Lékař promluvil. Rath ho odvolal

Adéla Vlachová
6. 1. 2006 17:49
Brno - Ministr Rath tvrdí, že odvolání přednosty prestižního kardiocentra v Brně Jana Černého není msta. Ten byl včera s okamžitou platností odvolán kvůli výroku, který pronesl v novinovém článku.

Podle informací deníku Aktuálně.cz Černému ve čtvrtek ráno ministr David Rath osobně oznámil, že ve své funkci s okamžitou platností končí, a jako důvod uvedl článek v Mf Dnes, v němž se doktor Černý kriticky vyjádřil o státním plánu sloučit nemocnice v Brně.

Uznávaný odborník a ředitel kliniky, která se mimo jiné proslavila unikátními transplantacemi, na dotaz Aktuálně.cz potvrdil, že byl Rathem odvolán. "Souhlasí. Jako důvod uvedl jediné: Souvislost s článkem v MfD," reagoval stručně Černý.

Řízením centra byl dočasně pověřen Roman Kraus, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny, v jejímž areálu centrum sídlí. "My
jenom chceme, aby byl ústav více propojen s areálem, ve kterém se nalézá," řekl dnes Rath novinářům v Brně. Černý i nadále zůstává v kardiocentru jako špičkový odborník, stejně tak podle Krause zůstávají i další pracovníci.

Kraus také prozradil, že se hodlá přihlásit do výběrového řízení na místo přednosty kliniky s projektem většího propojení s nemocnicí sv.Anny.  "Považuji to za ekonomicky i odborně logické," řekl.

Julínek: Je to bolševická praxe

"Použitím bolševických metod potrestal ministr Rath doyena naší kardiochirurgie a transplantologie za to, že si dovolil ohradit se v tisku proti likvidaci zařízení, které vybudoval," reagoval na Černého odvolání stínový ministr zdravotnictví a senátor za ODS Tomáš Julínek. Jiný důvod podle něj k jeho odvolání neexistuje.

Brněnské centrum podle Julínka provádí vysoce specializované zákroky. Senátor je pokládá za pracoviště s nejnižší úmrtností,
které je navíc po celou dobu svého fungování ekonomicky stabilní. Rath podle něj již před měsícem varoval ředitele fakultních
nemocnic, že pokud bude některý kritizovat některé z jeho nařízení v médiích, bude okamžitě propuštěn.

Nezvládal situaci, tvrdí ministr

Rathova mluvčí Jana Kocová popsala příčiny odvolání takto: "Začaly se šířit informace o tom, že bude pracoviště zrušeno a bude se propuštět, což není pravda," popisuje důvody k odvolání. Pan ředitel těmto spekulacím nedokázal čelit, spíš je podporoval. Ministr se proto obával, aby destabilizace na pracovišti nevedla k odchodu špičkových pracovníků. Máme zájem, aby fungovalo dál. Pouze chceme, aby byl ústav více propojen s areálem, ve kterém se nalézá," dodala. 

Lékař ve zmíněném článku (plné znění najdete ZDE ) listu řekl: "Ministr Rath mi poslal k Vánocům dárek v podobě oznámení, že vypisuje výběrové řízení na moje místo. Spolu s náměstkem Michalem Pohankou navíc chtějí spojit náš prosperující malý ústav se zadluženou fakultní nemocnicí a z kardiocentra má být řadová klinika." #reklama

Kritika kliniky

Dalším důvem, proč se rozhodl Rath Černého odvolat,  může být fakt, že Černý otevřeně kritizoval vznik Centra klinické medicíny. Rath to odmítá.

Rath odmítl, že by za odvoláním Černého byl jeho otevřený nesouhlas s budováním Mezinárodního centra klinického výzkumu
(ICRC) v Brně. "Není to msta, když někdo v pětašedesáti letech odchází," zdůraznil Rath.

Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie má pod tento subjekt přejít. Za projektem stojí bývalý ředitel nemocnice U svaté Anny a nynější Rathův náměstek Michal Pohanka. "Jde taky o generační spor mezi profesorem Černým a mladými kolegy, kteří stojí za projektem centra klinické medicíny," uvedl zdroj obeznamený s jednáními o vzniku centra.

O Černého věku se zmiňuje i Rathova mluvčí Kocová: "Na místo ředitele kardiocentra bylo stejně už před časem vypsáno výběrové řízení. Při vší úctě, myslím že panu Černému přeci jen už bude pětašedesát let."

Jednání o finanční podpoře centra za téměř dvě miliardy korun vláda už několikrát odložila.

 

Právě se děje

Další zprávy