Ředitel královéhradecké nemocnice Prymula skončil, inkasoval desítky milionů od soukromé firmy

Radek Nohl Markéta Šrajbrová Radek Nohl, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 30. 6. 2016 16:36
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolal ředitele hradecké nemocnice Romana Prymulu. Důvodem je fakt, že Prymula prý inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed, kterou vlastnila a zřejmě doposud vlastní jeho dcera. Prymula potvrdil, že peníze přijal, nešlo podle něj ale o nic, co by bylo v rozporu se zákonem. Za pravý důvod svého odvolání označil spor s ministrem Němečkem.
Roman Prymula v křesle ředitele hradecké nemocnice skončil.
Roman Prymula v křesle ředitele hradecké nemocnice skončil. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula, který je považován za jednu z tváří tuzemského zdravotnictví, skončil. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se ho rozhodl okamžitě odvolat. Důvodem je fakt, že Prymula prý inkasoval desítky milionů korun od rodinné společnosti Biovomed.

"Zjištění, že porušoval zákon zamlčováním informací o střetu zájmů a pravdivě neinformoval o svých rozsáhlých soukromých aktivitách, považuji za natolik závažné, že jeho setrvání na místě ředitele veřejné fakultní nemocnice je nadále neudržitelné,“ uvedl Němeček. Ministerstvo v nejbližších dnech provede v nemocnici hloubkovou kontrolu.

Prymula, který je jedním z největších zastánců čínské medicíny v Česku a také předním českým vakcinologem, pochybení odmítá. "Já nevidím důvody proto to odvolání. Nic nezákonného jsem neudělal," řekl Prymula. Zároveň potvrdil, že inkasoval desítky milionů za klinické studie od společnosti Biovomed. Jejím společníkem a jednatelem je v současné době Prymulova dcera Karolína. Roman Prymula byl od roku listopadu 2013 do června 2016 na pozici prokuristy.

Spor mezi Němečkem a Prymulou

Podle poslední zveřejné účetní závěrky za rok 2014 měla firma Biovomed dva zaměstnance a příjmy 41,7 milionů korun. Zisk byl před zdaněním přes sedm milionů korun. Oba zaměstnanci firmy si za předloňský rok rozdělili odměnu 3,5 milionu korun.

Prymula uvedl, že podle něj neudělal nic, co by bylo v rozporu se zákonem. "Ty důvody jsou naprosto zástupné. Důvodem je osobní spor s ministrem," řekl Aktuálně.cz Prymula. Dodal, že od firem, které Biovomedu zadávaly studie, hradecké nemocnice nakoupila léky asi za 48 tisíc korun.

"Kdyby toto udělal kterýkoli starosta – vzal peníze od stavební firmy, které dává zakázky, tak nejenom, že by byl odvolán, ale odejde v želízkách," prohlásil Němeček. Podle jeho slov Prymulu vyzval, aby své aktivity ukončil. "On se k tomu příliš neměl," doplnil ministr zdravotnictví.

V čele Fakultní nemocnice Hradec Králové je Prymula od roku 2009, kdy v jejím čele vystřídal bývalého ministra zdravotnictví a poslance TOP 09 Leoše Hegera. Dříve působil například jako děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

Exministr Heger Aktuálně.cz řekl, že Prymula byl skvělým ředitelem fakultní nemocnice. "Ať byly jeho mimopracovní aktivity jakkoli rozsáhlé, tak se to v žádném případě negativně do vedení nemocnice nepromítlo. Pokud jde o aktivity, které se objevily asi před 10 dny v médiích, tak o těch já jsem nic nevěděl. Ale věděl jsem o jeho aktivitách v různých klinických studiích, protože on před nejméně pěti lety deklaroval svůj střet zájmů a odstoupil z ministerské Národní imunizační komise právě proto, že začal tyto aktivity provozovat," uvedl Heger.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy