Soukup na Barrandově stranil Zemanovi. Rada povede s televizí správní řízení kvůli pořadu s Ovčáčkem

mp mp
8. 3. 2018 20:09
"Moderátor dostatečným způsobem neplnil roli kvalifikovaného oponenta," píše rada v tiskové zprávě.
Na ostré výměny názorů nedošlo. Sledujte ukázku z pořadu Arény Jaromíra Soukupa 5. 12. 2017. | Video: Barrandov TV

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila řízení o přestupku s televizí Barrandov za politicko-publicistický pořad Aréna Jaromíra Soukupa, který televize odvysílala 5. prosince. Hostem pořadu byl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Anotace pořadu slibuje "ostré výměny názorů mezi hostem a publikem", což se podle rady v tomto případě nedělo. "Moderátor dostatečným způsobem neplnil roli kvalifikovaného oponenta," píše rada v tiskové zprávě.

Pořad podle rady zvýhodnil stávajícího prezidenta Zemana. "Vydání, vysílané v období před prezidentskými volbami, bylo koncipováno takovým způsobem, že výrazně zvýhodnilo jednoho z kandidujících, stávajícího prezidenta, Miloše Zemana," píše se dále v tiskové zprávě. Televize Barrandov se dopustila porušení povinnosti dbát na zásady objektivity a vyváženosti.  

"Nyní proběhne dokazování, TV Barrandov bude mít lhůtu na vyjádření a v řádu měsíce až dvou se rozhodne," řekl ke správnímu řízení předseda RRTV Ivan Krejčí.

Rada řeší Barrandov opakovaně

RRTV se televizí Barrandov nezabývá ojediněle. V únoru zahájila správní řízení kvůli pořadům Duel Jaromíra Soukupa a Aréna Jaromíra Soukupa, které před druhým kolem prezidentských voleb podle rady zvýhodňovaly současného prezidenta.

V létě loňského roku jí vytkla, že v předvolebních debatách až příliš často na úkor ostatních vystupují politici z hnutí ANO. Barrandov byl v minulosti také kritizovaný za to, že příliš často zve předsedu SPD Tomia Okamuru.

Server Hlídací pes zase zjistil, že "publikum obyčejných občanů", jak televize označuje diváky přímo v publiku, tvoří představitelé prokremelské a radikálně nacionalistické scény.

Za posledních šest let rada udělila čtyři pokuty za porušení objektivity a vyváženosti. Ve všech čtyřech případech pokutovala Českou televizi. Případná pokuta může být od pěti tisíc až do 2,5 milionu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy