Radní chtěl výpalné, uvedla šéfka školy. U soudu to popřela

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 4. 2014 18:45
Korupci bývalého místostarosty Prahy 4 Václava Krištofa soud neprokázal. Poodhalil ale neobvyklé praktiky a protěžování, které panovaly při pronájmech majetku městské části.
Lucie Kuželová, Václav Krištof a Pavel Melika (zleva) na lavici obžalovaných. Obžaloby z korupce je soud zprostil.
Lucie Kuželová, Václav Krištof a Pavel Melika (zleva) na lavici obžalovaných. Obžaloby z korupce je soud zprostil. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Krátce po komunálních volbách v roce 2010 to bylo třaskavé zjištění. Jednatelka Literární akademie Josefa Škvoreckého Lucie Kuželová veřejně oznámila, že od ní dosavadní místostarosta Prahy 4 Václav Krištof vybíral výpalné. A to za to, že škola bude moci zůstat v prostorách, které má pronajaté od úřadu městské části.

"Pan Krištof nám oznámil, že se chystá nová soutěž na pronájem budovy, ve které sídlíme. Pokud chce akademie uspět, musí nás on podpořit při hlasování a my mu za to musíme zaplatit," citovala Kuželovou v polovině listopadu 2010 MF Dnes.

Aby škola nedostala výpověď, musela podle Kuželové uzavřít s Krištofem fiktivní poradenskou smlouvu, podle níž mu platila dva tisíce měsíčně za poradenské služby. Fakticky však prý Krištof žádné služby škole nedodával. Později se přitom měla zvednout suma na padesát tisíc měsíčně, kterou by Krištof již inkasoval prostřednictvím svého společníka Pavla Meliky.

Už ne místostarosta, jen šéf komise

Případ začala prošetřovat policie a obvinila nejen Krištofa a jeho společníka Meliku, ale překvapivě i Kuželovou z úplatkářství. Uvedená aféra přitom Krištofovi zřejmě zhatila jeho další pokračování ve funkci místostarosty.

Nepohoršil si ale příliš: stal se totiž uvolněným zastupitelem a ve funkci předsedy Komise životního prostředí bere více než 48 tisíc měsíčně. Ve volbách sice kandidoval opět za ODS, během posledního roku ale, stejně jako většina zastupitelů strany, odešel k nezávislým.

Celková suma, kterou na "výpalném" získal, nakonec podle obžaloby skončila na 40 tisících korunách. "Došlo k předčasnému ukončení obou smluv ze strany obviněného Václava Krištofa z důvodu případného ohrožení jeho politické kariéry," uvedla státní zástupkyně Ivana Komárková.

To mi vložili do úst novináři

Případ ve středu projednával Městský soud v Praze. "Nikdy jsem žádné výpalné nepožadoval. Uzavřel jsem poradenskou smlouvu a tu jsem plnil," odmítl Krištof obžalobu a začal vypočítávat, co vše pro školu dělal: byl totiž člen ediční rady, která chystala vydání sebraných spisů Josefa Škvoreckého a podílel se i například na pořádání Ceny Josefa Škvoreckého, kde byl tajemníkem poroty.

A jeho slova překvapivě potvrdila i Kuželová. O žádném výpalném či úplatcích prý nikdy nemluvila. "Tato slova mi vložili do úst novináři," uvedla Kuželová, která před rokem přešla na Bankovní institut. A trvala na tom, že Krištof sjednanou práci odváděl.

Zhlédnutí televizních zpráv z konce listopadu 2010 ji ale usvědčuje ze lži. "Žádná poradenská činnost nám dodávána nebyla. Jednalo se v podstatě o výpalné za to, abychom prostě získali tuto budovu," uvedla tehdy na kameru.

Soudce Petr Novák dal obhajobě zapravdu a trojici zcela zprostil. Chybí prý totiž jediný důkaz. "V případě článků je velmi těžké se spolehnout na věrohodnost. To nemůže být důkazem," uvedl Novák s tím, že jediným dalším důkazem podle něj byla výpověď dřívějšího přítele Kuželové Miroslava Svobody, který o úplatcích podrobně mluvil.

"Je to velice nevěrohodný svědek, je cítit úmysl poškodit paní Kuželovou," dodal Novák. Zatímco všichni obžalovaní se vzdali práva na odvolání, státní zástupkyně vyčká, až jí dorazí písemný rozsudek.

Hýčkat, bude místostarosta

Věc má ale ještě jeden pozoruhodný rozměr. Krištof Literární akademii Josefa Škvoreckého zakládal. Na přelomu let 2006 a 2007 svůj podíl ale prodal německé firmě Educationtrend AG.

A soudní proces umožnil letmý pohled na to, jak klientelisticky se radnice chovala.

Literární akademie se totiž v roce 2006 stěhovala do budovy v ulici Na Pankráci, kde v té době ještě sídlila základní škola. A před soudem svědčila i ředitelka oné školy Jana Kopecká, která s Literární akademií - tehdy ještě v čele s Krištofem - podepisovala podnájemní smlouvu.

O prostory školy přitom mělo tehdy zájem více subjektů, zejména Taneční konzervatoř. "Měla jsem telefonát od vedoucí odboru školství, abych to pronajala panu Krištofovi, protože další zájemci nejsou žádaní," popsala Kopecká před soudem. A i když prý byl pokyn městské části pronajímat prostory za 500 korun na metr ročně, nakonec byla cena šestinová.

"Dostala jsem příkaz, že to bude za 80 korun na rok. Smlouvu připravila obec, já se tomu bránila, ale musela jsem uzavřít za tu částku, které byla velice nízká," popisovala před soudem.

Podle Krištofa s tím ale jeho funkce neměla nic společného a výši ceny nemohl ovlivnit. "Zástupcem starosty jsem se stal až 9.2.2007," uvedl. "Řekli mi, že je velmi pravděpodobné, že se stanete zastupitelem," reagovala Kopecká.

Ceny se již ale prý dostaly na běžnou úroveň. "Nájemné Literární akademie J.Š. je 602 korun za metr a rok," uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

 

Právě se děje

Další zprávy