Projekt centra, které mělo vyrůst v areálu nemocnice u svaté Anny za asi dvě miliardy korun, je společným projektem brněnské nemocnice a prestižní americké kliniky Mayo.
Rozhodující slovo pro jeho vznik má mít vláda, která už rozhodnutí o uvolnění peněz na výstavbu centra několikrát odložila.
Nyní chce ministr zdravotnictví centrum přesunout do hlavního města, kde by spolupracovalo s Institutem klinické medicíny.
Jeho návrh vyvolal v Brně překvapení a ostré reakce.
"To je pro mne překvapení, je spoustu důvodů, proč by mělo být centrum v Brně," říká lékař Tomáš Kára, který projekt centra připravil.
Ten zatím nechtěl názor ministra zdravotnictví komentovat s tím, že o něm neví žádné podrobnosti.
Odpůrci změnili názor?
Senátor Jiří Zlatuška, bývalý rektor Masarykovy univerzity, uvedl, že projekt řada odborníků z Prahy v minulých měsících kritizovala; mezi hlavní kritiky patřil podle Zlatušky právě šéf IKEM Rudolf Poledne.
"Dělá to na mne dojem, že se tak oddalovalo rozhodnutí vlády a pracovalo se na tom, jak ideu centra přesunout do Prahy," uvedl Zlatuška.
Podle něj je takové počínání podobné jako si přivlastnit nějaký výsledek výzkumu ve vědě. Takový postup označil Zlatuška za neférový.
"Překvapivé je, že projekt, který byl dříve shazován, je nyní všeobecně považován téměř za bezchybný," míní také ředitel brněnské nemocnice u svaté Anny Roman Kraus. Podle něj je důležité, aby centrum vůbec v Česku vzniklo.
Ale mělo by být v Brně, soudí nynější rektor Masarykovy Univerzity Petr Fiala. "Pro úvahy o přesunu Mezinárodního centra klinického výzkumu z Brna do Prahy neexistují věcné důvody. Myšlenka i samotný projekt jsou dílem brněnských odborníků a v Brně jsou splněny všechny předpoklady pro jeho úspěšnou realizaci," uvedl.
V Brně jsou spory
Na konferenci koncem ledna podpořili umístění projektu do Brna všichni rektoři brněnských vysokých škol i většina odborníků.
A už tam zazněly obavy, že je možný přesun centra do Prahy. "Nikdy ale z Prahy nepřijel a svoje námitky nebo názory neprezentoval," řekl Zlatuška.
Jako důvod, proč by se centrum mělo přestěhovat z Brna do Prahy, uvedl Rath, že v Brně se na něm nemohou odborníci shodnout.
Proti centru totiž vystoupil profesor Jan Černý, kterého Rath pár dní nato odvolal kvůli věku z vedení Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie. "Část brněnských odborníků projekt odstřeluje, zatímco pražská medicínská elita by tuto spolupráci v hlavním městě ráda viděla," dodal ministr.
Černý byl přitom jediným brněnským kritikem vzniku centra, na brněnské konferenci žádné jiné hlasy proti vzniku centra nezazněly.
Infobox
DÁLE SI K TOMUTO TÉMATU PŘEČTĚTE:
Černý Rathův záměr nechtěl příliš komentovat. "Já na to neříkám vůbec nic. Mě to nepřekvapuje. Pan ministr má právo se k věci vyjadřovat," řekl.
Projekt nechtěl ani Buzkové úřad
"Řeči o nejednotě a rozdílných názorech odborníků jsou nepravdivé," uvedl rektor Fiala. Podle něj není žádný odborný důvod, proč projekt nerealizovat v Brně, které je významným centrem biomedicínského výzkumu.
Proti projektu vzneslo už v půlce loňského prosince námitky Ministerstvo školství, pod které by výzkumný projekt Mayo kliniky také spadal. Ne řekla i Grantová agenutra.
Podle jejich analýz je přínos projektu velmi sporný.
Ministerstvo požaduje, aby se projekt vrátil do připomínkového řízení a aby autoři studie doplnili ekonomickou analýzu. Ta by ukázala, zda je vůbec jedna z nejzadluženějších fakultních nemocnic - u svaté Anny - schopna krýt úvěr 493 milionů korun.
Projekt podporuje bývalý náměstek ministra zdravotnictví a kandidát na poslance za ČSSD Pohanka, který byl šéfem nemocnice u sv. Anny.
Nová debata se rozvířila až poté, co si nový ministr David Rath vzal Pohanku opět do funkce náměstka.
IKEM se vzniku centra v Praze nebrání.
"Nikdy jsme se nebránili spolupráci s žádným výzkumným ústavem, natož s touto klinikou, se kterou máme dlouhodobě velmi blízké kontakty," řekl přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk agentuře ČTK. Ředitel Poledne je dnes mimo Prahu a není k zastižení.#reklama