Praha - Řecko odvolalo z Prahy na konzultaci velvyslance Panayotise Sarrise kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana.
Ten v rozhovoru pro slovenskou agenturu TASR prohlásil, že Česko může vstoupit do eurozóny, až se vyřeší účast Řecka. Informoval o tom server Lidovky.cz.
Informaci potvrdilo ministerstvo zahraničí i řecké velvyslanectví s tím, že velvyslanec odcestoval již v úterý. Podle řecké televize ERT se Atény odhodlaly k tomuto kroku, protože Česká republika neodvolala urážlivé Zemanovy výroky.
"Pan velvyslanec dnes odletěl z Prahy do Atén, byl povolán ke konzultacím," řekla ČTK Eva Žižková z řeckého velvyslanectví v Praze. "Šlo o rozhodnutí řeckého ministerstva zahraničních věcí," dodala.
Podle ředitele zahraničního odboru Hradu Hynka Kmoníčka u něj řecký velvyslanec ústně protestoval kvůli výrokům Zemana a ministra financí Andreje Babiše po setkání s poradci prezidenta na zámku v Lánech k otázce přijetí eura. Písemnou nótu nebo demarši u Kmoníčka prý Řekové nepodávali, sdělil ČTK.
Závidím euro
"O odvolání řeckého velvyslance jsme už byli informováni diplomatickou cestou,“ řekla serveru Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.
"Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se bude snažit ještě dnes dovolat řeckému ministrovi zahraničí, aby se ho podrobně zeptal na důvody odvolání velvyslance,“ dodala Lagronová. Podle posledních informací s ním nakonec bude hovořit až ve středu kolem poledne. Poté bude ministerstvo jednat o tom, jak bude celou situaci dále řešit.
Mluvčí řeckého ministerstva zahraničí Konstatinos Kutras řekl agentuře AFP, že Řecko již kvůli sérii protiřeckých výroků ze strany českých činitelů podalo Česku protestní nótu. "Nic se ale nezměnilo, tak jsme přešli k další etapě (protestních kroků)," uvedl Kutras.
Úplné přerušení vztahů?
Podle řeckého serveru Tribune.gr tak jsou nyní Atény krok před úplným přerušením diplomatických vztahů. S odvoláním na řecké diplomatické zdroje pak portál uvádí, že vztahy mezi oběma zeměmi se mohou opět zlepšit, pokud se sporné výroky "opraví".
"Krok Řecka nebudu komentovat, pokud jde o názor pana prezidenta, trvá na něm a bude trvat," napsal nyní serveru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Tento názor sdělil pan prezident už mnohokrát v minulých měsících a je zvláštní, že k tomu dochází v tuto chvíli," dodal.
Zeman v rozhovoru pro slovenskou tiskovou agenturu TASR minulý týden uvedl, že závidí euro Slovensku, v Česku ho ale chce až po odchodu Řecka.
"Má jediná obava ze zavedení eura při současné podobě stabilizačního mechanismu je ta, že by český daňový poplatník platil řecké dluhy. Byl jsem velmi zklamaný z výsledku jednání, která už téměř směřovala k takzvanému Grexitu a nakonec skončila tím, že Řecko v eurozóně zůstalo," řekl Zeman.
Souhlasil i Babiš
Není to poprvé, co Zeman něco takového tvrdí nebo měl tvrdit. Na začátku listopadu zopakoval Ovčáček stejný názor televizi Prima s tím, že si to myslí právě prezident.
"Pan prezident v tomto směru posunul trošku svůj názor v souvislosti s Řeckem,“ podotkl Ovčáček k případnému bezodkladnému přijetí eura. Do té doby byl zastáncem rychlého přijetí eura, na řecké problémy ale již dříve upozorňoval.
V létě pak Zeman během složitých jednání o řeckém dluhu uvedl, že Řecko by mělo z eurozóny vystoupit. Stejně se vyslovil i ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Řecko se v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).
Dosažení dohody předcházely výrazné rozpory mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli, které vedly mimo jiné k dočasnému uzavření řeckých bank a k omezení výběru peněz z bankomatů.