Ředitel královéhradecké nemocnice Prymula skončil, inkasoval desítky milionů od soukromé firmy

Radek Nohl Markéta Šrajbrová Radek Nohl, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 30. 6. 2016 16:36
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolal ředitele hradecké nemocnice Romana Prymulu. Důvodem je fakt, že Prymula prý inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed, kterou vlastnila a zřejmě doposud vlastní jeho dcera. Prymula potvrdil, že peníze přijal, nešlo podle něj ale o nic, co by bylo v rozporu se zákonem. Za pravý důvod svého odvolání označil spor s ministrem Němečkem.
Roman Prymula v křesle ředitele hradecké nemocnice skončil.
Roman Prymula v křesle ředitele hradecké nemocnice skončil. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula, který je považován za jednu z tváří tuzemského zdravotnictví, skončil. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se ho rozhodl okamžitě odvolat. Důvodem je fakt, že Prymula prý inkasoval desítky milionů korun od rodinné společnosti Biovomed.

"Zjištění, že porušoval zákon zamlčováním informací o střetu zájmů a pravdivě neinformoval o svých rozsáhlých soukromých aktivitách, považuji za natolik závažné, že jeho setrvání na místě ředitele veřejné fakultní nemocnice je nadále neudržitelné,“ uvedl Němeček. Ministerstvo v nejbližších dnech provede v nemocnici hloubkovou kontrolu.

Prymula, který je jedním z největších zastánců čínské medicíny v Česku a také předním českým vakcinologem, pochybení odmítá. "Já nevidím důvody proto to odvolání. Nic nezákonného jsem neudělal," řekl Prymula. Zároveň potvrdil, že inkasoval desítky milionů za klinické studie od společnosti Biovomed. Jejím společníkem a jednatelem je v současné době Prymulova dcera Karolína. Roman Prymula byl od roku listopadu 2013 do června 2016 na pozici prokuristy.

Spor mezi Němečkem a Prymulou

Podle poslední zveřejné účetní závěrky za rok 2014 měla firma Biovomed dva zaměstnance a příjmy 41,7 milionů korun. Zisk byl před zdaněním přes sedm milionů korun. Oba zaměstnanci firmy si za předloňský rok rozdělili odměnu 3,5 milionu korun.

Prymula uvedl, že podle něj neudělal nic, co by bylo v rozporu se zákonem. "Ty důvody jsou naprosto zástupné. Důvodem je osobní spor s ministrem," řekl Aktuálně.cz Prymula. Dodal, že od firem, které Biovomedu zadávaly studie, hradecké nemocnice nakoupila léky asi za 48 tisíc korun.

"Kdyby toto udělal kterýkoli starosta – vzal peníze od stavební firmy, které dává zakázky, tak nejenom, že by byl odvolán, ale odejde v želízkách," prohlásil Němeček. Podle jeho slov Prymulu vyzval, aby své aktivity ukončil. "On se k tomu příliš neměl," doplnil ministr zdravotnictví.

V čele Fakultní nemocnice Hradec Králové je Prymula od roku 2009, kdy v jejím čele vystřídal bývalého ministra zdravotnictví a poslance TOP 09 Leoše Hegera. Dříve působil například jako děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

Exministr Heger Aktuálně.cz řekl, že Prymula byl skvělým ředitelem fakultní nemocnice. "Ať byly jeho mimopracovní aktivity jakkoli rozsáhlé, tak se to v žádném případě negativně do vedení nemocnice nepromítlo. Pokud jde o aktivity, které se objevily asi před 10 dny v médiích, tak o těch já jsem nic nevěděl. Ale věděl jsem o jeho aktivitách v různých klinických studiích, protože on před nejméně pěti lety deklaroval svůj střet zájmů a odstoupil z ministerské Národní imunizační komise právě proto, že začal tyto aktivity provozovat," uvedl Heger.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy