Rodiny špinící ovzduší by měly platit vyšší daň

Pavel Baroch
2. 2. 2009 10:15
Bursík: Domácí kotle budou muset plnit přísné ekologické normy
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Domácnosti, které topí uhlím ve starých, neekologických kotlích a znečišťují okolní ovzduší, by za několik let mohly platit vyšší daň z nemovitosti.

Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) chce prosadit nový zákon o ochraně ovzduší, podle něhož by kotle na vytápění měly od roku 2014 plnit přísné ekologické limity. Rodinám, které normy nesplní, by měl naskočit nový poplatek k pravidelné dani z jejich domu.

Výši pokuty Bursík zatím nesdělil. Jeho úřad návrh nového zákona o ochraně ovzduší teprve chystá rozeslat ostatním ministerstvům k připomínkám. Pak o návrhu bude ještě jednat vláda a parlament. Uhlím topí na půl milionu českých domácností.

"Nepochybně to bude předmětem debaty," řekl Aktuálně.cz Bursík. "Je to mimořádně obtížná věc, protože se tím prolomujeme principem práva na soukromí. Je oblížné kotle kontrolovat, jejich optimální hoření, co se v nich pálí. Tato cesta se zdá být nejúčinnější," soudí Bursík.

Právě spalování nekvalitního uhlí a někdy i odpadků je v mnoha českých obcích ekologický problém číslo jedna.

Martin Bursík se vrátil na ministerstvo životního prostředí. Úřad převzal od Petra Kalaše (v pozadí uprostřed).
Martin Bursík se vrátil na ministerstvo životního prostředí. Úřad převzal od Petra Kalaše (v pozadí uprostřed). | Foto: Ondřej Besperát

Jak se vyhnout pokutě

Bursík uvedl, že nový zákon o ochraně ovzduší neznamená úplný zákaz uhlí pro vytápění domácností.

"Ale současné kotle s účinností okolo čtyřiceti procent se do nových limitů nevejdou. Možná se tam vejdou nejmodernější uhelné kotle. A vejdou se tam kotle na biomasu," konstatoval ministr Bursík.

Chystaný zákon počítá s tím, že domácnosti si budou muset nechat dělat pravidelné revize svých kotlů, která obvykle vyjde na tisíc až dva tisíce korun.

"Revize jsou naprosto běžné v západní Evropě. Je nutné si nechat seřídit kotel, změřit emise," tvrdí Bursík. "Tomu, kdo současně s úhradou daně z nemovitosti nepředloží potvrzení o revizi kotle, automaticky naběhne příplatek, že nesplňuje emisní limit," vysvětlil Bursík.

Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí.
Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Radnice peníze nedostanou

Ministerstvo životního prostředí zvažovalo několik variant, jak vymoci to, aby lidé skutečně od ledna 2014 plnili ekologické limity při vytápění domů. Jednou z nich byl místní poplatek, který by vybírala obec.

"Analyzovali jsme více variant, jak dosáhnout vymahatelnost práva," konstatoval ministr Martin Bursík.

Nakonec se jeho úřad rozhodl pro zvýšení daně z nemovitosti. Také proto, že pokládá toto řešení za administrativně nejméně náročné.

"Smyslem není to, aby lidé platili úřadům peníze, ale aby si vyměnili starý kotel za nový, nebo přešli na jiný typ vytápění," řekl už dříve Aktuálně.cz právník Michal Bernard, spoluautor nového zákona o ochraně ovzduší.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Miliardy na zateplování

Ministerstvo životního prostředí chce zároveň lidem nabídnout miliardy korun na zateplování jejich domů a změnu vytápění. Bursík chce, aby se státní dotace daly kombinovat s výhodnými úvěry od bank.

Velkorysý program hodlá ministerstvo odstartovat v dubnu, přičemž zatím počítá s částkou 10 miliard korun.

"Bude to největší dotační program, který tu byl," řekl Aktuálně.cz Bursík. Slibuje, že nebude pro zájemce administrativně náročný. I tak si zatím Bursík není zcela jistý, jak velký bude o program úspory energie skutečně zájem.

"Od programu si hodně slibujeme. Uvidíme, jak se podaří zapůsobit na provozovatele starých kotlů," poznamenal Bursík. "Každopádně je to podle nás cesta, jak postupně odejít od pálení hnědého uhlí v zastaralých kotlech v českých vesnicích."

Podle Bursíka bude zapotřebí účinnost programu v roce 2012 či 2013 vyhodnotit. "Za tři, čtyři roky to vyhodnotíme a uvidíme," dodal Bursík.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Martina Bursíka na Aktuálně.cz: Ani jádro, ani uhlí, ale úspory 
 

Právě se děje

Další zprávy