Jermanová nebude kandidovat na šéfku kontrolního výboru, koalice to přivítala

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2020 18:18
Končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nebude kandidovat na předsedkyni krajského kontrolního výboru. Uvedla, že se tak rozhodla s ohledem na tlak, který podle ní přímo i prostřednictvím médií vyvíjejí zástupci nové koalice. Ti rozhodnutí Jermanové přivítali, podle nich její nominace svědčí především o samotném hnutí ANO.
Jaroslava Pokorná Jermanová
Jaroslava Pokorná Jermanová | Foto: ČTK

Do placené funkce, jež podle nepsaných dohod náleží opozici, navrhlo Pokornou Jermanovou hnutí ANO. Zástupci budoucí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj nominaci kritizovali a upozorňovali na to, že Pokorná Jermanová nemusí být zastupiteli zvolena.

Končící hejtmanka to označila za "předehru kampaně před blížícími se parlamentními volbami a nástroj protibabišovské rétoriky, která nezohledňuje zájmy běžných českých občanů". "Nechci být součástí tohoto mediálního honu, proto jsem se rozhodla na zmíněný post nekandidovat. Svou opoziční práci budu dělat ráda, odpovědně a s plným nasazením, i bez toho, abych zastávala funkci předsedkyně kontrolního výboru," uvedla.

"Její rozhodnutí vítám," řekla kandidátka na hejtmanku Petra Pecková (STAN) a podobně se vyjádřili i další lídři. Podle volební jedničky Spojenců Jana Jakoba šlo o rozumné rozhodnutí vzhledem k tomu, co nominace vyvolala. "Všichni jsme viděli reakci od lidí na sítích a obecně. Lidé nám volali a psali, ta nominace opravdu nebyla šťastná," uvedl Jakob.

Rozhodnutí Pokorné Jermanové přivítali i lídři Pirátů a ODS Jiří Snížek a Martin Kupka. Podle Kupky však končící hejtmanka svým dnešním vyjádřením zbytečně přilévá olej do ohně. "Naprosto odmítám, že by se mělo jednat ze strany koalice o jakýkoli předvolební boj," řekl.

Snížek má naplánovanou schůzku s předsedou klubu ANO Martinem Hermanem, na níž se bude zajímat, koho ANO navrhne místo Pokorné Jermanové. "Ten by snad měl být zvolen," dodal. Herman uvedl, že o náhradníkovi se nyní jedná, jméno má schválit klub ANO příští týden ve čtvrtek.

Jermanovou nahradí někdo jiný z ANO

Kandidátem by měl být někdo z končících radních za ANO. Kromě Hermana tak připadají v úvahu ještě Robert Bezděk, Martin Draxler, Gabriel Kovács nebo František Petrtýl. Pecková nechtěla říct, zda by byl někdo z nich pro koalici nepřijatelný. Zopakovala, že nominace je záležitostí ANO. "Ať navrhnou někoho, o kom se domnívají, že bude přínosem a bude akceptovatelný v případě volby," dodala.

Pokorná Jermanová poukázala na to, že ANO ji předběžně na funkci nominovalo jakožto lídryni. Budoucí koalice však podle ní začíná s kádrováním ještě předtím, než byla uvedena do funkcí. Podle ní to připomíná Národní frontu za bývalého režimu. Kupka namítl, že Národní frontu připomínalo spíš dřívější spojenectví ANO, ČSSD a komunistů.

Končící hejtmanka trvá na tom, že jde o nepatřičný zásah do opoziční práce a lustrování kandidátů. Připomněla, že v kraji získala čtvrtý nejvyšší počet preferenčních hlasů. "Současné kádrování, které dělají koaliční strany, považuji za opovrhování voliči a povyšování zájmů koalice nad vůli Středočechů," uzavřela.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 6 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy