Jermanová nebude kandidovat na šéfku kontrolního výboru, koalice to přivítala

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2020 18:18
Končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nebude kandidovat na předsedkyni krajského kontrolního výboru. Uvedla, že se tak rozhodla s ohledem na tlak, který podle ní přímo i prostřednictvím médií vyvíjejí zástupci nové koalice. Ti rozhodnutí Jermanové přivítali, podle nich její nominace svědčí především o samotném hnutí ANO.
Jaroslava Pokorná Jermanová
Jaroslava Pokorná Jermanová | Foto: ČTK

Do placené funkce, jež podle nepsaných dohod náleží opozici, navrhlo Pokornou Jermanovou hnutí ANO. Zástupci budoucí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj nominaci kritizovali a upozorňovali na to, že Pokorná Jermanová nemusí být zastupiteli zvolena.

Končící hejtmanka to označila za "předehru kampaně před blížícími se parlamentními volbami a nástroj protibabišovské rétoriky, která nezohledňuje zájmy běžných českých občanů". "Nechci být součástí tohoto mediálního honu, proto jsem se rozhodla na zmíněný post nekandidovat. Svou opoziční práci budu dělat ráda, odpovědně a s plným nasazením, i bez toho, abych zastávala funkci předsedkyně kontrolního výboru," uvedla.

"Její rozhodnutí vítám," řekla kandidátka na hejtmanku Petra Pecková (STAN) a podobně se vyjádřili i další lídři. Podle volební jedničky Spojenců Jana Jakoba šlo o rozumné rozhodnutí vzhledem k tomu, co nominace vyvolala. "Všichni jsme viděli reakci od lidí na sítích a obecně. Lidé nám volali a psali, ta nominace opravdu nebyla šťastná," uvedl Jakob.

Rozhodnutí Pokorné Jermanové přivítali i lídři Pirátů a ODS Jiří Snížek a Martin Kupka. Podle Kupky však končící hejtmanka svým dnešním vyjádřením zbytečně přilévá olej do ohně. "Naprosto odmítám, že by se mělo jednat ze strany koalice o jakýkoli předvolební boj," řekl.

Snížek má naplánovanou schůzku s předsedou klubu ANO Martinem Hermanem, na níž se bude zajímat, koho ANO navrhne místo Pokorné Jermanové. "Ten by snad měl být zvolen," dodal. Herman uvedl, že o náhradníkovi se nyní jedná, jméno má schválit klub ANO příští týden ve čtvrtek.

Jermanovou nahradí někdo jiný z ANO

Kandidátem by měl být někdo z končících radních za ANO. Kromě Hermana tak připadají v úvahu ještě Robert Bezděk, Martin Draxler, Gabriel Kovács nebo František Petrtýl. Pecková nechtěla říct, zda by byl někdo z nich pro koalici nepřijatelný. Zopakovala, že nominace je záležitostí ANO. "Ať navrhnou někoho, o kom se domnívají, že bude přínosem a bude akceptovatelný v případě volby," dodala.

Pokorná Jermanová poukázala na to, že ANO ji předběžně na funkci nominovalo jakožto lídryni. Budoucí koalice však podle ní začíná s kádrováním ještě předtím, než byla uvedena do funkcí. Podle ní to připomíná Národní frontu za bývalého režimu. Kupka namítl, že Národní frontu připomínalo spíš dřívější spojenectví ANO, ČSSD a komunistů.

Končící hejtmanka trvá na tom, že jde o nepatřičný zásah do opoziční práce a lustrování kandidátů. Připomněla, že v kraji získala čtvrtý nejvyšší počet preferenčních hlasů. "Současné kádrování, které dělají koaliční strany, považuji za opovrhování voliči a povyšování zájmů koalice nad vůli Středočechů," uzavřela.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Kellner se loni rozhodl přesunout z Nizozemska do ČR firmu PPF Financial Holding

Kellner se loni rozhodl přesunout z Nizozemska do ČR firmu PPF Financial Holding, píše Deník N. Firma spravuje především úvěrovou skupinu Home Credit.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Chci se nejdřív sejít s Babišem, řekl Zaorálek o tom, zda převezme ministerstvo zahraničí

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který by se podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) měl stát ministrem zahraničí, řekl, že se chce nejdříve sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Vadí mu, že resort podle jeho názoru nemá dostatečné kompetence a Česko postrádá jednotnou zahraniční politiku. 

"Protože jsem nespokojen s tím, jak dnes funguje ministerstvo zahraničí, tak jsem ochoten se pobavit se premiérem, jak to změnit. Zda je možné, aby existovala jednotná česká zahraniční politika. Nevím ale, jak v tom pořídím," řekl Zaorálek.

Zdroj: Domácí
před 8 minutami

Moskva varovala Spojené státy, ať se drží stranou od Krymu

Rusko v úterý varovalo Spojené státy, ať se drží stranou od černomořského pobřeží Ruska a Krymu. Riziko incidentu je velmi vysoké, uvedl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov podle agentury Reuters. Vyslání dvou amerických vojenských lodí do Černého moře, kam mají připlout tento týden, označil na pozadí stoupajícího napětí na východě Ukrajiny za "provokaci".

Rjabkov současně ujistil, že Moskva hodlá nadále bránit ruskojazyčné obyvatele části východoukrajinského Donbasu, ovládané proruskými separatisty od jara 2014. Rusko tak chce postupovat navzdory americkému varování, že zaplatí "vysokou cenu" za počínání na východě Ukrajiny. "Prostě bráníme své zájmy, zájmy našich občanů, ruskojazyčného obyvatelstva. Nadále je budeme bránit," prohlásil náměstek podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy