Čínská klinika v Hradci je průšvih, zlobí se komora lékařů a stěžuje si úředníkům i policii

Radek Nohl Radek Nohl
3. 4. 2016 7:00
Prezident České lékařské komory Milan Kubek podal trestní oznámení a podnět krajským úředníkům. Mají prověřit, zda jeden z čínských lékařů nepracuje pro hradecké Centrum tradiční čínské medicíny v rozporu se zákonem. Není totiž členem lékařské komory, zapsán není ani v seznamu hostujících doktorů v Česku. Kubek ale ani u policie, ani u úředníků nepochodil.
Centrum česko-čínské medicíny funguje ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové od loňského podzimu.
Centrum česko-čínské medicíny funguje ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové od loňského podzimu. | Foto: ČTK

Praha - Vedení České lékařské komory (ČLK) stupňuje tlak proti čínským doktorům, kteří pracují ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Prezident ČLK Milan Kubek se obrátil na policii i státní úředníky, aby prověřili, zda jeden z čínských lékařů, Wang Po, nepracuje pro Centrum tradiční čínské medicíny v rozporu se zákonem. Zatím ale Kubek neuspěl.

Lékaři v česko-čínském centru od loňského září provádějí akupunkturu nebo podávají různé byliny. Tuzemští lékaři v trestním oznámení, které podali na policii, popisují několik důvodů, proč  podle nich čínská klinika porušuje zákon. Wang Po není členem lékařské komory, zapsán není ani v seznamu hostujících doktorů v Česku.

Navíc zahraničním doktorům podle Kubka musí česká lékařská fakulta uznat jejich diplom nebo musí složit patřičnou zkoušku. "Podle mých informací jmenovaná osoba nesplnila ani tyto podmínky," uvedl Kubek.

Prezident českých lékařů proto tvrdí, že mohly být spáchány tři trestné činy: podvod, poškozování cizích práv a neoprávněné podnikání. K zahájení šetření vyzval Kubek také Krajský úřad Královéhradeckého kraje.

Nejde o trestný čin, napsala komoře policie

Jenže policisté i úředníci šéfovi ČLK napsali, že je všechno v pořádku. "Nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat o trestný čin," prohlásila policejní mluvčí Ivana Ježková. Krajský úřad si nejprve od fakultní nemocnice vyžádal dokumenty. Z nich ale ani úředníci poté nezjistili, že by byl zákon porušován. "Podnět tak byl vyhodnocen jako neopodstatněný," uvedla mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula řekl, že je překvapen snahou komory léčbu čínských doktorů kriminalizovat. "Už tu bylo iks lidí, kteří byli velice spokojeni. Mohu garantovat, že se žádnému pacientovi nic nestane," prohlásil Prymula.

Jako klíčový důkaz toho, že nešlo o trestný čin, využili vyšetřovatelé stanovisko ministerstva zdravotnictví. To vydalo čínským lékařům povolení. A policie ministerstvu dává za pravdu. "Není tedy důvod, i když daný lékař není členem ČLK, aby v České republice nemohl léčit," konstatovala Ježková.

Podle vedení komory však ministerstvo zdravotnictví neoprávněně čínským lékařům pomáhá. "Je to průšvih. Dochází k nerovnému přístupu k lékařům z jedné země. Ministerstvo ponese zodpovědnost za případy, kdy se pacientovi něco stane," řekl mluvčí ČLK Michal Sojka.

Dohoda o spolupráci s Čínou

Komora přitom spor vyostřuje v době, kdy do Česka přijel prezident Číny Si Ťin-pching. Ten se s prezidentem Milošem Zemanem mimo jiné dohodl i na tom, že obě země budou posilovat spolupráci mezi svými lékařskými institucemi, školami a farmaceutickými podniky.

"Obě strany budou nadále podporovat šíření, propagaci a používání tradiční čínské medicíny v České republice a střední a východní Evropě a podporovat výstavbu česko-čínských center tradiční čínské medicíny," stojí v prohlášení, které zveřejnil Pražský hrad. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navíc uvedl, že vznikne asociace, která odstartuje hlubší spolupráci mezi šestnácti zeměmi a Čínou.

I přes první neúspěch ČLK svůj boj ještě nevzdává. Před několika dny se komora obrátila na státní zastupitelství, aby práci policie přezkoumalo. "Postup policie byl podle našeho přesvědčení nezákonný," uvedl Kubek. Podle jeho slov měli případ předat úředníkům, aby prověřili, zda se nejednalo alespoň o přestupek.

Za léčbu pacienti platí

Česko-čínské centrum se ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové otevřelo loni na konci září. Vyšetření ani léčba čínským lékařem však nejsou hrazené pojišťovnami.

"Ceny se pohybují od běžné akupunktury na úrovni 400 korun až po třídenní balíček na úrovni někde kolem šesti tisíc korun," prohlásil ředitel nemocnice Roman Prymula. Podle ceníku pacient například za vstupní a kontrolní vyšetření a pět ošetření akupunkturou zaplatí 4 200 korun.

Do dvou let by měla na pozemku královéhradecké fakultní nemocnice vyrůst také klinika čínské medicíny za 250 milionů korun.

Česko je pro Číňany přitažlivé, je tu zdravý finanční sektor i čistý vzduch, manažeři si tady kupují domy a jezdí sem s rodinami, říká Jaroslav Tvrdík | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 24 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy