Domažlice - O půlnoci začne v České republice přelom v televizním vysílání a Domažlicko je první region, kde radiokomunikace vypnou tradiční analogový signál.
Televizní programy už budou zprostředkovávat pouze speciální televizory, satelity či set-top boxy.
Expert online: Otázky a odpovědi kolem digitální TV - ZDE
Vypnutí analogového signálu se od zítřka dotkne v regionu 70 tisíc domácností. Pouze v severní části regionu bude možné analogový signál zatím stále přijímat z jiného vysílače.
Na zemské digitální televizní vysílání přejde postupně celé Česko. Poslední analogový televizní signál by technici podle současných vládních návrhů měli vypnout do konce roku 2010.
Kde nejsou informace
Podle oslovených starostů z Domažlicka nemají navzdory kampani televizí, státu i prodejců o digitalizaci informace zejména lidé v menších obcí.
Podle červnového průzkumu televize Nova neměly o digitalizaci žádné informace tři procenta lidí na Domažlicku. Nyní by podle vyjádření televizí mělo jít spíš o výjimečné případy.
V posledních dnech podle prodejců digitální techniky zájem o přijímače výrazně vzrostl. Největší nápor zákazníků očekávají těsně po vypnutí analogu. Někteří prodejci proto budou mít otevřeno i o víkendu.
Jedině satelit
Pro příjem digitálního signálu je nezbytný set-top box, který stojí zhruba 1500 až 2000 korun. Některým obyvatelům Domažlicka však stačit nebude.
Například v okolí Klenčí pod Čerchovem je zemský digitální signál slabý, programy tak bude možné přijímat pouze pomocí satelitů. Ty jsou však znatelně dražší.
"Lidé roky platí televizní poplatek a stát jim není schopen zajistit přístup k televiznímu vysílání," stěžuje si starosta Klenčí Karel Smutný. "Tak ať Česká televize na ty satelity lidem přispěje," říká.
V okolí Klenčí bylo slabé pokrytí také analogovým signálem. Podobně na tom jsou obyvatelé obce Bělá. Starostům se také nelíbí, že jsou obce "zavalené satelity" a "hyzdí krajinu".
Česká televize má ze zákona povinnost pokrývat svým signálem 95 procent českých domácností. Oproštěna od platby je pouze domácnost, která zašle České televizi čestné prohlášení, že nevlastní televizní přijímač. Poplatek podle zákona lidé platit musí, i když Českou televizi naladit nemohou.
Satelitní přijímač stojí minimálně tři tisíce, má však výhodu vyšší programové nabídky a také vysílání Primy, kterou zatím na Domažlicku až na výjimky není možné přijímat pomocí set-top boxu.
Více programů
Proč radiokomunikace s vypínáním analogu začaly zrovna na Domažlicku? Hlavním důvodem je fakt, že se vzájemně rušil s německým digitálním rozhlasem. Vypnutí analogu problémy vyřeší.
Diváci tedy mohou na Domažlicku digitálně sledovat ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport, Novu a také sedm stanic Českého rozhlasu. Jde o takzvaný Multiplex A, ve kterém není přítomná Prima. Bude možné sledovat i několik německých stanic.
V budoucnu by měla být nabídka programů vyšší. Pokud zákonodárci schválí mediální zákony, které právě projednává Parlament, začne zhruba za rok digitálně vysílat šest nových televizních stanic. Ty před rokem obdržely od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licence na digitální vysílání, jenže pak jim je odebral soud.
Spory by měly vyřešit právě schválené mediální zákony.
- Přečtěte si: Chceme konkurenci pro Novu a Primu, řekla vláda
- Přečtěte si: Digitalizace může začít. ČSSD hlasovala s vládou
Jde o hudební stanici Óčko, zpravodajskou Z1, regionální TV RTA, Febio TV, TV Pohoda a TV Barrandov
Po roce 2010 by diváci měli bezplatně přijímat až třicet digitálních programů.
Pozemní digitální vysílání televize mohli čeští diváci poprvé naladit v květnu 2000 v Praze, kde tehdy začala experimentální fáze projektu. Poté se přidaly Ostravsko, Brněnsko, Domažlicko a Ústecko.
Po Domažlicku bude následovat vypínání analogového signálu na Ústecku. Termín vypnutí ještě není známý.
Výhody digitalizace
Digitální signál má i další výhody. Kromě kvalitnějšího obrazu a zvuku bude novou funkcí televize takzvaný EPG - Elektronický programový průvodce, tedy podrobný televizní program na několik dní dopředu.
Další výhody přinese digitalizace v následujících letech. Například se do budoucna uvažuje o možnosti ovládání bankovního účtu přes televizní ovladač nebo o komunikaci s pojišťovnami či lékárnou.
Digitální vysílání je přínosem třeba i pro lidi s poruchou sluchu. Mohou využít funkce zdůrazňující mluvené slovo a naopak potlačující ruchy a hudbu. "Testy prokázaly, že takový způsob reprodukce zvukové složky televizního vysílání výrazně zvyšuje schopnost vnímání u osob trpících dyslexií či mentálním postižením," říká Martin Krafl z České televize.