Rath oznámil, jak nebude vybírat zdravotnické poplatky

Vendula Křížová
25. 11. 2008 19:21
Nemocnice pošlou výkazy o pacientech, kraj peníze
David Rath zahájil tažení proti polatkům.
David Rath zahájil tažení proti polatkům. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Den po svém zvolení hejtmanem oznámil David Rath, jak si představuje zrušení poplatků v krajských nemocnicích ve středních Čechách.

Lidé úderem silvestrovské půlnoci nezaplatí v krajských nemocnicích ani korunu, vše za ně vyřídí kraj. A to i přes upozornění antimonopolního úřad, že jde o nerovnou soutěž.

"Kraj vyčlení určité finanční prostředky jako dar obyvatelstvu kraje," uvedl Rath. Peníze pak dostanou nemocnice jako kompenzaci za to, že u nich pacienti nezaplatili.

Nemocnice budou kraji měsíčně posílat výkazy provedených ošetření, zpátky poputují peníze. Rath slibuje, že ve středních Čechách nebude v krajských nemocnicích platit nikdo - nejen důchodci či děti.

Kraj to ročně vyjde na zhruba 80 milionů korun, které bude muset najít ve vlastním rozpočtu.

Nesouhlasili, dostali vyhazov

Ministerstvo zdravotnictví považuje tento postup za obcházení zákona. Ten totiž stanovuje povinnost pacientů poplatek platit a povinnost nemocnice poplatek vybrat.

"Takto je to vlastně dotace kraje nemocnici na to, aby tam lidé mohli obcházet zákon," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Změny navíc zřejmě nevyužijí všichni lidé. Například ti, kteří pracují v okolí Prahy, se jezdí léčit spíše do hlavního města. Přestože jsou to Středočeši, předvolební tahák se jich netýká.

S poplatky musí počítat i ti, kteří navštíví nemocnici, která není v majetku kraje - například v Berouně.

S neplacením poplatků nesouhlasili dosavadní ředitelé pěti krajských nemocnic. Kraj, jakožto jejich jediný akcionář, v nich proto odvolal představenstvo a následně i nepohodlné ředitele dosazené za vlády ODS.

Středočeské nemocnice přestanou vybírat poplatky v lednu.
Středočeské nemocnice přestanou vybírat poplatky v lednu. | Foto: Martin Boubín

"Opatření nebylo možné odkládat, protože jinak by se nám nepodařilo zrušit placení poplatků od prvního ledna, jak jsme to slíbili voličům," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz Rath.

Hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl ve středu navštíví všech pět oblastních zdravotnických zařízení a vysvětlí jejich ředitelům důvody jejich odvolání.

Lékaři, co vedou nemocnice

Vedením kladenské nemocnice dočasně pověří Kateřinu Pancovou, kolínské nemocnici bude šéfovat Petr Chudomela, příbramskou nemocnici povede Stanislav Holobrada, benešovskou Milič Řepa a Klaudiánovu mladoboleslavskou nemocnici Josef Langer.

"Nebudou zatím jmenováni na všech místech řediteli, protože se pracuje na právní normě tohoto jmenování, ale budou jmenováni jako lékaři, kteří tyto nemocnice povedou," dodal Seidl.

Předsedou představenstva všech pěti nemocnic se v rámci takzvaného koncernu stal Aleš Buriánek, právník, který se mimo jiné podílel i na přípravě zákona o neziskových nemocnicích.

Rath viní dosavadní vedení krajských nemocnic z řady nevýhodných prodejů či pronájmů. Odsoudil je i za špatnou personální politiku. Z nemocnic za jejich vedení odešlo podle Ratha mnoho odborníků.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 minutami

Unijní soud pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, čeká na verdikt Evropské komise

Unijní soud přerušil projednávání žaloby České republiky na Evropskou komisi podané kvůli zablokované dotaci pro společnost Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí komise o dotaci. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Žaloba se týká částky 30 tisíc eur (přibližně 800 tisíc korun), které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Přerušení soudního řízení serveru potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," uvedla Štíchová. Kdy komise o věci rozhodne, není zatím jasné.

Podle serveru a Deníku N jde o dotaci na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, kterou provozuje společnost Schrom Farms. Peníze na projekt už ČR firmě poslala ze státního rozpočtu, ačkoliv EU na něj prozatím přispět nechce.

Zdroj: Domácí
před 17 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy