Čínská klinika v Hradci je průšvih, zlobí se komora lékařů a stěžuje si úředníkům i policii

Radek Nohl Radek Nohl
3. 4. 2016 7:00
Prezident České lékařské komory Milan Kubek podal trestní oznámení a podnět krajským úředníkům. Mají prověřit, zda jeden z čínských lékařů nepracuje pro hradecké Centrum tradiční čínské medicíny v rozporu se zákonem. Není totiž členem lékařské komory, zapsán není ani v seznamu hostujících doktorů v Česku. Kubek ale ani u policie, ani u úředníků nepochodil.
Centrum česko-čínské medicíny funguje ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové od loňského podzimu.
Centrum česko-čínské medicíny funguje ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové od loňského podzimu. | Foto: ČTK

Praha - Vedení České lékařské komory (ČLK) stupňuje tlak proti čínským doktorům, kteří pracují ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Prezident ČLK Milan Kubek se obrátil na policii i státní úředníky, aby prověřili, zda jeden z čínských lékařů, Wang Po, nepracuje pro Centrum tradiční čínské medicíny v rozporu se zákonem. Zatím ale Kubek neuspěl.

Lékaři v česko-čínském centru od loňského září provádějí akupunkturu nebo podávají různé byliny. Tuzemští lékaři v trestním oznámení, které podali na policii, popisují několik důvodů, proč  podle nich čínská klinika porušuje zákon. Wang Po není členem lékařské komory, zapsán není ani v seznamu hostujících doktorů v Česku.

Navíc zahraničním doktorům podle Kubka musí česká lékařská fakulta uznat jejich diplom nebo musí složit patřičnou zkoušku. "Podle mých informací jmenovaná osoba nesplnila ani tyto podmínky," uvedl Kubek.

Prezident českých lékařů proto tvrdí, že mohly být spáchány tři trestné činy: podvod, poškozování cizích práv a neoprávněné podnikání. K zahájení šetření vyzval Kubek také Krajský úřad Královéhradeckého kraje.

Nejde o trestný čin, napsala komoře policie

Jenže policisté i úředníci šéfovi ČLK napsali, že je všechno v pořádku. "Nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat o trestný čin," prohlásila policejní mluvčí Ivana Ježková. Krajský úřad si nejprve od fakultní nemocnice vyžádal dokumenty. Z nich ale ani úředníci poté nezjistili, že by byl zákon porušován. "Podnět tak byl vyhodnocen jako neopodstatněný," uvedla mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula řekl, že je překvapen snahou komory léčbu čínských doktorů kriminalizovat. "Už tu bylo iks lidí, kteří byli velice spokojeni. Mohu garantovat, že se žádnému pacientovi nic nestane," prohlásil Prymula.

Jako klíčový důkaz toho, že nešlo o trestný čin, využili vyšetřovatelé stanovisko ministerstva zdravotnictví. To vydalo čínským lékařům povolení. A policie ministerstvu dává za pravdu. "Není tedy důvod, i když daný lékař není členem ČLK, aby v České republice nemohl léčit," konstatovala Ježková.

Podle vedení komory však ministerstvo zdravotnictví neoprávněně čínským lékařům pomáhá. "Je to průšvih. Dochází k nerovnému přístupu k lékařům z jedné země. Ministerstvo ponese zodpovědnost za případy, kdy se pacientovi něco stane," řekl mluvčí ČLK Michal Sojka.

Dohoda o spolupráci s Čínou

Komora přitom spor vyostřuje v době, kdy do Česka přijel prezident Číny Si Ťin-pching. Ten se s prezidentem Milošem Zemanem mimo jiné dohodl i na tom, že obě země budou posilovat spolupráci mezi svými lékařskými institucemi, školami a farmaceutickými podniky.

"Obě strany budou nadále podporovat šíření, propagaci a používání tradiční čínské medicíny v České republice a střední a východní Evropě a podporovat výstavbu česko-čínských center tradiční čínské medicíny," stojí v prohlášení, které zveřejnil Pražský hrad. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navíc uvedl, že vznikne asociace, která odstartuje hlubší spolupráci mezi šestnácti zeměmi a Čínou.

I přes první neúspěch ČLK svůj boj ještě nevzdává. Před několika dny se komora obrátila na státní zastupitelství, aby práci policie přezkoumalo. "Postup policie byl podle našeho přesvědčení nezákonný," uvedl Kubek. Podle jeho slov měli případ předat úředníkům, aby prověřili, zda se nejednalo alespoň o přestupek.

Za léčbu pacienti platí

Česko-čínské centrum se ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové otevřelo loni na konci září. Vyšetření ani léčba čínským lékařem však nejsou hrazené pojišťovnami.

"Ceny se pohybují od běžné akupunktury na úrovni 400 korun až po třídenní balíček na úrovni někde kolem šesti tisíc korun," prohlásil ředitel nemocnice Roman Prymula. Podle ceníku pacient například za vstupní a kontrolní vyšetření a pět ošetření akupunkturou zaplatí 4 200 korun.

Do dvou let by měla na pozemku královéhradecké fakultní nemocnice vyrůst také klinika čínské medicíny za 250 milionů korun.

Česko je pro Číňany přitažlivé, je tu zdravý finanční sektor i čistý vzduch, manažeři si tady kupují domy a jezdí sem s rodinami, říká Jaroslav Tvrdík | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 24 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 29 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy