Úřad Jermanové odmítl zveřejnit, komu dával vysoké odměny. Podal na vnitro žalobu

ČTK ČTK
9. 10. 2020 17:31
Středočeský kraj podal správní žalobu na ministerstvo vnitra. Ministerstvo rozhodlo, že hejtmanství musí zveřejnit jména aspoň čtyř nejvýše postavených úředníků s nadstandardními platy. Kraj s tím nesouhlasí, brání se žalobou.
Ministerstvo vnitra.
Ministerstvo vnitra. | Foto: Jakub Plíhal

Informaci přinesl Deník N a potvrdil ji Jan Denemark Nováček z krajského úřadu. Podle zjištění serveru Seznam Zprávy brali někteří zaměstnanci krajského úřadu v letech 2018 a 2019 k běžnému platu měsíční odměny mezi 60 000 a 85 000 korun. Tím se jejich výplata dostala na 120 000 až 150 000 korun měsíčně. Jeden z nich bral přes 190 000 korun, tedy víc než ministr.

Informace o platech úředníků kraj zveřejnil v anonymizované podobě. Ministerstvo ale rozhodlo, že kraj musí jména úředníků zveřejnit. Podle názoru kraje ale lze informace o odměnách zveřejnit pouze v anonymizované podobě, úředníci navíc s poskytnutím informací podle úřadu nesouhlasí.

"Předmětná správní žaloba byla podána před uplynutím lhůty stanovené ministerstvem vnitra ve svém rozhodnutí. Zároveň ministerstvo vnitra bylo o podání správní žaloby vyrozuměno," řekl Nováček.

Kvůli platům úředníků se na mimořádném jednání zastupitelstva střetla opozice s koalicí. Předseda klubu STAN Věslav Michalik na něm tehdy vyzval vedení kraje, aby odtajnilo 15 až 20 "superúředníků" s platem 150 000 až 200 000 korun měsíčně. Podle Michalika musí jít o skvělé pracovníky, kteří podávají mimořádné výkony. "Proč nám je tajíte? Já bych jim chtěl veřejně poděkovat. Čekal bych, že jim paní hejtmanka dá nějaký diplom nebo cenu," uvedl v nadsázce.

Pravděpodobná nová hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) pro Deník N uvedla, že považuje postup kraje za nepřijatelný. "Přijde mi šokující, že jsou veřejné peníze vyhazovány za to, aby se Středočeský kraj soudil se svým nadřízeným orgánem. Po ustavujícím zastupitelstvu a prověření možností s největší pravděpodobností žalobu ihned stáhneme," řekla Deníku N Pecková.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy