V Hradci Králové vyroste další klinika čínské medicíny, výstavbu za 270 milionů zaplatí CEFC

ČTK Lenka Havelková, ČTK
13. 4. 2016 13:44
Čínská investiční společnost CEFC bude sponzorovat výstavbu Kliniky Čínské medicíny. Ta má vzniknout v královéhradecké nemocnici za podpory ministerstva zdravotnictví do roku 2018. Vstup nemocnice do čínského fondu musí ale nejdříve odsouhlasit vláda. Od loňského června funguje v nemocnici česko-čínské centrum pro výzkum, kde nyní pracuje sedm čínských lékařů. Rovněž v klinice by mělo být zaměstnáno sedm čínských lékařů, celkem má mít 30 zaměstnanců. CEFC koupila například většinu podílu akcií fotbalového klubu Slavia či poloviční podíl v J&T Finance Group.
Česko-čínské centrum pro výzkum tradiční čínské medicíny v Hradci Králové.
Česko-čínské centrum pro výzkum tradiční čínské medicíny v Hradci Králové. | Foto: ČTK

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ředitel královéhradecké nemocnice Roman Prymula ve středu oznámili, že výstavbu kliniky čínské medicíny bude financovat čínská investiční skupina CEFC. Klinika má vzniknout do dubna 2018 v areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové, zaměstnat by měla sedm čínských lékařů a dalších zhruba 20 lidí.

Se vstupem nemocnice do fondu musí ale nejdříve souhlasit vláda. „Nyní probíhá připomínkové řízení, vláda by se měla věcí zabývat do několika týdnů," řekl po jednání s Prymulou ministr Němeček. Zakládací listina fondu byla podepsána při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga.

Náklady na výstavbu budou zhruba 270 milionů korun. „Klinika dvojnásobně zvýší kapacitu naší nemocnice,“ řekl Prymula. Zároveň odmítl, že by měla čínská medicína nahradit medicínu západní. „Jedná se spíše o doplňkovou léčbu, o kterou je v současnosti vysoký zájem a pacienti si ji hradí sami. Dominantní je léčba akupunkturou, bylinné terapie a různé rehabilitace,“ vysvětlil Prymula.

Ministr Němeček využití čínské medicíny podporuje, je podle něj blízká metodám českého lázeňství, které svoji účinnost prokázalo. Využití vidí u chronických bolestí či psychosomatických onemocnění, v žádném případě při léčení rakoviny či onemocnění srdce.

Ze zdravotního pojištění se léčba platit nebude

V nemocnici Hradec Králové od června 2015 funguje česko-čínské centrum pro výzkum tradiční čínské medicíny. V současné době tam pracuje sedm čínských lékařů. Základní vyšetření stojí 1800 korun, trvá zhruba hodinu a půl a účastní se ho jeden český a jeden čínský lékař a také překladatel.

Podle ředitele Romana Prymuly si nyní léčbu tradiční čínskou medicínou v centru platí denně 20 lidí, za rok zhruba 7000. Ministr zdravotnictví Němeček vyloučil, že by mohla být léčba do budoucna hrazena ze zdravotního pojištění.

Využití čínské medicíny odmítá Česká lékařská komora a Purkyňova lékařská společnost, její metody považují za vědecky neověřené. Centrum naopak tvrdí, že 85 procentům jeho pacientů pomohla od bolesti.

Společnost CEFC, která se bude na financování stavby podílet, je největší soukromou společností v Šanghaji a jednou z největších v Číně. Minulý rok se stala většinovým akcionářem pražské Slavie a koupila také padesátiprocentní podíl ve finanční skupině J&T Finance Group. V Praze vlastní budovu bývalé Živnobanky či Martinický palác na Hradčanském náměstí, odkud má v plánu řídit svoji expanzi na evropském trhu.

Pokud není pacient spokojen s tradiční medicínou, má možnost volby, jsme prospěšní, říká šéf centra čínské medicíny František Musil. Léčba podle něj klade důraz na prevenci, neřeší jen lokální problém | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 25 minutami

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
Další zprávy