Šéf úředníků bral od Jermanové 200 tisíc měsíčně. Odpovídající, tvrdí exhejtmanka

ČTK ČTK
2. 3. 2021 11:19
Středočeský kraj poskytl údaje o platech vedoucích úředníků z éry hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). Výplata nyní už bývalého ředitele úřadu Jiřího Holuba činila kolem 200 tisíc měsíčně včetně odměn. Kraj nejdříve zveřejnění jmen odmítal, tvrdil, že by porušil zákon o ochraně osobních údajů. Později, po zadání ministerstva vnitra, zveřejnil odměny čtyř nejvýše postavených úředníků.
Bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) | Foto: ČTK

Jermanová v úterý řekla, že podle zákona o krajích rozhodovala pouze o odměnách pro Holuba, udělování mimořádných odměn dalším úředníkům nebylo v její kompetenci. Výše odměn pro Holuba podle ní odpovídala odvedené práci.

"Pan Holub dostával odměny na základě úkolů, které dostával ode mě, na základě jejich plnění, a to je zdůvodněno u mzdových listů," uvedla bývalá hejtmanka. Zdůvodnění lze podle ní dohledat na odboru, který zpracovává mzdy.

Zda Holubova výplata včetně odměn činila 200 000 korun měsíčně, jak uvádějí Seznam Zprávy, nemohla Jermanová potvrdit. Poukázala však na to, že šlo o hrubý příjem a že je potřeba ho srovnávat i s platy, které berou úředníci v Praze. Ministerský plat je 170 000 korun.

Po loňských volbách se hejtmankou stala Petra Pecková (STAN), která slíbila, že úřad informace o platech zveřejní. Seznam Zprávy nyní mají přehled platů i s odměnami a jmény, týkají se například zástupců ředitele úřadu. Jeden z nich bral v roce 2019 měsíčně v průměru přes 155 000 korun. Vedoucí kanceláře hejtmanky měla průměrný měsíční příjem 116 000 korun, stejně jako vedoucí odboru kultury. O několik tisíc měsíčně více měl vedoucí odboru regionálního rozvoje.

 

Právě se děje

Další zprávy