Léčba je neověřená, řeknou pacientům na čínské klinice v Hradci. Chystají studie o účincích

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 11. 2015 20:04
Podstupujete neověřenou léčebnou metodu, jejíž účinky se teprve zkouší. Takové upozornění dostane každý pacient, který se bude chtít nechat ošetřit v ambulanci tradiční čínské medicíny v areálu královéhradecké fakultní nemocnice. Řekl to šéf nemocnice Roman Prymula. Metody čínských lékařů mezitím prověří dvě studie, které hradecké centrum chystá. Nemocnice tak reaguje na kritiku, která se na ni kvůli tradiční čínské medicíně snesla.
Foto: Reuters

Praha - Podstupujete neověřenou léčebnou metodu, jejíž účinky se teprve zkoušejí. Takové upozornění dostane každý pacient, který se bude chtít nechat ošetřit v ambulanci tradiční čínské medicíny v areálu královéhradecké fakultní nemocnice. Řekl to šéf nemocnice Roman Prymula.

Za některými metodami totiž stále nestojí dostatek vědeckých studií. Ty teprve vznikají. „Řada z nich se dělá ve Spojených státech, kde má své centrum čínské medicíny každá renomovaná univerzitní nemocnice,“ říká Prymula.

Z jedné z nich podle něj nedávno vyplynulo, že pacientům svědčí kombinace akupunktury a biologické léčby rakoviny. „Ukázalo se, že akupunktura zvyšuje účinky biologické léčby,“ tvrdí Prymula.

Účinky akupunktury má ověřit studie

Do dalších studií se chce pustit přímo královéhradecká nemocnice, lépe řečeno vědecké centrum, které při ní letos v červnu vzniklo. „Plánujeme celkem dvě studie. Jedna se zaměří na účinky akupunktury při chronické bolesti a migréně, druhá na potlačení průvodních znaků při terapii karcinomu prsu,“ dodal Prymula.

Do budoucna chce vědecké centrum ověřit také vzájemné působení některých bylin a běžně používaných léků.

Žádná léčba, jen hospodářská spolupráce

Fakultní nemocnice tak reaguje na kritiku, která se na ni kvůli tradiční čínské medicíně snesla. Ostře proti ní vystoupil třeba šéf České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Štěpán Svačina. Rozmach čínské medicíny v Česku označil za „absurdní nesmysl“. „Víc než o medicínu jde o navazování hospodářské spolupráce a obchodní snahy,“ kritizoval počin Svačina.

Proti alternativě k západní medicíně se postavilo také vedení České lékařské komory. Jejímu šéfovi Milanu Kubkovi vadí kromě toho, že účinky čínské medicíny nedoprovázejí vědecké studie, také skutečnost, že se čínští lékaři nedomluví s pacienty česky. Jinak vypadalo také studium čínských odborníků.

Šéf královéhradecké fakultní nemocnice ale namítá, že se čínští lékaři ve svém oboru vzdělávali mnohem déle než někteří jejich čeští kolegové, kteří se akupunkturou také zabývají. Povolení léčit české pacienty jim udělilo ministerstvo zdravotnictví. Pacienti mají při vyšetření k dispozici tlumočníka.

Moderní medicína řeší diagnózu, nikoliv pacienta

Ambulance tradiční čínské medicíny navíc podle Prymuly slaví u pacientů obrovský úspěch. Termíny jsou plné až do konce roku. Podle psychiatra a pedagoga Radkina Honzáka je to reakce na to, že se moderní západní medicína od pacienta odklonila - řeší jen diagnózu, nikoliv pacienta.

„Je tady celá řada lidí, kteří mají objektivně zdravotní potíže, ale nemají žádnou prokázanou chorobu. Tito lidé tvoří až čtvrtinu klientely praktických lékařů, kteří si s nimi nevědí rady a posílají je od čerta k ďáblu,“ vysvětluje psychiatr.

Lékaři by podle něj měli lidem lépe naslouchat a pokusit se řešit pravou příčinu jejich obtíží. „A na lékařských fakultách by se měl vyučovat psychosomatický přístup,“ dodal Honzák.

 

Právě se děje

Další zprávy