Rekordní dotace: Na zateplení domů dá stát 10 miliard

Pavel Baroch
1. 2. 2009 22:30
V dubnu startuje velkorysý program úspor energie
Nejnovější poznatky českých vědců dokazují, že muži, kterým chybí jeden specifický gen, mohou být přechodně v zimních měsících, během topné sezony, neplodní.
Nejnovější poznatky českých vědců dokazují, že muži, kterým chybí jeden specifický gen, mohou být přechodně v zimních měsících, během topné sezony, neplodní. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministr životního prostředí Martin Bursík poprvé představil podrobnosti svého velkorysého plánu na zateplování domů a výměnu kotlů na uhlí za ekologičtější vytápění. Program chce odstartovat už v dubnu a počítá na něj s rekordní částkou deseti miliard korun.

"Bude to největší dotační program, který tu byl," řekl Aktuálně.cz Bursík. Slibuje, že nebude pro zájemce administrativně náročný.

Bursíkovo ministerstvo právě dokončuje návrh nového zákona o ochraně ovzduší, podle něhož se od ledna 2014 nebude moci topit v kotlích, které nesplní přísná ekologická kritéria - tedy ve starých kotlích spalujících uhlí. A právě miliardové dotace do nového vytápění a zateplení domů jsou jednou z cest, jak těchto kritérií dosáhnout a především v menších obcích vyčistit ovzduší.

"Lidé na topení zároveň ušetří," tvrdí Bursík. "Věříme, že je to program, na který by veřejnost mohla reagovat." Uhlím v Česku topí na půl milionu domácností.

Nový ministr Martin Bursík opouští úřad vlády po prvním formálním zasedání a spěchá na své nové pracoviště v budově Ministerstva životního prostředí.
Nový ministr Martin Bursík opouští úřad vlády po prvním formálním zasedání a spěchá na své nové pracoviště v budově Ministerstva životního prostředí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pro dotace do banky

Program počítá s tím, že s rozdělováním peněz pomohou ministerstvu (respektive Státnímu fondu životního prostředí) banky, které budou partnery projektu.

"Kontaktním místem žadatele nebude státní fond, ale bankovní ústavy. V tuto chvíli máme vyjednány tři banky, dohromady to dává asi čtyři tisíce poboček, které budou nabízet dotační program," vysvětluje Bursík.

Zájemci si budou moci vybrat z různých balíčků energetických úspor a ekologického vytápění. "Začíná to jednoduchými opatřeními typu výměny oken za izolační dvojskla, trojskla až po komplexní zateplení domu," řekl Bursík. Dodal, že banky dostanou za zprostředkování dotace od státu zaplaceno.

"Propočítali jsme si, jaké jsou náklady na administraci jedné žádosti," poznamenal Bursík. "Anebo to banky udělají tak, že dotaci zkombinují s úvěrem. Podstatné je, že každá banka má své portfolio klientů, s nimiž může jednat."

Balík slámy vydrží při dnešních mrazech tak na půl hodiny. Kotel si sám přiloží.
Balík slámy vydrží při dnešních mrazech tak na půl hodiny. Kotel si sám přiloží. | Foto: Ludvík Hradilek

Výběr ze seznamu kotlů

Bursík uvedl, že lidé si budou moci vybírat ze seznamu certifikovaných technologií.

"Když si ze širokého seznamu zájemce vybere, bude mít jistotu, že se dostane do parametrů programu," tvrdí Bursík. "U obnovitelných zdrojů jsou dotace zaměřené na všechny, které si umíte představit: solární systémy na ohřev vody, na přitápění, tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu všech typů."

Program podle něho není zaměřený jenom na staré kotle a domy, ale i na novostavby. "Peníze půjdou i na podporu pasivního bydlení. Kdo splní ty nejlepší tepelně izolační parametry, spotřebu energie, také dostane podporu," slibuje ministr.

Dotace bude možné kombinovat. Kdo bude chtít získat peníze na energetickou úsporu a zároveň na vytápění z obnovitelného zdroje, nebude muset žádat o dvě dotace, ale spojí žádost dohromady. "Mělo by to být uživatelsky velmi jednoduché," věří Bursík.

Foto: Ludvík Hradilek

Úřad jedná o slevách

Kromě bank by ministerstvo životního prostředí chtělo za partnery i výrobce.

"Firmy potřebují oživit poptávku, mohly by například ve vymezenou dobu nabízet slevu na kompaktní žárovky, termostatické hlavice na topení, vatu na zateplování, na okna. Prostě na všechno, co souvisí s energetickými úsporami," řekl Aktuálně.cz ministr Bursík.

"Máme seznam možných partnerů, jednáme s nimi," dodal Bursík. Připomněl, že 10 miliard korun na chystaný program získá ministerstvo životního prostředí prodejem emisních povolenek, kterých má nadbytek, protože s velkou rezervou splní Kjótský protokol o snižování skleníkových emisí.

Státní fond životního prostředí zateplování domů a obnovitelné zdroje energie dotoval už v minulosti, ale například vloni měl k dispozici nesrovnatelně nižší částku 100 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování v nevyužívaných zásobnících. Mezi nimi je i firma, kterou spoluvlastní Gazprom

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu. Informoval o tom David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.

Stát využil nový princip "use it or lose it", tedy "využívej to, nebo o to přijdeš". Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, mohou o část této kapacity přijít.

Podle zákona mají nyní provozovatelé zásobníků za povinnost pořádat aukce s nulovou nebo zápornou vyvolávací cenou, v jejichž rámci bude odebraná kapacita nabízena případným zájemcům. Znamená to, že obchodníci by skladovali plyn zadarmo, nebo by za skladování dostávali zaplaceno. Podle informací ministerstva se první aukce pořádané společností Moravia Gas Storage nikdo nezúčastnil.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, nemá ho v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Pražská burza po více než dvou hodinách obnovila obchodování. Nefungovala kvůli technickým problémům

Pražská burza cenných papírů obnovila obchodování, úterní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svých internetových stránkách. Burza o tom informovala na svém webu.

Důvodem přerušení obchodování byly problémy komunikačního připojení, sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík. Burza přerušila obchodování v 10:19, obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00. Burza zároveň upozornila, že z technických důvodů zatím nejsou na jejím webu zobrazována aktuální data z obchodování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy