Čínská klinika v Hradci je průšvih, zlobí se komora lékařů a stěžuje si úředníkům i policii

Radek Nohl Radek Nohl
3. 4. 2016 7:00
Prezident České lékařské komory Milan Kubek podal trestní oznámení a podnět krajským úředníkům. Mají prověřit, zda jeden z čínských lékařů nepracuje pro hradecké Centrum tradiční čínské medicíny v rozporu se zákonem. Není totiž členem lékařské komory, zapsán není ani v seznamu hostujících doktorů v Česku. Kubek ale ani u policie, ani u úředníků nepochodil.
Centrum česko-čínské medicíny funguje ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové od loňského podzimu.
Centrum česko-čínské medicíny funguje ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové od loňského podzimu. | Foto: ČTK

Praha - Vedení České lékařské komory (ČLK) stupňuje tlak proti čínským doktorům, kteří pracují ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Prezident ČLK Milan Kubek se obrátil na policii i státní úředníky, aby prověřili, zda jeden z čínských lékařů, Wang Po, nepracuje pro Centrum tradiční čínské medicíny v rozporu se zákonem. Zatím ale Kubek neuspěl.

Lékaři v česko-čínském centru od loňského září provádějí akupunkturu nebo podávají různé byliny. Tuzemští lékaři v trestním oznámení, které podali na policii, popisují několik důvodů, proč  podle nich čínská klinika porušuje zákon. Wang Po není členem lékařské komory, zapsán není ani v seznamu hostujících doktorů v Česku.

Navíc zahraničním doktorům podle Kubka musí česká lékařská fakulta uznat jejich diplom nebo musí složit patřičnou zkoušku. "Podle mých informací jmenovaná osoba nesplnila ani tyto podmínky," uvedl Kubek.

Prezident českých lékařů proto tvrdí, že mohly být spáchány tři trestné činy: podvod, poškozování cizích práv a neoprávněné podnikání. K zahájení šetření vyzval Kubek také Krajský úřad Královéhradeckého kraje.

Nejde o trestný čin, napsala komoře policie

Jenže policisté i úředníci šéfovi ČLK napsali, že je všechno v pořádku. "Nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat o trestný čin," prohlásila policejní mluvčí Ivana Ježková. Krajský úřad si nejprve od fakultní nemocnice vyžádal dokumenty. Z nich ale ani úředníci poté nezjistili, že by byl zákon porušován. "Podnět tak byl vyhodnocen jako neopodstatněný," uvedla mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula řekl, že je překvapen snahou komory léčbu čínských doktorů kriminalizovat. "Už tu bylo iks lidí, kteří byli velice spokojeni. Mohu garantovat, že se žádnému pacientovi nic nestane," prohlásil Prymula.

Jako klíčový důkaz toho, že nešlo o trestný čin, využili vyšetřovatelé stanovisko ministerstva zdravotnictví. To vydalo čínským lékařům povolení. A policie ministerstvu dává za pravdu. "Není tedy důvod, i když daný lékař není členem ČLK, aby v České republice nemohl léčit," konstatovala Ježková.

Podle vedení komory však ministerstvo zdravotnictví neoprávněně čínským lékařům pomáhá. "Je to průšvih. Dochází k nerovnému přístupu k lékařům z jedné země. Ministerstvo ponese zodpovědnost za případy, kdy se pacientovi něco stane," řekl mluvčí ČLK Michal Sojka.

Dohoda o spolupráci s Čínou

Komora přitom spor vyostřuje v době, kdy do Česka přijel prezident Číny Si Ťin-pching. Ten se s prezidentem Milošem Zemanem mimo jiné dohodl i na tom, že obě země budou posilovat spolupráci mezi svými lékařskými institucemi, školami a farmaceutickými podniky.

"Obě strany budou nadále podporovat šíření, propagaci a používání tradiční čínské medicíny v České republice a střední a východní Evropě a podporovat výstavbu česko-čínských center tradiční čínské medicíny," stojí v prohlášení, které zveřejnil Pražský hrad. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navíc uvedl, že vznikne asociace, která odstartuje hlubší spolupráci mezi šestnácti zeměmi a Čínou.

I přes první neúspěch ČLK svůj boj ještě nevzdává. Před několika dny se komora obrátila na státní zastupitelství, aby práci policie přezkoumalo. "Postup policie byl podle našeho přesvědčení nezákonný," uvedl Kubek. Podle jeho slov měli případ předat úředníkům, aby prověřili, zda se nejednalo alespoň o přestupek.

Za léčbu pacienti platí

Česko-čínské centrum se ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové otevřelo loni na konci září. Vyšetření ani léčba čínským lékařem však nejsou hrazené pojišťovnami.

"Ceny se pohybují od běžné akupunktury na úrovni 400 korun až po třídenní balíček na úrovni někde kolem šesti tisíc korun," prohlásil ředitel nemocnice Roman Prymula. Podle ceníku pacient například za vstupní a kontrolní vyšetření a pět ošetření akupunkturou zaplatí 4 200 korun.

Do dvou let by měla na pozemku královéhradecké fakultní nemocnice vyrůst také klinika čínské medicíny za 250 milionů korun.

Česko je pro Číňany přitažlivé, je tu zdravý finanční sektor i čistý vzduch, manažeři si tady kupují domy a jezdí sem s rodinami, říká Jaroslav Tvrdík | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 30 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy