Těžká noc hasičů. Řeky stoupaly, vichr kácel stromy i cedule

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2015 10:28
Hasiči vyjížděli ke 1200 zásahům, což je téměř osmkrát víc než obvykle.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Zlínského kraje

Česká republika - Hladiny některých českých řek stoupaly ještě během noci ze soboty na neděli. Škody páchal také silný vítr. S postupným ochlazováním a ustáváním deště se začala situace uklidňovat. Na některých místech ale stále platí druhý povodňový stupeň. Značné problémy nadělal i silný vítr. V polohách nad 500 m.n.m. začalo v neděli dopoledne sněžit.

Hasičům v sobotu kvůli silnému větru a vzestupu hladin řek výrazně přibylo výjezdů. V celé České republice zaznamenali přes 1200 technických zásahů, což je téměř osmkrát víc než obvykle. Nejvíce práce měli ve středních a jižních Čechách, v Plzeňském a Ústeckém kraji a na Vysočině, sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Od půlnoci do 07:00 podle ní přibylo dalších 78 technických zásahů, vzhledem ke slábnoucímu větru a poklesu hladin řek na horních tocích by jich ale už mělo ubývat.

Zvýšený počet zásahů podle Zaoralové souvisel zejména s povětrnostní situací, zvýšenou srážkovou činností, táním sněhové pokrývky a vzestupem hladiny řek zejména na Vydře, Otavě a Sázavě. "K typickým výjezdům sobotního dne patřilo odstraňování spadaných nebo nebezpečných větví i celých stromů, odstraňování uvolněných plechů a reklamních tabulí, upevňování uvolněné střešní krytiny, čistění koryt vodních toků a odčerpávání vody," uvedla mluvčí.

Některé řeky stále na druhém stupni

Ve středních Čechách v noci na neděli některým řekám dál stoupaly hladiny. Druhého povodňového stupně dosáhly Jizera v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku a Sázava ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku. Stav ohrožení by tam ale podle předpovědi meteorologů neměl nastat. Na dalších šesti místech regionu platí bdělost, tedy první povodňový stupeň, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Už od soboty byly kvůli deštivému počasí a tání sněhu hlášeny první stupně na Doubravě ve Žlebech na Kutnohorsku, Berounce ve Zbečně na Rakovnicku a na Sázavě v Kácově na Kutnohorsku, kde je v neděli ráno setrvalý stav. Naopak hladiny Blanice v Louňovicích pod Blaníkem na Benešovsku a Skalice v Zadním Poříčí na Příbramsku se dostaly po úroveň prvního povodňového stupně.

V noci na neděli a ráno ale začala platit bdělost také na Labi v Brandýse nad Labem u Prahy a v Kostelci nad Labem na Mělnicku a na Sázavě v Nespekách na Benešovsku. Z prvního na druhý stupeň se dostaly Jizera a Sázava v Bakově a ve Zruči.

Hladiny řek na východě Čech postupně klesají. Na dvou místech v 8:00 ještě platil druhý povodňový stupeň, na dalších nejnižší stupeň. Během neděle se budou vodní stavy snižovat, kulminace bude postupovat dál po proudu.

Druhý stupeň pohotovost platí na Orlici v Týništi nad Orlicí a na Tiché Orlici v Černé nad Orlicí. Na Doubravě v Pařížově již voda klesla na obvyklé hodnoty. Nejnižší stupeň bdělost přetrvává na 12 místech, zvýšená hladina je na Labi, Metuji, Divoké Orlici, Chrudimce, Orlici a Cidlině.

Během noci a neděle se ochlazuje, očekávají se sněhové přeháňky. "Vodní stavy budou i nadále postupně klesat, během dnešního dopoledne bude kulminovat Orlice v profilu Týniště nad Orlicí, zvolna bude stoupat Labe pod soutokem s Orlicí," uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

V Plzeňském kraji přetrvávají povodňové stupně zejména na šumavských řekách. Druhý stupeň je nyní na Otavě v Sušici, první stupně má Otava v Rejštejně, Vydra v Modravě a Křemelná ve Stodůlkách. Na první stupeň vystoupala pode informací Českého hydrometeorologického ústavu také hladina Berounky v Plzni - Bíle Hoře.

Poté, co v sobotu navečer začaly hladiny šumavských řek klesat, kolem půlnoci se opět postupně zvedaly. Otava v Sušici měla nad ránem krátce třetí povodňový stupeň. Vydra v Modravě a Otava v Rejštejně stouply krátce na druhé stupně. Hladiny od rána opět zvolna klesají.

V Sušici měla Otava v 8:40 hladinu ve výšce 158 centimetrů a průtok 104 metrů krychlových za hodinu, pro dosažení prvního povodňového stupně by musela ještě asi devět centimetrů klesnout. Modrava má 122 centimetrů a je těsně nad hranicí prvního stupně, podobně jako Křemelná. Hladina Berounky na Bílé Hoře je na 250 centimetrech, což je hranice pro začátek prvního povodňového stupně.

Situace na řekách v Libereckém a Ústeckém kraji se zlepšuje, první povodňový stupeň měli ráno jen na třech tocích. Na Jizeře v Železném Brodě na Jablonecku, Ploučnici ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku a Flájském potoce v Českém Jiřetíně v Krušných horách.

Druhý stupeň povodňové aktivity mohli odvolat na Libuňce v Pelešanech u Turnova o půlnoci. Tok kulminoval v sobotu večer na 266 centimetrech, stav ohrožení nastává při třech metrech. Ráno v 5:00 se Libuňka dostala i pod první stupeň. Klesá také hladina v horní části toku Jizery. V sobotu v 17:00 kulminovala v Železném Brodě na 302 centimetrech, dnes v 7:00 bylo v korytě 265 centimetrů.

Na dvou řekách v Olomouckém kraji na Šumpersku stále platí stupně povodňové aktivity. Déšť a tající sníh zvedl hladinu řek v Olomouckém kraji v sobotu, kdy druhý stupeň platil i na Březné v Hoštejně a na Moravské Sázavě v Lupěném.

Moravská Sázava v Lupěném kulminovala v sobotu v 19:00, kdy její hladina dosáhla 221 centimetrů a chybělo jí 29 centimetrů do vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity - stavu ohrožení. V 09:00 se držela již jen šest centimetrů nad hodnotou určující první stupeň povodňové aktivity, která činí 150 centimetrů.

Morava v Moravičanech dosáhla prvního stupně v sobotu večer. Nyní podle ČHMÚ vykazuje 256 centimetrů, tedy mírně nad druhý stupeň. Hladina řeky kolísá, dnes v 01:00 zde vodohospodáři naměřili 252 centimetrů. Březná v Hoštejně kulminovala v sobotu odpoledne a mimo stupně povodňové aktivity se dostala ve 23:00. Od té doby její hladina klesá.

Podobně je tomu i u dalších řek v Olomouckém kraji, jejichž hladina většinou stagnuje nebo se snižuje. Povodňové stupně však momentálně na žádném dalším vodním toku neplatí. V sobotu počasí zaměstnalo i hasiče, kteří na některých místech stavěli zábrany, čistili kanalizaci či jez. Voda rozlitá do polí také na Šumpersku zaplavila několik sklepů.

Hladiny řek ve Zlínském kraji klesly mimo povodňové stupně. Déšť a tající sníh zvedl v sobotu jejich hladinu, některé vodní toky vykázaly první stupeň - bdělost. V neděli ráno klesla voda i na posledním z těchto míst, řece Bystřici nad přehradou Bystřička na Vsetínsku.

První stupeň povodňové aktivity zde platil od sobotního večera a podle údajů Povodí Moravy se hladina pohybovala nejvýše čtyři centimetry nad ním. Od ohrožení bylo daleko i na Olšavě v Uherském Brodě na Slovácku, kde se hladina také pohybovala kolem hraniční hodnoty a v 09:00 byla 55 centimetrů pod ní.

Podobně tomu bylo i na Dřevnici v Kašavě na Zlínsku, kde řeka při kulminaci v noci dosáhla hladiny jen deset centimetrů nad povodňovou aktivitou. Nyní je šest centimetrů pod ní. Také další vodní toky ve Zlínském kraji stagnují nebo jejich hladina klesá.

Problémy dělal i silný vítr

Hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli v noci na neděli k řadě zásahů spojených se silným větrem, který se regionem přehnal spolu s deštěm krátce po sobotních 22:00.

Spadlý strom na komunikaci I/13 nedaleko Raspenavy.
Spadlý strom na komunikaci I/13 nedaleko Raspenavy. | Foto: HZS LK

Vítr vyvracel stromy, padaly i na dráty elektrického napětí, sdělil mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák. Silný vichr tu ještě v neděli ráno komplikoval dopravu.

Jen mezi 22:30 v sobotu a dnešních 00:30 hasiči napočítali 23 událostí, nejvíce na Olomoucku a Prostějovsku. Výjezdy se týkaly v menší míře i Přerovska a Šumperska. Hasiči většinou odstraňovali popadané stromy na komunikace. V Bedihošti na Prostějovsku spadla část štítové stěny domu do drátů elektrického napětí.

Téměř 50 událostí zaznamenali  hasiči v Jihomoravském kraji.od sobotní sedmé hodiny ranní do nedělní sedmé hodiny ráno. "Na 44 místech spadly stromy nebo větve. Ve čtyřech případech jsme odstraňovali jiné nebezpečné předměty, aby nikoho neohrozily," uvedl Dvořák.

Nejvíce zásahů bylo v nočních hodinách. "Obvykle jsme řešili dřeviny, které částečně nebo zcela blokovaly silnice. U dálnice D1 na parkovišti u Devíti křížů a v Brně jsme odstranili uvolněné reklamní poutače," sdělil mluvčí. V Blansku se zase uvolnila střešní krytina na garáži a v Pozořicích na Brněnsku hrozil pád uvolněných krytů veřejného osvětlení.

 

Právě se děje

Další zprávy