Praha - Ruskému anarchistovi Igoru Ševcovovi, který byl zproštěn obžaloby z údajného útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO), hrozí vyhoštění. Studenta, který byl nakonec odsouzen za pomoc při sprejování na zeď vazební věznice v Ruzyni, se teď důrazně zastal rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, který spolu s děkankou Filozofické fakulty Mirjam Friedovou napsal otevřený dopis ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD).
Vnitro Ševcovovi odmítlo prodloužit studentské vízum a následně mu podle rektora Zimy minulý týden z nejasných důvodů neprodloužilo ani vízum pracovní, upozornil rektor.
"Takový postup považuji za zcela nepřiměřený," vysvětlil pak Zima Aktuálně.cz. V dopisu se Ševcova zastává a chce, aby vnitro své rozhodování ještě zvážilo. Mladého anarchistu označuje za řádného studenta, který dosahuje ve studiu etnologie vynikajících výsledků.
"Nemá být vyhoštěn. Zejména s ohledem na skutečnost, že Ševcov byl již v Rusku politicky perzekvován, a vyhoštění tak pro něj znamená reálné nebezpečí pronásledování za občanské postoje," dodává Zima, který rozhodnutí ministerstva neprodloužit studentovi vízum považuje za špatné. Ministerstvo má podle něj uvažovat nad tím, že vyhoštěním studenta vystaví velkému riziku.
"Univerzita Karlova vyjadřuje Igoru Ševcovovi svoji podporu a žádá příslušné orgány, aby podnikly takové kroky, které nevystaví studenta vyhoštění a z něj vyplývajícímu ohrožení na životě," stojí v dopise, pod nějž se vedle Zimy podepsala i děkanka Filozofické fakulty Mirjam Friedová.
Chovancův resort dopis zatím neobdržel, jakmile jej však dostanou, budou se jím zabývat. "V této souvislosti je nutné připomenout, že se jedná o správní rozhodnutí ministerstva vnitra, které se řídí zákonem," řekla redakci vedoucí tiskového odboru Lucie Nováková.
Mladý anarchista se dostal do policejního hledáčku při vyšetřování útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Pachová stopa na jedné z hozených pivních lahví se shodovala právě se Ševcovem. Kriminalisté později mladíka zadrželi na demonstraci v Brně.
Ševcov ale nakonec za útok na ministra obrany odsouzen nebyl. Žalobci se nepovedlo prokázat, že by se na něm nějak podílel, a nejsilnějším trumfem tak byl jen nepřímý důkaz v podobě pachové stopy.
Odsouzen byl však za pomoc při sprejování na zeď vazební věznice v Ruzyni, kterého se účastnil Lukáš Borl - údajný otec skupiny Síť revolučních buněk. První instance soudu za to chtěla Ševcova vyhostit zpět do Ruska. Odvolací soud nakonec trest zmírnil a anarchistovi zakázal na tři roky účast na demonstracích a manifestacích.
Za vazbu, ve které strávil Ševcov devadesát dní, chce nyní anarchista odškodné 1,5 milionu korun.