10 let od razie na Úřadu vlády. Padl jediný trest, miliony odškodnění a vrácené zlato

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 13. 6. 2023 16:20
Na den přesně před deseti lety zasáhli příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na Úřadu vlády. Dodnes jde o největší policejní operaci v nejvyšších patrech české politiky. V důsledku razie padla vláda Petra Nečase (ODS) a otevřel se prostor novým stranám včetně nejvýraznějšího hnutí ANO. Aktuálně.cz přináší přehled, jak jednotlivé linie nejvýraznější kauzy po roce 1989 dopadly.

"Zapojeno bylo kolem čtyř set policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i dalších jednotek. Proběhlo 31 domovních a nebytových prohlídek. Bylo zajištěno 120 až 150 milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata a dokumenty pro další vyšetřování," prohlásil na tiskové konferenci ředitel útvaru Robert Šlachta. 

Byl pátek 14. června 2013, den po zásahu. Šlachta seděl vedle olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana a jeho klíčových spolupracovníků Pavla Komára a Petra Šeredy. Ředitel útvaru poprvé oficiálně vysvětloval, co zásahu předcházelo, v čem spočívá jeho podstata a jak je případ závažný.

"Na začátku jsme prověřovali organizovanou zločineckou skupinu, která podle našich informací fungovala na základě klientelistických vazeb. Cílem vazeb byl neúměrný zisk, měl tam být i podíl vlivu ve státních a polostátních organizacích," popsal.

Policie odváží materiály z kanceláře podnikatele Iva Rittiga během zásahu na Úřadu vlády 13. června 2013.
Policie odváží materiály z kanceláře podnikatele Iva Rittiga během zásahu na Úřadu vlády 13. června 2013. | Foto: Profimedia.cz

Policejní akce znamenala značný politický otřes. Důvěru veřejnosti ztratily strany v čele s ODS, které působily v české politice od 90. let. Naopak se otevřela cesta novým subjektům, zejména hnutí ANO Andreje Babiše a Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.

Čtyři dny po zásahu podal premiér Petr Nečas (ODS) demisi a s ním padla celá vláda. Prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem ekonoma Jiřího Rusnoka. Jeho úřednická vláda řídila zemi bez důvěry sněmovny do ledna 2014. Z předčasných voleb vzešla vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL premiéra Bohuslava Sobotky. Ministrem financí se stal Andrej Babiš.

Jana Nečasová a Petr Nečas.
Jana Nečasová a Petr Nečas. | Foto: Ludvík Hradilek

Potrestaná lež Nečase, za trafiky padl čerstvý rozsudek

Přestože bývalé poslance ODS Šnajdra, Tluchoře a Fuksu zachránil Nejvyšší soud, bývalý premiér Petr Nečas, jeho žena Jana a někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček skončili v souvislosti s takzvanými trafikami obžalovaní za podplacení. Protože na začátku pro trojici politiků domlouvali vlivné posty mimo prostory sněmovny, žádná ochrana na ně nespadá.

Proces v této větvi čerstvě skončil, soudkyně Anežka Pudilová v úterý vyměřila podmíněné tresty. Nečas dostal dva a půl roku se zkušební lhůtou čtyř let a pokutu milion korun. Nečasová a Boček skončili s dvouletou podmínkou a pokutou 300 tisíc korun. Obvodní soud pro Prahu 1 všechny aktéry původně osvobodil, ale v září 2021 mu odvolací městský soud případ vrátil.

"Trestněprávně postižitelné korupční jednání může spočívat i v nabídce a přijetí funkce za určitý způsob hlasování v zákonodárných orgánech, případně vzdání se mandátu v nich. Úplatek totiž nemusí spočívat jen v penězi vyčíslitelném plnění," uvedl tehdy v rozsudku předseda odvolacího senátu Richard Petrásek.

Obvodní soud pro Prahu 1 loni v prosinci naopak zastavil stíhání Jany Nečasové pro krácení daní, které neodvedla za luxusní dary v hodnotě deseti milionů korun od vrcholných českých manažerů včetně generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše či šéfa EPH Daniela Křetínského. Případ se mezitím promlčel.

Letos v květnu dostal expremiér Petr Nečas pravomocný trest, pokutu 100 tisíc korun a roční podmínku za to, že při hlavním líčení v kauze zneužití Vojenského zpravodajství jako svědek dvakrát lhal ve prospěch své ženy Jany. Navzdory důkazům tvrdil, že zpravodajce úkoloval sám.

 

Právě se děje

Další zprávy