Rath oznámil, jak nebude vybírat zdravotnické poplatky

Vendula Křížová
25. 11. 2008 19:21
Nemocnice pošlou výkazy o pacientech, kraj peníze
David Rath zahájil tažení proti polatkům.
David Rath zahájil tažení proti polatkům. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Den po svém zvolení hejtmanem oznámil David Rath, jak si představuje zrušení poplatků v krajských nemocnicích ve středních Čechách.

Lidé úderem silvestrovské půlnoci nezaplatí v krajských nemocnicích ani korunu, vše za ně vyřídí kraj. A to i přes upozornění antimonopolního úřad, že jde o nerovnou soutěž.

"Kraj vyčlení určité finanční prostředky jako dar obyvatelstvu kraje," uvedl Rath. Peníze pak dostanou nemocnice jako kompenzaci za to, že u nich pacienti nezaplatili.

Nemocnice budou kraji měsíčně posílat výkazy provedených ošetření, zpátky poputují peníze. Rath slibuje, že ve středních Čechách nebude v krajských nemocnicích platit nikdo - nejen důchodci či děti.

Kraj to ročně vyjde na zhruba 80 milionů korun, které bude muset najít ve vlastním rozpočtu.

Nesouhlasili, dostali vyhazov

Ministerstvo zdravotnictví považuje tento postup za obcházení zákona. Ten totiž stanovuje povinnost pacientů poplatek platit a povinnost nemocnice poplatek vybrat.

"Takto je to vlastně dotace kraje nemocnici na to, aby tam lidé mohli obcházet zákon," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Změny navíc zřejmě nevyužijí všichni lidé. Například ti, kteří pracují v okolí Prahy, se jezdí léčit spíše do hlavního města. Přestože jsou to Středočeši, předvolební tahák se jich netýká.

S poplatky musí počítat i ti, kteří navštíví nemocnici, která není v majetku kraje - například v Berouně.

S neplacením poplatků nesouhlasili dosavadní ředitelé pěti krajských nemocnic. Kraj, jakožto jejich jediný akcionář, v nich proto odvolal představenstvo a následně i nepohodlné ředitele dosazené za vlády ODS.

Středočeské nemocnice přestanou vybírat poplatky v lednu.
Středočeské nemocnice přestanou vybírat poplatky v lednu. | Foto: Martin Boubín

"Opatření nebylo možné odkládat, protože jinak by se nám nepodařilo zrušit placení poplatků od prvního ledna, jak jsme to slíbili voličům," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz Rath.

Hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl ve středu navštíví všech pět oblastních zdravotnických zařízení a vysvětlí jejich ředitelům důvody jejich odvolání.

Lékaři, co vedou nemocnice

Vedením kladenské nemocnice dočasně pověří Kateřinu Pancovou, kolínské nemocnici bude šéfovat Petr Chudomela, příbramskou nemocnici povede Stanislav Holobrada, benešovskou Milič Řepa a Klaudiánovu mladoboleslavskou nemocnici Josef Langer.

"Nebudou zatím jmenováni na všech místech řediteli, protože se pracuje na právní normě tohoto jmenování, ale budou jmenováni jako lékaři, kteří tyto nemocnice povedou," dodal Seidl.

Předsedou představenstva všech pěti nemocnic se v rámci takzvaného koncernu stal Aleš Buriánek, právník, který se mimo jiné podílel i na přípravě zákona o neziskových nemocnicích.

Rath viní dosavadní vedení krajských nemocnic z řady nevýhodných prodejů či pronájmů. Odsoudil je i za špatnou personální politiku. Z nemocnic za jejich vedení odešlo podle Ratha mnoho odborníků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy