

o přijetí krizového opatření

V návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru /označovaný jako SARS CoV-2/ na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, pro řešení vzniklé krizové situace, rozhodla o přijetí krizových opatření, tímto ve smyslu ustanovení § 5 písm. c) a § 6 odst. 1 písm. b) krizového zákona.

Vláda s účinností ode dne 16. března 2020 od 00:00 hod. do dne 24. března 2020 do 06:00 hod.

I. zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky s výjimkou:

a) cest do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti,

b) nezbytných cest za rodinou nebo osobami blízkými,

c) cest nezbytně nutných k obstarávání základních životních potřeb (např. nákup potravin, léků a zdravotnických prostředků, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, krmiv a dalších potřeb pro zvířata), včetně potřeb příbuzných a osob blízkých, zajištění péče o děti, zajištění péče o zvířata, využívání nezbytných finančních a poštovních služeb, doplnění pohonných hmot,

d) cest nezbytně nutných k zajištění potřeb a služeb podle písmene c) pro jinou osobu (např. dobrovolnictví, sousedská výpomoc),

e) cest do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých, a zařízení veterinární péče,

f) cest za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí, včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých,

g) výkonu povolání nebo činností sloužících k zajištění

1. bezpečnosti, vnitřního pořádku a řešení krizové situace,

2. ochrany zdraví, poskytování zdravotní nebo sociální péče, včetně dobrovolnické činnosti,

3. individuální duchovní péče a služby,

4. veřejné hromadné dopravy a další infrastruktury,

5. služeb pro obyvatele, včetně zásobování a rozvážkové služby,

6. veterinární péče,

h) pobytu v přírodě nebo parcích,

i) cest zpět do místa svého bydliště,

j) pohřbů;

II. nařizuje

a) osobám pobývajícím na území České republiky omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště s výjimkou případů uvedených v bodu I písm. a) až i),

b) omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru;

III. doporučuje

a) zaměstnavatelům

1. využívat nejvyšší možnou měrou práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vykonávat v místě bydliště,

2. podporovat dovolené a placené volno pro zaměstnance a obdobné nástroje uvedené v kolektivní smlouvě,

3. omezit výkon prací, které nejsou významné pro zachování činnosti zaměstnavatele,

b) zachovávat při kontaktu s ostatními osobami ve veřejných prostorách odstup nejméně 2 metry (např. při nákupu),

c) využívat z hygienických důvodů přednostně bezhotovostní platební styk,

d) osobám zajišťujícím služby podle bodu I písm. g) omezit přímý kontakt se zákazníky,

e) provozovatelům veřejných služeb (např. obchody, nákupní centra, pošty), aby v prostorách svých provozoven a prostorách využívaných k přístupu do provozoven:

1. vytvořili podmínky pro dodržování odstupu mezi osobami alespoň 2 metry,

2. zajistili zvýšená hygienická opatření (zejména dezinfekci);

IV. zrušuje

1. bod I. 1. usnesení vlády České republiky č. 199 ze dne 12. března 2020,

2. bod 2 usnesení vlády České republiky č. 208 ze dne 13. března 2020.

Provedou: členové vlády, vedoucí ostatních ústředních správních úřadů

Na vědomí: hejtmani, primátor hlavního města Prahy, primátoři, starostové

Ing. Andrej Babiš, v. r.
předseda vlády

 

Právě se děje

před 57 minutami

Soud v Hongkongu odsoudil prvního člověka na základě bezpečnostního zákona

Soud v Hongkongu shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě  bezpečnostního zákona, který ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí soud později, odsouzenému hrozí až doživotí, informovaly zahraniční agentury.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom třímal transparent s nápisem "Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby". Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy