Léčba akupunkturou: Hradec otevřel centrum čínské medicíny

ČTK ČTK
17. 6. 2015 15:03
Proti jsou někteří lékaři, prezident České lékařské komory Milan Kubek například uvedl, že komora doporučuje všem pacientům medicínu založenou na důkazech.
Česko-čínské centrum pro výzkum tradiční čínské medicíny.
Česko-čínské centrum pro výzkum tradiční čínské medicíny. | Foto: ČTK

Hradec Králové - Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové ve středu otevřeli Česko-čínské centrum pro výzkum tradiční čínské medicíny.

Postupně by v nemocnici měla vzniknout klinická pracoviště a poté klinika zabývající se tradiční čínskou medicínou. Během slavnostního otevření to řekl ředitel nemocnice Roman Prymula.

Úkol: zkoumat vliv na sklerózu

Výzkumné centrum sídlí v několika místnostech ve stávajícím areálu nemocnice, odborníci v něm mají zkoumat vliv čínské medicíny na onkologické pacienty či nemocné s roztroušenou sklerózou.

Podle Prymuly by se v budoucnu klinika za zhruba čtvrt miliardy korun měla věnovat nejen léčbě pacientů, ale i dalšímu výzkumu či pedagogickým aktivitám.

"V budoucnu by měla být klinika vzdělávací centrum tradiční čínské medicíny pro střední a východní Evropu," řekl Prymula.

Proti jsou lékaři

Čínská vicepremiérka Liou Jen-tung ve středu v Hradci Králové řekla, že jde o pilotní projekt a první centrum tradiční čínské medicíny ve střední a východní Evropě.

Podle ní přispěje ke zlepšení zdravotního stavu českých občanů, za důležité považuje nadále podporovat česko-čínskou spolupráci ve zdravotnictví.

Proti záměru na vybudování kliniky zabývající se čínskou medicínou vystoupili někteří lékaři, například prezident České lékařské komory Milan Kubek v lednu v České televizi uvedl, že komora doporučuje všem pacientům medicínu založenou na důkazech.

Němeček: je to jen doplněk

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) však výhrady odmítá.

"Nikdo nechce nahrazovat klasickou medicínu tradiční čínskou medicínou, je to opravdu doplněk. Vnímal bych to podobně jako lázeňskou či rehabilitační péči. Prostě metoda, která umí účinně pomoci od nepříjemných příznaků, jako je bolest či například svalové křeče," řekl Němeček.

Tradiční čínská medicína využívá při léčbě různé postupy, například akupunkturu, bylinky, baňkování či úpravu životosprávy.

Královéhradecká fakultní nemocnice nabízí na 22 klinikách celkem 1400 lůžek, ročně hospitalizuje přes 40 000 pacientů, zaměstnává 4900 lidí, z toho 800 lékařů.

 

Právě se děje

Další zprávy