Otestujte se: Jak vypadá zákon, který odtajní smlouvy státu?

Radek Nohl Tomáš Kunc Radek Nohl, Tomáš Kunc
20. 5. 2015 11:57
Poslanci mají podruhé na stole nový zákon o registru smluv. Co v něm je? A co o něm víte? Vyzkoušejte se.

Praha - Zatímco na Slovensku schválili poslanci zákon o zveřejňování smluv během tří měsíců, v České republice jsou zákonodárci za 34 měsíců stále téměř na počátku. Další krok by měli čeští poslanci udělat ve středu a poslat zákon do závěrečného třetího čtení.

Nová norma se má stát jedním z důležitých protikorupčních opatření. Veřejnost bude díky ní jasně vidět, jaké smlouvy úřady a státní podniky uzavírají.

A co přesně se má v registru smluv zveřejňovat? Dostala nějaká státní firma výjimku? Kdo už se zveřejňováním kontraktů začal? Co o registru smluv vlastně víte?

Své znalosti o fungování registru smluv si můžete vyzkoušet zde v testu, který online deník Aktuálně.cz připravil ve spolupráci s protikorupční iniciativou Rekonstrukce státu.

Předchozí
Pokračovat
Předchozí
Pokračovat
 

Právě se děje

před 38 minutami

Vítkovice Heavy Machinery jdou do prodeje, odhad ceny je 1,3 miliardy korun

Ostravská firma Vítkovice Heavy Machinery (VHM), kterou soud v létě poslal do konkurzu, jde do prodeje. Ve výběrovém řízení se prodávají obří výrobní haly i se strojním vybavením na více než 50 hektarech pozemků. Odhadní cena nemovitostí i movitého majetku, které se prodávají vcelku, činí 1,3 miliardy korun. Prodejem pověřil věřitelský výbor aukční a dražební společnost Gaute. Za firmu Gaute to ve středu sdělil Jaroslav Martínek.

"Společnost Gaute od 2. prosince zveřejnila informace pro zájemce na svém portálu www.verejnedrazby.cz. Tímto dnem zároveň začíná lhůta, během které se zájemci můžou detailně seznámit s předmětem prodeje v takzvané datové místnosti," uvedl Martínek. Samotné výběrové řízení začne 6. ledna.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Insolvenční návrh podalo v březnu samo vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy prohloubil koronavirus a opatření proti jeho šíření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy