Digitalizace může začít. ČSSD hlasovala s vládou

jaa, ph
15. 8. 2007 15:28
Digitální vysílání má začít nejpozději v roce 2010

Praha - Zákon, který přinese do Česka nejpozději za tři roky televizní revoluci, dostal od poslanců výraznou zelenou. Sněmovna v prvním čtení odhlasovala vládní návrh zákona o digitalizaci televizního a rozhlasového vysílání.

Vládu podpořila i většina sociálních demokratů. Pode zákona digitalizace nastoupí nejpozději 10. října 2010.

Novelu, o které budou zákonodárci jednat 25. září ve druhém čtení, předložilo ministerstvo vnitra, ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo kultury.

Licenci získá každý

Předloha zákona upravuje televizní prostředí poté, kdy přestane vysílat poslední analogový vysílač.

Televizní trh se otevře všem zájemcům o vysílání. Licenci bude moci získat každý, kdo o ni požádá, jako je tomu již nyní u satelitních a kabelových stanic.

Nova a Prima, které se budou muset s ostatními dělit o část z desetimiliardových příjmů, za to mají dostat jednu kompenzační licenci navíc. Musí se totiž vzdát svých analogových kmitočtů, na které mají práva do let 2017 a 2018; bez uvolnění jejich analogových kmitočtů nemůže vzniknout prostor pro další digitální stanice.

"Je to první náznak vstupu konkurence na televizní trh, na kterém by jinak až do roku 2010 dominovaly Nova, Prima a ČT," zhodnotil návrh zákona ministr Cyril Svoboda poté, co ho projednala jím vedená legislativní rada vlády.

Zákon dává Nově a Primě kompenzace

Novela také dává dočasnou kompenzační licenci šesti TV stanicím, které loni po rok a půl dlouhém výběrovém řízení získaly licenci pro nastupující digitální zemské vysílání a které o ně na podzim vinou soudních sporů vyvolaných neúspěšnými uchazeči o licence přišly.

Zklamání to může být především pro Novu, která se bude muset spokojit se stejnými podmínkami jako začínající televize Óčko, TV Pohoda, Z1, TV Barrandov, TV RTA a Febio TV.

Nova, Prima a šest začínajících televizí budou mít výhodu před ostatními zájemci. Ti se sice budou moci po roce 2010 zaregistrovat a vysílat bez složitého licenčního řízení, do té doby však nebudou mít digitální kanály k dispozici.

Kvalitu vysílání nových digitálních TV nikdo nezaručí

Nový zákon ale nezaručuje, že konkurence televizí přinese také kvalitnější programy. Většina nových televizí se chce zaměřit na zábavu, výjimkou jsou Z1, která chce napodobit americkou zpravodajskou stanici CNN, a Febio TV, která údajně chystá program se zpravodajstvím, publicistikou a kvalitními filmy.

"Pro kvalitní programy nemůžeme udělat nic," míní Svoboda.

Jedinou institucí, která má zaručit, aby televize alespoň nepřekračovaly hranice slušnosti, zůstává Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. I když už nebude rozhodovat o licencích pro televizní vysílání, může i nadále udělovat televizím pokuty, pokud budou promítat příliš krvavé či erotické snímky před desátou hodinou večerní.

Digitální zemské vysílání (zkráceně DVB-T) v následujících měsících a letech zcela nahradí současné analogové. Lidem to přinese až tři desítky nových i současných programů, a to mnohde v lepší kvalitě. Evropská komise doporučuje členům EU vypnout poslední analogový vysílač do roku 2012, Český telekomunikační úřad a nyní i vláda navrhuje říjen 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy