Paroubek vyzval Ratha a Haška k odchodu ze sněmovny

Markéta Chaloupská, mch
8. 11. 2008 13:38
Učinil tak na zasedání ÚVV ČSSD v Praze
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Davidem Rathem, vítězem hejtmanského klání Středočeského kraje.
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Davidem Rathem, vítězem hejtmanského klání Středočeského kraje. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek nepřímo vyzval své stranické kolegy Davida Ratha a Michala Haška, aby složili poslanecké mandáty a plně se věnovali práci v nových funkcích krajských hejtmanů.

"Především musí (Rath s Haškem) vybudovat pozici strany v krajích," řekl Paroubek na sobotním zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD v Praze.

Rath by měl vést Středočeský kraj, který byl tradičně považován za pravicový. Tento týden se dohodl s komunisty, aby v kraji tolerovali menšinovou jednobarevnou vládu ČSSD.

Dosavadní předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek by měl vést Jihomoravský kraj, kde vystřídá lidovce Stanislava Juránka.

Rath dříve opakovaně řekl, že se po třech měsících rozhodne, zda zvládne vykonávat obě dvě funkce.

Hašek serveru České noviny sdělil, že je připraven se do konce roku vzdát poslaneckého mandátu i opustit post předsedy poslaneckého klubu ČSSD.

Volby do EP? Získáme až čtyřicet procent 

Na zasedání stranického grémia Paroubek také řekl, že by v příštích volbách, kterými budou za půl roku volby do Evropského parlamentu, měla sociální demokracie získat až dvě pětiny hlasů.

"Naším cílem by nemělo být nic jiného než volební výsledek někde mezi 35 až 40 procenty. Ale pokud nebudeme mít silnou kandidátku a silná programová témata, skončíme v poli poražených," myslí si Paroubek.

Foto: Aktuálně.cz

Sociální demokraté mají dosud jen dva europoslance - bývalého odborového předáka Richarda Falbra a bývalého mluvčího vlády Libora Roučka.

Kandidaturu za sociální demokracii do Evropského parlamentu pravděpodobně nepřijme bývalý premiér a současný eurokomisař Vladimír Špidla.

"Uvažovali jsme o tom, ale Vladimír Špidla zatím - a pravděpodobně to bude definitivní - takovou nabídku nepřijímá," řekl dnes novinářům po jednání místopředseda strany Milan Urban.

Špidla zastává post eurokomisaře od roku 2004.

Žádná další opoziční smlouva

Paroubek na sjezdu také hovořil o tom, že je třeba bojovat s důsledky světové finanční krize, s nezaměstnaností a za zvýšení životní úrovně.

S vládními stranami bude spolupracovat v některých oblastech, ale jen proto, aby Česko úspěšně zvládlo předsednictví EU.

"To neznamená žádnou opoziční smlouvu, žádnou toleranci vlády, to prostě znamená jenom politiku k ochraně přirozených zájmů země," řekl Paroubek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 09:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule, ani nevytvořili záchranou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 06:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy