Úřad Jermanové odmítl zveřejnit, komu dával vysoké odměny. Podal na vnitro žalobu

ČTK ČTK
9. 10. 2020 17:31
Středočeský kraj podal správní žalobu na ministerstvo vnitra. Ministerstvo rozhodlo, že hejtmanství musí zveřejnit jména aspoň čtyř nejvýše postavených úředníků s nadstandardními platy. Kraj s tím nesouhlasí, brání se žalobou.
Ministerstvo vnitra.
Ministerstvo vnitra. | Foto: Jakub Plíhal

Informaci přinesl Deník N a potvrdil ji Jan Denemark Nováček z krajského úřadu. Podle zjištění serveru Seznam Zprávy brali někteří zaměstnanci krajského úřadu v letech 2018 a 2019 k běžnému platu měsíční odměny mezi 60 000 a 85 000 korun. Tím se jejich výplata dostala na 120 000 až 150 000 korun měsíčně. Jeden z nich bral přes 190 000 korun, tedy víc než ministr.

Informace o platech úředníků kraj zveřejnil v anonymizované podobě. Ministerstvo ale rozhodlo, že kraj musí jména úředníků zveřejnit. Podle názoru kraje ale lze informace o odměnách zveřejnit pouze v anonymizované podobě, úředníci navíc s poskytnutím informací podle úřadu nesouhlasí.

"Předmětná správní žaloba byla podána před uplynutím lhůty stanovené ministerstvem vnitra ve svém rozhodnutí. Zároveň ministerstvo vnitra bylo o podání správní žaloby vyrozuměno," řekl Nováček.

Kvůli platům úředníků se na mimořádném jednání zastupitelstva střetla opozice s koalicí. Předseda klubu STAN Věslav Michalik na něm tehdy vyzval vedení kraje, aby odtajnilo 15 až 20 "superúředníků" s platem 150 000 až 200 000 korun měsíčně. Podle Michalika musí jít o skvělé pracovníky, kteří podávají mimořádné výkony. "Proč nám je tajíte? Já bych jim chtěl veřejně poděkovat. Čekal bych, že jim paní hejtmanka dá nějaký diplom nebo cenu," uvedl v nadsázce.

Pravděpodobná nová hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) pro Deník N uvedla, že považuje postup kraje za nepřijatelný. "Přijde mi šokující, že jsou veřejné peníze vyhazovány za to, aby se Středočeský kraj soudil se svým nadřízeným orgánem. Po ustavujícím zastupitelstvu a prověření možností s největší pravděpodobností žalobu ihned stáhneme," řekla Deníku N Pecková.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bidenův projev na summitu NATO byl kvitovaný,USA se hodlají v alianci plně angažovat, řekl Kulhánek. Tlak na zvyšování výdajů na obranu zůstane, míní

Další zprávy