Rekordní dotace: Na zateplení domů dá stát 10 miliard

Pavel Baroch
1. 2. 2009 22:30
V dubnu startuje velkorysý program úspor energie
Nejnovější poznatky českých vědců dokazují, že muži, kterým chybí jeden specifický gen, mohou být přechodně v zimních měsících, během topné sezony, neplodní.
Nejnovější poznatky českých vědců dokazují, že muži, kterým chybí jeden specifický gen, mohou být přechodně v zimních měsících, během topné sezony, neplodní. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministr životního prostředí Martin Bursík poprvé představil podrobnosti svého velkorysého plánu na zateplování domů a výměnu kotlů na uhlí za ekologičtější vytápění. Program chce odstartovat už v dubnu a počítá na něj s rekordní částkou deseti miliard korun.

"Bude to největší dotační program, který tu byl," řekl Aktuálně.cz Bursík. Slibuje, že nebude pro zájemce administrativně náročný.

Bursíkovo ministerstvo právě dokončuje návrh nového zákona o ochraně ovzduší, podle něhož se od ledna 2014 nebude moci topit v kotlích, které nesplní přísná ekologická kritéria - tedy ve starých kotlích spalujících uhlí. A právě miliardové dotace do nového vytápění a zateplení domů jsou jednou z cest, jak těchto kritérií dosáhnout a především v menších obcích vyčistit ovzduší.

"Lidé na topení zároveň ušetří," tvrdí Bursík. "Věříme, že je to program, na který by veřejnost mohla reagovat." Uhlím v Česku topí na půl milionu domácností.

Nový ministr Martin Bursík opouští úřad vlády po prvním formálním zasedání a spěchá na své nové pracoviště v budově Ministerstva životního prostředí.
Nový ministr Martin Bursík opouští úřad vlády po prvním formálním zasedání a spěchá na své nové pracoviště v budově Ministerstva životního prostředí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pro dotace do banky

Program počítá s tím, že s rozdělováním peněz pomohou ministerstvu (respektive Státnímu fondu životního prostředí) banky, které budou partnery projektu.

"Kontaktním místem žadatele nebude státní fond, ale bankovní ústavy. V tuto chvíli máme vyjednány tři banky, dohromady to dává asi čtyři tisíce poboček, které budou nabízet dotační program," vysvětluje Bursík.

Zájemci si budou moci vybrat z různých balíčků energetických úspor a ekologického vytápění. "Začíná to jednoduchými opatřeními typu výměny oken za izolační dvojskla, trojskla až po komplexní zateplení domu," řekl Bursík. Dodal, že banky dostanou za zprostředkování dotace od státu zaplaceno.

"Propočítali jsme si, jaké jsou náklady na administraci jedné žádosti," poznamenal Bursík. "Anebo to banky udělají tak, že dotaci zkombinují s úvěrem. Podstatné je, že každá banka má své portfolio klientů, s nimiž může jednat."

Balík slámy vydrží při dnešních mrazech tak na půl hodiny. Kotel si sám přiloží.
Balík slámy vydrží při dnešních mrazech tak na půl hodiny. Kotel si sám přiloží. | Foto: Ludvík Hradilek

Výběr ze seznamu kotlů

Bursík uvedl, že lidé si budou moci vybírat ze seznamu certifikovaných technologií.

"Když si ze širokého seznamu zájemce vybere, bude mít jistotu, že se dostane do parametrů programu," tvrdí Bursík. "U obnovitelných zdrojů jsou dotace zaměřené na všechny, které si umíte představit: solární systémy na ohřev vody, na přitápění, tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu všech typů."

Program podle něho není zaměřený jenom na staré kotle a domy, ale i na novostavby. "Peníze půjdou i na podporu pasivního bydlení. Kdo splní ty nejlepší tepelně izolační parametry, spotřebu energie, také dostane podporu," slibuje ministr.

Dotace bude možné kombinovat. Kdo bude chtít získat peníze na energetickou úsporu a zároveň na vytápění z obnovitelného zdroje, nebude muset žádat o dvě dotace, ale spojí žádost dohromady. "Mělo by to být uživatelsky velmi jednoduché," věří Bursík.

Foto: Ludvík Hradilek

Úřad jedná o slevách

Kromě bank by ministerstvo životního prostředí chtělo za partnery i výrobce.

"Firmy potřebují oživit poptávku, mohly by například ve vymezenou dobu nabízet slevu na kompaktní žárovky, termostatické hlavice na topení, vatu na zateplování, na okna. Prostě na všechno, co souvisí s energetickými úsporami," řekl Aktuálně.cz ministr Bursík.

"Máme seznam možných partnerů, jednáme s nimi," dodal Bursík. Připomněl, že 10 miliard korun na chystaný program získá ministerstvo životního prostředí prodejem emisních povolenek, kterých má nadbytek, protože s velkou rezervou splní Kjótský protokol o snižování skleníkových emisí.

Státní fond životního prostředí zateplování domů a obnovitelné zdroje energie dotoval už v minulosti, ale například vloni měl k dispozici nesrovnatelně nižší částku 100 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy