Brno - Poplatky ve zdravotnictví budou platit nejméně několik měsíců. Varianta, že by je už v lednu zrušil Ústavní soud, padla.
Stížnost na přímé platby u lékaře a v lékárnách podali sociální demokraté a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský dnes ráno v České televizi odhadl, že soudcům potrvá minimálně několik měsíců, než rozhodnou, zda je oprávněná a zda by se mělo s poplatky skončit.
"Myslím, že v řádu měsíců to nepochybně bude, a doufám, že nikoliv více než šesti deseti měsíců," řekl Rychetský v televizi.
Kromě ústavního soudu chtějí poplatky posuzovat také politici. Lidovci a pak samotné ministerstvo zdravotnictví oznámili, že po šesti měsících prověří, jak systém funguje a případně ho napraví.
Lidovci v prosinci avizovali, že počkají do června, než začnou prosazovat některé změny. I samotné ministerstvo po této lhůtě změny připouští, a to hlavně v technické otázce vybírání poplatků.
Více o výhradách KDU-ČSL čtěte zde:
Poplatkům u lékaře dáváme půlrok, řekli lidovci
Reforma u ÚS natřikrát: Začne se poplatky
Ústavní soudci rozhodli, že o stížnosti sociálních demokratů na vládní reformy nerozhodnou najednou, ale rozdělí ji na tři části.
Samostatného posouzení se tak dočká zdravotnická reforma včetně placení poplatků a sociální problematika. "Každá část bude mít vlastního soudce - zpravodaje, i to by mělo znamenat urychlení," dodal Rychetský.
První blok problémů, které budou ústavní soudci posuzovat, tvoří části reformního zákona spojené právě se zdravotním pojištěním, poplatky u lékaře a doplatky na léky.
V druhém řízení bude soud zkoumat novinky v sociálním zabezpečení, například změny zákonů o státní sociální podpoře, sociálních službách, důchodovém pojištění, obcích a služebního zákona. Do třetího řízení se převádějí zbývající části reformy, zejména změny v daňové sféře.
Více o stížnosti k Ústavnímu soudu čtěte zde: