Ševcov chce za neoprávněné věznění 1,5 mililionu. Následky vazby bude mít navždy, říká advokát

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
27. 9. 2016 18:00
Ruský student Igor Ševcov požaduje jeden a půl milionu korun odškodného za to, že strávil devadesát dva dní ve vazbě kvůli podezření z útoku na dům v pražském Suchdole, v němž žije ministr obrany Martin Stropnický s rodinou. "Má trvale ztížený sociální kontakt, musí opakovaně vysvětlovat, že ten skutek nespáchal a ani nemohl. Mladý, nevinný člověk byl označen za teroristu. Čelil velkému tlaku a stresovým situacím a je téměř jisté, že následky vazby jej budou pronásledovat po zbytek života," řekl Aktuálně.cz Ševcovův advokát Pavel Kožoušek.
Igor Ševcov.
Igor Ševcov. | Foto: ČTK

PrahaAnarchista Igor Ševcov žádá odškodné jeden a půl milionu korun. A to z důvodu, že strávil devadesát dva dní ve vazbě kvůli podezření z útoku na dům v pražském Suchdole, v němž žije ministr obrany Martin Stropnický s rodinou.

Útok zápalnými lahvemi na ministrův dům Ševcovovi ale neprokázali. Sama žalobkyně u soudu tehdy požádala o zastavení stíhání, protože pro prokázání útoku neměla dostatek důkazů.

"Má trvale ztížený sociální kontakt, musí opakovaně vysvětlovat, že ten skutek nespáchal a ani nemohl. Mladý, nevinný člověk byl označen za teroristu. Čelil velkému tlaku a stresovým situacím a je téměř jisté, že následky vazby jej budou pronásledovat po zbytek života," řekl Aktuálně.cz Ševcovův advokát Pavel Kožoušek.

Jako další důvody uvádí třeba to, že Ševcov byl ve vazbě vystaven častému hladovění. "I ve vegetariánských jídlech nacházel kousky masa," vysvětluje dál advokát, proč po České republice žádají poměrně vysoké odškodné. "Dočkal se pouze hrubějšího jednání ze strany vězeňské stráže, když se snažil zjistit složení konkrétních jídel," dodává Kožoušek.

Ševcov studující v Česku etnologii byl sice z útoku na dům Stropnických osvobozen, ale dostal trest za natáčení sprejování. Nejdříve jej chtěl první soud vyhostit, Vrchní soud mu v odvolacím řízení ale trest zmírnil a zakázal mu na tři roky účast na všech demonstracích.

Kuriózní na celém případu je, že Městský soud po Ševcovovi chce také zaplatit za to, že anarchista seděl tři měsíce ve vazbě. Požaduje po něm necelých pět tisíc korun.

Nejde o žádné nedorozumění. Mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci redakci řekla, že peníze soud může požadovat proto, že oba Ševcovovy případy se u soudu řešily pod jednou značkou a v rámci jednoho soudního líčení.

Soud proto nebere v potaz, že spolu oba případy nesouvisí. "Protože odsouzený byl uznán vinným (v rámci jednoho líčení), je povinen státu uhradit náklady spojené s výkonem vazby," píše se v rozhodnutí, které vypracovala vyšší soudní úřednice Ilona Balešová.

"I přes moje protesty ty případy policie vedla pod jedním číslem a sloučili to. Takže se jim to teď motá dohromady. Je scestné, aby po něm chtěli peníze za vazbu," oponuje advokát Kožoušek.

Nad usnesením Městského soudu se pozastavuje i právník Pavel Uhl. "Považuji to za nespravedlivé a nesprávné, protože mezi vazbou a vinou Igora Ševcova není příčinná spojitost," vysvětluje Uhl.

Ševcov byl za natáčení sprejerství stíhán spolu s Lukášem Borlem, kterého policie spojuje se Sítí revolučních buněk. Ta se přihlásila k několika požárům policejních aut, která hořela hlavně v Praze. Po Borlovi bylo od konce minulého roku vyhlášeno pátrání a na začátku září jej zatkli policisté v Mostě. Igor Ševcov spojení se Sítí revolučních buněk v minulosti už několikrát zásadně odmítl.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy