Otestujte se: Jak vypadá zákon, který odtajní smlouvy státu?

Radek Nohl Tomáš Kunc Radek Nohl, Tomáš Kunc
20. 5. 2015 11:57
Poslanci mají podruhé na stole nový zákon o registru smluv. Co v něm je? A co o něm víte? Vyzkoušejte se.
Foto: Thinkstock

Praha - Zatímco na Slovensku schválili poslanci zákon o zveřejňování smluv během tří měsíců, v České republice jsou zákonodárci za 34 měsíců stále téměř na počátku. Další krok by měli čeští poslanci udělat ve středu a poslat zákon do závěrečného třetího čtení.

Nová norma se má stát jedním z důležitých protikorupčních opatření. Veřejnost bude díky ní jasně vidět, jaké smlouvy úřady a státní podniky uzavírají.

A co přesně se má v registru smluv zveřejňovat? Dostala nějaká státní firma výjimku? Kdo už se zveřejňováním kontraktů začal? Co o registru smluv vlastně víte?

Své znalosti o fungování registru smluv si můžete vyzkoušet zde v testu, který online deník Aktuálně.cz připravil ve spolupráci s protikorupční iniciativou Rekonstrukce státu.

Předchozí
Pokračovat
Předchozí
Pokračovat
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy